10 Юли 2024сряда00:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акад. Васил Гюзелев прави "Апология на Средновековието"

Издателство "Захарий Стоянов" пусна първия том от съчиненията на един от патриарсите на българската историческа мисъл

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 2509

"Търпението - това е великото качество на Средновековието" - тези думи на Илия Бешков са мото на бележита "Апология на Средновековието" от акад. Васил Гюзелев, един от патриарсите на българската историческа мисъл. Така се нарича и излезлият вече първи том от петтомните съчинения на именития учен медиевист, подготвяни от издателство "Захарий Стоянов".
За "Апология на Средновековието" сам акад. Васил Гюзелев пише: "Написах я с ясната концепция за стойността на това отдалечено минало, през което Европа и нейните народи и държави преминават, за да докажат правото на своето дълговечно съществуване, смисъл на своето историческо битие, и се калят в търпеливо очакване на Апокалипсиса, или по-точно - във възтържествуването на Божието царство на земята. Средновековието бе детството на съвременна Европа, което остави много белези и характерни черти на нейното развитие. Неговото внимателно изучаване е задължително за онези, които търсят корените на съвременните проблеми, но не заради откриването на  някакъв универсален лек за разрешението им, а от любопитство и от стремеж за навлизане в дълбините на времето."
Акад. Васил Гюзелев "живее" със Средновековието, по-точно със света на българското и европейското Средновековие, повече от шейсет години. Отличителна негова черта като учен е, че го проучва главно чрез изворите - тези залостващи врати на всяко историческо познание, чието отваряне почти винаги е трудно и съпроводено с големи усилия. Но както сам акад. Гюзелев казва: "Понякога изпитвам съмнение, че не съм успял да установя, проумея и изтълкувам всичко, извлечено от изворите. Ала и в такива случаи рядко съм прибягвал до предположението, защото то не е решение на който и да е въпрос или проблем."
Първият том освен "Апологията" съдържа и извороведческото изследване "Покръстване и християнизация на българите", което има приложение за домашните /българските/, византийските и поствизантийските, западните и източните извори. Вторият том предлага ранната монография "Княз Борис Първи" и "Кавханите и ичиргу боилите на Българското ханство /VII-ХI в./, третият е с изследването "Папството и българите през Средновековието /IХ-ХV в./, четвъртият съдържа "Училища, скриптории, библиотеки и знания в България /ХIII-ХIV в./ и петият - "Средновековна поезия от и за българите"- една от последните работи на учения.
Акад. Васил Гюзелев е роден през 1936 г. в с. Раковски /сега квартал на Димитровград на река Марица/. Завършил е история и археология в СУ "Св. Кл. Охридски". Родната Алма матер е естествената среда, в която се развива кариерата му на блестящ учен и преподавател в областта на средновековната история на България и Европа /IV-ХV век/. Специализира византинистика и медиевистика, гръцка и латинска палеография в различни европейски университети и в САЩ. Автор е на 60 книги и около 500 студии и статии, публикувани у нас и в чужбина.
Откриването и виртуозната интерпретация на напълно непознати извори и факти за Българското средновековие, лансирането на нови, основополагащи концепции за развитието на Балканите и Европа през епохата на Средновековието правят акад. Васил Гюзелев световен авторитет в медиевистиката. Но книгите му са написани така, че са интересни не само за специалистите, но и за широк кръг читатели и любители на историческото четиво.
Първият том от съчиненията на акад. Васил Гюзелев ще бъде представен на 15 октомври от 18 ч. в големия салон на централното управление на БАН. Премиерата е организирана от Българската академия на науките, Столичната община и издателство "Захарий Стоянов".

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 395

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 445

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 346

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 386

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ