14 Ноември 2024четвъртък21:06 ч.

Диагноза

/ брой: 210

автор:Веселка Венкова

visibility 3963

Дребна подробност е, че по теория реформаторски са обикновено левите партии и движения. У нас Реформаторският блок е от десни политически сили, а от вчера стана ясно, че ще си общува чрез Граждански съвет с гражданското общество, от чиято подкрепа горещо се нуждае. Новото обазувание, съставено от политолози, социолози, юристи, икономисти, еколози, специалисти по публична администрация и хора със свободни професии, не просто ще консултира реформаторите, а ще е легитимната им платформа в отношенията с гражданите. То ще "изработва" политическите им позиции, забележете, ще взема решения за разширяването на Реформаторския блок с нови политически субекти.
Не е беда, че в него има персони, които отдавна са се определили в политическото пространство и никой не може да се обърка в партийната им принадлежност. Не е проблем, че 1/3 от състава му ще е партиен. Въпросът е, че тези хора говорят за почтеност, доверие, честност, равнопоставеност с "обикновените" граждани, които  първи скочиха срещу кадровата политика на управлението. Тези хора дадоха да се разбере, че са осъзнали необходимостта от качествена промяна в политическия живот у нас, че консенсус между мафия и политиците не може да има и че гражданските начала в обществения живот са красиви, но изпразнени от същност фрази.
После към тези изконни демократи се прилепиха, къде явно, къде не толкова, десните. Та се стигна до 4 септември...
Малко преди да се покажат пред публика, членовете на Гражданския съвет на Реформаторския блок бяха помолени да бъдат почтени към избирателите. Е, кой както разбира значението на това понятие. Защото в България почтените не печелят избори, лоялните у нас считат за прости хора, а професионалистите са нужни само докато мълчаливо си вършат работа.
Случилото се щеше да е чудесно ново начало и повод за надежда, ако не ставаше дума за проста аритметика и утопични напъни за пред публика. Впрочем Иво Инджев попита защо няма да заседават онлайн. Отговорът беше потресаващ: "Предаването онлайн не е гаранция, че това се случва".
Дали да не влезе д-р Николай Михайлов?

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ