Европа
СОЦИАЛИСТИТЕ - СИЛАТА, НОСЕЩА ОСТРИЕТО НА ПРОМЯНАТА!
Европа е на път да изостави политиката на сляпо налагане на бюджетни лишения
/ брой: 12
Тази седмица Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент постигна изключително важна победа. Именно под натиска на социалистите от самото начало на мандата на ЕП Европейската комисия бе принудена да обяви решение вноските на държавите членки във фонда по плана на Юнкер да не се броят за превишения на бюджетните дефицити, които да се санкционират от комисията съгласно нормите на Пакта за стабилност и растеж (ПСР).
По същество това представлява първия пробив в политиката на бюджетни лишения, наложена от десницата след кризата от 2008 година, която Европейската народна партия и доминираната от нея комисия провеждаха без оглед на катастрофалните последици за страните от Южна Европа и на безпрецедентната за последните десетилетия безработица и спад на реалните доходи на огромното мнозинство от хората в целия Европейски съюз.
Несъмнено през последните месеци разбирането, че нормите на Пакта се прилагат крайно тесногръдо, набираше нарастваща подкрепа, което намери отражение и в обявените намерения на новоизбраната комисия. Но истината е, че категоричната позиция на групата на социалистите в Европарламента за необходимостта от еднозначен отказ от политиката на бюджетни лишения стана решаващият фактор, накарал комисията ясно да заяви, че изоставя досегашната практика за безогледно прилагане на санкции, ако дадена страна надхвърли трипроцентния праг на бюджетния дефицит.
Актът, обявен от комисаря-социалист Пиер Московиси, представлява "Съобщение от комисията" до европейските институции, съдържащо тълкувателно решение, което обявява фактически отказ от досегашната практика държавите да се санкционират за "прекомерни дефицити" без оглед на икономическите и социалните сътресения, които изпитват, и без да се отчита, че за излизане от кризата са нужни приоритетни публични инвестиции. Както се изтъква в Съобщението, принципът за еднаквото третиране на всички държави членки не може и не следва да означава, че "един размер става за всички", т.е. че едно и също изискване или норма може да се прилага по един и същи начин към всеки отделен конкретен случай. Напротив - този принцип "следва да се съчетава с преценка на икономическото състояние, която се изисква при всяка ситуация".
Важно е да се подчертае, че тълкувателното решение на ЕК обхваща не една, а три категории бюджетни разходи, по отношение на които правилата за строги бюджетни ограничения се прилагат "гъвкаво":
- не само за инвестиции, в частност за създаването на нов Европейски фонд за стратегически инвестиции като част от Инвестиционния план за Европа, но и
- за структурни реформи, както и
- във връзка с условията на икономическия цикъл.
От тези формулировки следва да се заключи, че решението на комисията по същество открива възможности за бюджетно финансиране и на структуроопределящи икономически реформи, а и на краткосрочни антикризисни бюджетни разходи, водещи до дефицити, надхвърлящи критериите на Пакта - разбира се, като се съблюдават изискванията за разумна бюджетна практика.
Затова са напълно основателни и оценките на председателя на групата на социалистите Джани Питела, а именно, че този резултат е "първи успех на нашето политическо семейство"; че Европа е на път да изостави политиката на сляпо налагане на бюджетни лишения; че държавите членки сега са длъжни да използват създадените възможности, за да увеличат инвестициите. В групата на социалистите някои се опитаха да представят постигнатия пробив като показателен резултат на линията за едва ли не безалтернативно взаимодействие с десницата, като пример, потвърждаващ необходимостта ако не от "голяма коалиция", то от "законодателно сътрудничество".
Всъщност истината е точно обратната - резултатът е плод на нарастващата решимост на групата твърдо да развива първоначално заявената си позиция, че ще отстоява не на думи, а на практика, в т.ч. и с гласовете си, политиката на промяна, скъсваща с досегашната неолиберална парадигма на лишения, налагана от ЕНП - факт е, че макар и втора по големина, без гласовете на групата на социалистите десницата не може да прокара нито едно съществено решение. Което, разбира се, не означава затваряне в някакво "великолепно самоизолиране", а напротив - настойчиво търсене на приемливи решения по всеки конкретен случай, проявявайки максимална добра воля, но при неотклонно придържане към сърцевината на социалната алтернатива, която групата е призвана да защитава.
Красноречиво потвърждение, че социалистите в Европарламента не са част от някаква "голяма коалиция", а политическа група с ясно откроено собствено лице, стана дискусията около и гласуването по Програмата на комисията за своята работа за петгодишния си мандат до 2019 г., също представена през изминалата седмица. Още при първоначалното запознаване с проекта се открои почти пълното загърбване на редица приоритетни области и политики - не само социалните, но и тези на екологията, на политиката на икономическо, социално и териториално сближаване.
Първоначалното намерение на комисията и на десницата бе програмата само да се обсъди, но не и по нея парламентът да приеме специална резолюция. Отново по настояване на социалистите бе съгласувано решение резолюция да има.
Независимо от очевидните остри дефицити и недостатъци на проектопрограмата, групата на ЕНП внесе кратък текст на проекторезолюция, в който просто се заявява подкрепа и се дава мандат на комисията да я реализира така, както я е предложила. Нещо повече - в отговор на сериозните предложения на социалистите за изработване на взаимно приемлив проект, позицията на ЕНП бе повече от показателна - "всичко или нищо", т.е. или приемате нашия проект, или няма съгласуван текст!
Ето защо в четвъртък социалистите представиха в пленарната зала своя разгърнат проект за резолюция, в който ясно заявихме преди всичко оценката си за това, че след продължителен период на наложени лишения, висока и нарастваща безработица, растящи неравенства и бедност и спад на социалните стандарти Европейският съюз е изправен пред заплахата от дългосрочен упадък и загуба на доверие и увереност от страна на гражданите. Поради което решаващ приоритет на ЕС следва да стане възраждането на надеждите на европейските граждани, като осигури устойчиво развитие и качествена заетост и положи основите на следкризисен устойчив модел, при който икономическият, социалният и екологичният прогрес са еднакво гарантирани и взаимосвързани.
Самото гласуване също се оказа не по-малко показателно. При него отделни положения по отношение на борбата срещу данъчните измами, актуалността на директивата за майчинството, както и по редица въпроси на екологията бяха приети в резултат на сходни или съвпадащи си текстове между нашия проект и този на още няколко групи от центъра и лявото пространство. Съответно ЕНП се оказаха в малцинство - обстоятелство, което според някои е в техен интерес, защото комисията остава без парламентарна рамка, определяща параметрите на дейността й.
Това разбиране по само себе си издава нежеланието на десницата да даде на Европейския парламент истински правомощия да фиксира определящите ориентири на дейността на комисията в съответствие с изискванията за действително демократично управление на европейско ниво. Да, но това допълнително усилва отговорността и възможността на социалистите в парламента категорично да отстояват приоритетите на Социална Европа - при търсенето на приемливи компромиси с десницата, но и като активно формират прогресивни мнозинства по актуалните въпроси на европейския дневен ред.
Приоритетна конкретна област в това отношение несъмнено е начинът, по който предстои да се реализира планът "Юнкер". Както стана ясно, той по замисъл ще фаворизира инвестиции, печеливши за бизнеса, които обаче едва ли ще допринасят за преодоляване на основния проблем на Евросъюза - разрастващите се неравенства както между отделните страни, така и вътре в тях. Това е и приоритетният проблем, по който социалистите сме длъжни да съсредоточим усилията си.
Същата повеля стои и пред БСП - в парламента и в обществото, насочващо се към местните избори през тази есен. Острите въпроси на гражданите, на домакинствата, на общините се нуждаят от максимално конкретни отговори въз основа на отговорното съчетание на критериите за социална справедливост с тези за икономическа ефективност. Необходима е изключителна активност и пределна яснота на позициите, за да дадем нова перспектива за развитие на страната, за днешния и утрешния ден в живота на хората (а и да "успокоим" всички онези, които са се "загрижили" за силата и бъдещето на Българската социалистическа партия).