15 Август 2024четвъртък12:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката на И-то

Радио Лаксемберг. "Нашето всичко"

/ брой: 103

автор:Иво Атанасов

visibility 4448

Май е месец не само за абитуриентски балове, но и за срещи на випуски. Със сигурност на предстоящата сбирка със съучениците едно от нещата, за които ще си спомним, ще бъде и Рейдиоу Лаксъмбърг или Радио Лаксемберг, както го произнасяхме навремето. Тогава и по нашите станции се пускаше западна музика, но впримчена в проценти, многократно по-ниски от реалния интерес към нея. Същото беше и с плочите - намираше се по нещо, но съвсем не достатъчно. Допълвахме си "Балкантон" с по някой албум от Полския център или със сингъли от тогавашната Югославия. Основният източник обаче си оставаше радиото. БиБиСи се хващаше трудно, "Гласът на Америка" и "Свободна Европа" бяха заглушавани, обаче програмата на румънски - "Еуропа либера", може оттатък Дунава да е била смущавана, но у нас се чуваше идеално. Всеки ден се излъчваше музикална класация в едночасовото предаване "Метроном", което в неделя се казваше "Метроном доминикал" и беше по-дълго, от два до шест следобед - истинско пиршество.
Най-достъпно обаче беше Радио Лаксемберг, което приемахме на средни вълни. Вечер притихвахме пред радиоапаратите, а на другия ден в училище или пък, вече като студенти, в паузите между лекциите споделяхме как се движат песните в "Топ Туенти". Политика нямаше и навярно затова предаването не беше заглушавано, но пък научавахме, че там класациите се правят въз основа на продадените плочи, докато у нас парчетата се придвижваха нагоре или надолу според броя на читателските писма.
Онези, които ще проронят сълза за живота ни зад Желязната завеса, е добре да не избързват. Защото в края на 1991 г., когато бе прекратено излъчването на английски, "Тhe Independent" писа, че Радио Лаксемберг е въвело милиони британци в поп музиката. И че в неделните вечери на 60-те години едночасовата програма с 20-те най-търсени песни е имала 10-милионна аудитория. За сравнение - населението на Люксембург днес е малко над половин милион. Радиото започва да оперира от частен дом през 1924 г., а по-късно се превръща в днешния гигант RTL Group. Една от причините за ранния му успех е, че Люксембург разрешава търговски радио- и телевизионни станции много преди други европейски държави. Това му позволява да излъчва за други страни на собствения им език. Но специално английската му служба е много повече от радиостанция. От 1933 г. цели шест десетилетия то е най-голямото търговско радио в Европа с формиращо влияние върху поколения слушатели. То направи рок музиката популярна и насърчаваше стремежа към свобода не само в източната, но и в западната част на Стария континент.
Който не вярва, нека влезе в http://www.offringa.nl/radioluxembourg.htm. "Радио Лаксемберг беше моето образование в най-малко пет неща: английски, музика, радиотехнология, време и как да намеря момиче." Това го казва не някой от Оряхово или Оренбург, с цялото уважение към хората там, а Мортен Гленс Олсен от Осло. "Радио Лаксемберг беше нашето всичко през 70-те и 80-те. Ние живеехме, за да чуем в седем следобед емисията на английски." Тези думи са на Пол Донъли от Ирландия. "Това беше радиото на моето израстване" - Пол Соренсон, Дания. "През 70-те единственият начин ирландските деца да се докоснат до поп музиката беше Радио Лаксемберг на 208 метра. Слушахме го под завивките, за да не разберат нашите, че не спим" - признава Айлийн Пилтаун. Колко познато, нали? И на кого ли от нас не се е случвало! Може да е странно, но с връстниците си оттатък Завесата сме си приличали. Слушали сме едно и също, на едни и същи вълни. И сме се стремили навярно към различни неща, но съотносими все към свободата. Да сме свободни в музикалните вкусове, в дължината на косите и полите, в любовта.
Някой може да съзре в този текст панегирик на едно чуждо радио. То е чуждестранно, но не е чуждо. Защото няма как да нямаш за свое нещо, с което си израсъл. С което не само имаш прекрасни спомени, но и през целия ти живот ти е напомняло да цениш свободата. И да внимаваш тя да не се изроди или пък потисне. Тогава се захласвахме по признанието на лиричния герой, че иска да държи ръката на харесваното момиче. Девойката да затвори очите си, за да я целуне. Да се върне, ако го е напуснала. Да помогнат заедно на изпадналия си в беда приятел. Да се обединят, за да направят света по-добър.
Сега романтичните признания са изтикани от директните подкани. Нежността е заменена от баране и мятане, свободната любов - от платената. Силиконка се е подпряла върху легнал възнак анаболчо и скверни словата от прощалното стихотворение на Вапцаров. И вината за това не е на Радио Лаксемберг. То може да не е чак нашето всичко, но ни е помогнало не просто да станем хора, а и да се опълчваме срещу посегателствата върху човешкото достойнство. Откъдето и да идват те.
Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

Харчим една трета от доходите за храна

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 155

Oбискираха имоти на бизнесмена Румен Гайтански - Вълка

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 155

Партия "Подем" се включва в лявото обединение

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 155

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 10

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 7

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 9

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 7

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ