Диктатът на парите
/ брой: 210
Малко преди да го застигне куршумът на робовладелец, президентът на Америка Ейбрахам Линкълн бе пророкувал: "Корпорациите царуват навсякъде... Задава се ерата на корупцията във висшите сфери. Властта на парите ще бъде безкрайно силна за сметка на хората... докато цялото богатство не се концентрира в ръцете на няколко души... и републиката ще бъде унищожена".
Линкълн се оказа прав. В края на ХХ век свалянето на националните граници и ограничения стана причина за невиждана концентрация на капитала. Светът се промени кардинално. И вече не съюзи на корпорации, а могъществото на отделни корпорации започва да превъзхожда силата на повечето държави. Тревожно изглеждат данните, че три корпорации като "Уолмарт", "Епъл" и "Шел" са по-богати от Русия, Белгия и Швеция.
И още по-страшно - тези корпорации не носят никаква отговорност пред никого, освен пред десетината свои собственици. И ако държавата, заинтересована преди всичко да има стабилност, е готова да прави много от това, което либералните икономисти наричат "разходи" - пенсии, здравеопазване, образование, то корпорациите имат само една задача - да печелят пари. Властта на корпорациите е страшна именно със своята разумност и пълна липса на съвест и морал.
И нали не смятате, че те приемат сериозно такива неща, като държавни граници, държавни интереси и т.н.? Рано или късно те ще придобият такава сила, че държавите ще бъдат само пречка за тях, най-вече такива малки страни, от каквито е съставен Евросъюзът. Корпорациите и днес вече диктуват властта си на държавите, пъхат се в политиката или наместват там свои креатури.
Днес властта на корпорациите като световни феодали стана наистина безгранична. Вероятно и крахът на "републиката" не е далеч...