Иванишвили срещу Саакашвили
/ брой: 196
В Грузия се задават парламентарни избори. На 1 октомври сили ще премерят "Обединеното национално движение", десноцентристката политическа сила на сегашния президент Михаил Саакашвили, и опозиционната коалиция "Грузинска мечта", чиято основна фигура е проруският милиардер Бидзина Иванишвили.
Подобно на предстоящите парламентарни избори в Украйна на 28 октомври изборите в Грузия предизвикват много голям интерес в Брюксел заради геополитическото си измерение.
Според Форбс Иванишвили заема 153-о място сред най-богатите в света, с лично състояние от 6.4 милиарда долара. За сравнение целият БНП на Грузия е 24.5 милиарда долара. Животът му е достоен за филм. Роден в бедно семейство като най-малкият сред пет деца, учи в Москва, където среща Витали Малкин, сега руския бизнесмен и политик, с когото започват да внасят компютри и нещо неизвестно тогава в СССР - телефони с бутони, вместо с шайби. Но състоянието си натрупва по-късно от фирми за метали и от банки, които купува за милиони и препродава за милиарди. През 2010 г. Иванишвили получава френско гражданство, в резултат от което година по-късно властите го лишават от грузинско такова, точно след като бе съобщил решението си да участва в изборите.
Бидзина, наричан от руските си приятели Борис, е известен с проруските си настроения, но сам твърди, че не е "руски шпионин". Още преди година той се закани, че неговата политическа сила не само ще влезе в парламента, но ще спечели изборите с абсолютно мнозинство. Коалицията му се състои от шест политически сили. Тъй като е лишен от гражданство, председателското място в коалицията се заема временно от юристката Манана Кобахидзе.
Иванишвили казва, че иска Грузия да се интегрира в ЕС и обвинява Саакашвили, че пречи на това, като е създал автократична система, при която 15 души са си поделили икономиката на страната. Главният прокурор контролира огромна част от икономиката, а министърът на отбраната управлява нефтения бизнес, твърди той. Затова Иванишвили призовава Запада да спре да подкрепя Саакашвили.
Иванишвили има медийна империя, построена около телевизията TV9, която той е изградил по подобие на CNN, с американски ноу-хау и технология. Тъй като всички останали оператори отказват да качат сигнала на TV9, за разпространението му той разчита на сателитния оператор Global TV. Но властта обвинява Global TV, че подарява сателитната антена и приемника на абонатите, което квалифицира като "подкуп" и "купуване на гласове". Разговарях с вицепремиера на Грузия Георги Барамидзе и му казах, че моят сателитен оператор също ми е подарил антената и приемника, но това навсякъде в Европа се смята за нормален търговски трик. "У вас може да е така, в Грузия това е подкуп," отговори ми той. А американци, представители на телевизията TV9 ми разказаха, че оборудването, което получават от САЩ, се оказва напълно негодно за употреба, след престоя си в митницата.
Последното развитие е, че властите замразиха банковите сметки на "Грузинска мечта" и й наложиха глоби в размер, който цели да я доведат до фалит. Съветът на Европа изрази безпокойство от това развитие. Даже Европейската комисия изрази загриженост.
Този път за ЕС е трудно да има фаворит. Западът до голяма степен изстина към Саакашвили след войната от август 2008 г. - може би най-абсурдното събитие в съвременната история. Не е имало друг лидер, който да си е гризал вратовръзката по телевизията. В Брюксел мнозина ги е яд на Саакашвили заради августовската криза, защото оттогава Комисията не си позволява да затваря кепенците през този отпускарски месец.
Западни военни аташета са изразявали пред мен недоумение от действията на Саакашвили, довели до война срещу Русия, при която страната му загуби част от територията си - Абхазия и Северна Осетия. Но също и за търпимостта на грузинците, които не го свалиха от власт след този най-голям гаф в историята на страната им.
Всеки народ има управниците, които заслужава. Казвам това, мислейки си за нашите. Явно българският и грузинският народ имат много общи черти. Саакашвили бе избран за втори мандат при предсрочни избори, които сам поиска през януари 2008 г. Тоест, остава му още малко като президент до началото на 2013 г. За него загубата на тези избори е политическа смърт - затова и борбата му за оцеляване ще бъде жестока.
В Украйна е лесно. Там за Запада Янукович е лошият, опозицията на Тимошенко е добрата. Каквото и да се случи, ЕС ще реагира по политически коректен начин.
Не е такъв случаят с Грузия. Тук "добрият" се държи като деспот, а "лошият", дори и да е руски агент, е френски гражданин, който се прави на американец. Нищо чудно, че ЕС си избра Филип Димитров за посланик в Тбилиси. За да може баронесата Аштън да каже нещо по тази сложна проблематика, за изработване на позиция ще се разчита особено много на неговата витиевата мисъл.