14 Ноември 2024четвъртък11:35 ч.

Снимка Михаела Катеринска

Илияна Йотова:

Единението означава солидарност и справедливост

/ брой: 186

автор:Павлета Давидова

visibility 1325

Единението означава солидарност и справедливост, категорична бе в речта си вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя отново настоя за разговор за все по-видимата пандемия на неравенствата. "В наши ръце е да подпомогнем най-бедните, да не допуснем да има "обречени хора". Солидарността ни прави хора, превежда ни през тежки кризи. Справедливостта не може да бъде приватизирана", категорична бе тя. По думите ѝ единението означава национална цел, кауза и бъдеще. "Пътят ни напред не може да бъде постоянно в ремонт. Не искаме само асфалт и безвремие", заяви тя, а залата избухна в ръкопляскания. "В нашата ДНК и народопсихология има свобода и съграждане. Искаме свободата да избираме, да отстояваме интересите си. За това се изисква воля, съзнание, професионализъм. Нашата кауза и цел е съграждането на България!", обясни Йотова. Не използвайте свободата за дребни политически интриги, настоя тя.

Вицепрезидентът посочи, че обединението не е просто сбор, а е състояние и процес. "То е тънката нишка от "аз" и "ти" до "ние". Спойката на лична и обществена близост. Тогава, когато не просто сме се събрали, а сме извървели някакъв общ път с другите. И този път никога не е лек, не е гладък, той е пълен с неравности и поуки, за да постигнем единението от съмишленици", посочи тя.

Началото на речта си Йотова започна с констатацията, че живеем в сложно време на изгубени илюзии, на разпад на институциите и държавността, на разтрогнати обществени отношения. Вярваме, че ще продължим да будим заедно заспалата съвест и ще дадем заедно нова координатна система на националното единение, увери вицепрезидентът.

"Ние сме български граждани с права, а не поданици. Българите от близо и далеч искат да припознават себе си в делата на държавата. Уморихме се от политика, подчинена на принципа "аз на тебе, ти на мене", уморихме се от разделение на център и периферия, на избрани с бъдеще и обречени на безбъдещност", обобщи тя под видимото одобрение на членовете на Инициативния комитет. Тя отбеляза, че огромната енергия на протестите миналото лято е показала, че трябват нови посоки. На един уморен нощен площад, където прохождаха децата ни, където си отиде старият свят и проходи нашето бъдеще, надеждата и мечтите добиха нови измерения, каза Йотова.

 

 

 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 35

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 39

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 52

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 49

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 44

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 48

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ