15 Ноември 2024петък07:38 ч.

Акценти

"Частично" ни пробутаха Истанбулската конвенция

Освен България, още шест страни от Източна Европа отказват да приемат спорния документ

/ брой: 192

автор:Виктор Турмаков

visibility 1398

Тихомълком, както бихме казали тук - по терлици - на 1 октомври в сила в ЕС в сила влезе Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, по-позната ни като Истанбулската конвенция (Накратко - ИК). Поне на теория тя защитава жените от социалния порок на домашното насилие, но както е известно, дяволът се крие в детайлите.
Истанбулската конвенция е един от многото примери за институционализиране на така наречената "идеология" и на третия пол. Биологичния пол бива заклеймен като нещо закостеняло, демоде и всъщност социална конструкция - поведение наложено външно от обществото, a не обусловено от хромозомите. Накратко дава се избор на индивида да не е само момче или момиче, а нещо трето измежду няколко десетки варианта. Същевременно се въвеждат спорни термини като "Родител 1" и "Родител 2" вместо класическите баща и майка, което, както и да се гледа на нещата, е крачка напред към легализирането на еднополовите бракове. Не на последно място ИК предполага създаване на нови държавни, наднационални, европейски органи - още администрация и бюрокрация, още никому ненужно подчиняване на държавите на наднационалните институции.
В България документът беше посрещнат изключително негативно от обществото. БСП последователно се обяви срещу въвеждането на ИК, влизайки дори в

пререкание с ПЕС

в Брюксел. Църквата и другите религиозни институции също се обявиха против. Благодарение на ГЕРБ и други криворазбрано европейски партии конвенцията беше гласувана не беше ратифицирана. Стигна се до там през 2018 година Конституционният съд да обяви документа за противоречащ на основния закон на Република България.
Междувременно според Конституцията на България (чл. 5, ал. 4), "международните договори, единствено ако са ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната". Дотук с празните приказки, че ИК имала предимство пред нормите на вътрешното законодателство, които им противоречат.
Междувременно освен България още

пет държави не са ратифицирали

Истанбулската конвенция - Чехия, Словакия, Унгария, Латвия и Литва.  Страните от Източна Европа, които са социално консервативни и не обичат твърде голяма намеса от големите братя в Брюксел, се обявиха против цялата история. Но и големите братя в Брюксел не се отказаха да налагат своето - така през 2021 година  Съдът на ЕС постанови, че Обединението като цяло може да ратифицира конвенцията с гласуване на квалифицирано мнозинство, а не с единодушие, заради отказа на някои държави да я приемат.
И така стигаме до настоящия

"висящ" момент

Благодарение на обществото, религиозните организации, не на последно място Българската социалистическа партия и особено на Конституционния съд, се стига поне до половинчато решение - ИК ще се прилага в страната ни единствено в частите, които са обект на европейска компетентност.
Те се отнасят до сътрудничеството по наказателноправни въпроси, обучението на служители, работещи с жени, обект на насилие, провеждане на кампании срещу насилието и предвиждането на санкции срещу извършителите, а също и по отношение на убежището и забраната за връщане на жени, бягащи от насилие, в държавите им по произход.
Междувременно частите от обществото ни, които говорят, че трябва задължително да се приеме ИК, защото иначе "Ганьо щял да си бие жената и детето", трябва да си спомнят, че в страната ни има действащ Закон за защита срещу домашното насилие. А също така, че в страните изцяло приели Истанбулската конвенция няма намаляване на равнищата на домашно насилие. Но затова пък започват да преподават някакви луди неща в училищата като възможност на 13 години да си сменяш пола.
Да обърнем внимание и на другите държави, които не са ратифицирали ИК. В Унгария първоначално подписаха документа, но много скоро след това допълниха основния си закон така, че семейството е само между мъж и жена. Виктор Орбан не случайно се е позиционирал като защитник на традиционните ценности. Поне докато стои начело на страната, а като гледаме изборните резултати и рейтингите, така ще остане и занапред, ИК няма да мине в Маджарско.
В Латвия комисията по външни работи на Сейма отказа ратифициране на Истанбулската конвенция. "Насилието трябва да бъде изкоренено с всички възможни средства, но

не трябва да пренебрегваме рисковете

и задълженията, произтичащи от двусмислени и противоречиви закони и разпоредби", каза председателят й Рихард Колс.
В съседна Литва, местните депутати се съгласиха да отнесат до Конституционния съд  въпроса за съответствието на Истанбулската конвенция с основния закон на Литва като съдиите дадоха тежката си дума. Очаквано предложението беше отхвърлено от воле - чл. 110 от Основния закон гласи, че "държавата защитава и подкрепя брака - съюза на мъжа и жената, семейството, правата на родителите и децата". Не трябва да се подценява и ролята на Католическата църква, обявила се против. Литовците отстъпват по религиозност единствено на съседите си поляци, а и едно от имената на страната им е "Земята на Света Дева Мария". В местното интернет пространство са категорични, че ако Мария всъщност беше Марио, нямаше да стане Богородица.  
Интерес представлява случващото се в Словакия, където в събота парламентарният вот беше спечелен от Роберт Фицо - председателят на партия СМЕР-Социалдемокрация. Една от всичките причини за победата му беше неговият категоричен отказ да ратифицира Конвенцията и да се вкара джендър идеологията в училищата. В един от предизборните си клипове той изравни със земята шефа на местните либерали Михал Симичка: "Докато прогресивният Мишо не реши дали днес е момче, момиче или хеликоптер, за нас джендър идеологията в училищата е неприемлива и бракът е уникален съюз между мъж и жена".
Нищо чудно, че социалдемократите се завръщат на власт на бял кон, благодарение на платформа, основана на

здрав разум

- и в обществото - срещу джендъра, и във външно отношение срещу въоръжаването на Украйна, опазването от мигрантски натиск и от своеволието на развилнелите се еврократи в Брюксел.
Председателят на БСП Корнелия Нинова беше един от първите политици в Европа, честити победата му. "Когато двамата се срещнахме преди 6 години, си подадохме ръка за борба срещу мигрантската политика на ЕС и срещу пълзящото налагане на трети пол извън мъж и жена. Тогава ни нарочиха за черните овце в нашето европейско семейство ПЕС. Но това не ни спря. Макар и късно, макар и трудно, нашите възгледи започват да  побеждават. Словакия прогледна и се изправи срещу неолиберализма. Дано и България скоро", написа тя в социалните мрежи.
В Словакия борбата срещу Истанбулската конвенция ще продължи, особено ако Фицо успее да събере на власт лява и национално ориентирана коалиция. В България съпротивата ще продължи също, като БСП, както винаги, ще бъде в челните й редици. За момента е постигнато Истанбулската конвенция да не се прилага изцяло. Надяваме се в бъдеще - изобщо.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ