14 Ноември 2024четвъртък14:50 ч.

Паралели

Трудовата бедност е типична за цяла Европа*

Работиш, но пак нямаш пари и така е не само в България

/ брой: 18

автор:

visibility 6039

Кира Шахт,
Дойче веле

Минималните заплати в България и в Германия са 560 лева и 1592 евро. Това е малко над прага на бедността. Въпреки че работят, немалко българи и германци са застрашени от бедност. Как е в другите страни в Европа?

Германската минимална работна заплата е една от най-високите в Европа. До края на 2018 година работещите на минимална работна заплата на пълно работно време са получавали около 1500 евро бруто на месец. От 1 януари 2019 г. минималната работна заплата се увеличи с 35 цента на час. А това означава, че от тази година германските работодатели трябва вече да плащат най-малко 9,19 евро на час. Или 1592 евро на месец при 40-часова работна седмица. Като цяло Германия стои добре на общия европейски фон. Засега не може да достигне първенеца Люксембург, но пък е далеч от долните места.

В Люксембург минималната работна заплата вече е 2070 евро бруто на месец. На другия полюс е България - с минимална работна заплата от 560 лева на месец (около 265 евро), или 3,37 лв. на час. В съседна Румъния става въпрос за почти двойно повече. Там минималната работна заплата е в размер на 445 евро на месец, или 2,65 евро на час. 

Все повече хора напускат България заради по-добрите заплати в чужбина, а тези, които остават, жадуват за европейски стандарти. Затова основната ни цел сега е 

да изравним нашите доходи с европейските 

Но как да стане? Тези класации обаче не ни помагат да разберем как се живее действително с минимална работна заплата в дадена страна. Затова екип на Дойче веле реши да анализира доходите на хората в 22-те европейски страни, в които важат законови рамки за минимална работна заплата. Изследването е извършено въз основа на данните от 2017 година и цели да даде отговор на въпроса: В кои страни трудещите се са застрашени от бедност, въпреки че работят на пълно работно време?

При старата минимална почасова ставка в Германия, която възлизаше на 8,84 евро, работещият на пълно работно време (неженен, без деца) получаваше 1110,50 евро нето - след приспадане на данъци и социални осигуровки. Това не е никак много. Само 14,40 евро делят тези доходи от официалния праг на бедността. За застрашен от бедност в ЕС минава този, който получава по-малко от 60% от средната заплата в съответната страна. Тоест прагът на бедността отчита само относителната бедност. Този, който е беден в Германия, е беден в сравнение с типичния германец. Но в сравнение с един типичен румънец той получава значително повече пари на месец. Прагът на бедността показва къде се позиционират работещите на минимална работна заплата в своето общество. И дали могат да поддържат нормален жизнен стандарт в своята страна?

За работещите увеличаването на минималната почасова ставка с 35 цента не променя много ситуацията. При пълно работно време увеличението съставлява нето около 20 евро на месец. А това е малко над прага на бедността и твърде далече от средния месечен доход. 

Кой е най-силно застрашен от бедност?

Общият месечен доход, след данъчни и социални удръжки, се нарича наличен доход. На тази база ЕС изчислява и прага на бедността. А тук Германия се нарежда на опашката. Само Естония и Латвия са по-назад от нея. В тези страни работещите на пълно работно време, които получават минимална работна заплата, минават за застрашени от бедност. Но дори и в Люксембург, страната с най-висока минимална работна заплата, трудещите се са малко над прага на бедността, защото там разходите за живот са по-високи.

Най-тежко е положението в Румъния и България. През 2017 г. прагът на бедността за еднолично домакинство в Румъния е бил само 137 евро на месец. Румънската минимална заплата при пълно работно време все пак е гарантирала два пъти повече. Въпреки това в Румъния абсолютната бедност е широко разпространена. По данни на ЕС почти една трета от населението не може да си позволи покупката на нови дрехи. И в България положението е тревожно: според най-новите данни (2018 година), границата на бедността е 348 лв, а минималната работна заплата на пълно работно време е 560 лв.  

Същевременно в това отношение Великобритания се представят много по-добре от Германия. Във Великобритания например минималният месечен доход е с цели 650 евро над прага на бедността. Това се дължи в голяма степен на високите социални помощи, на които имат право работещите на минимална работна заплата. Те получават надбавки върху заплатата, финансова помощ за жилище и плащат по-ниски данъци. Сходна е и ситуацията в Холандия.

В Германия е обратното: работещите на минимална работна заплата имат високи удръжки от заплатата. "И това е проблем за много германски работници с ниски трудови възнаграждения. Дори и при много ниски доходи осигурителните вноски в Германия са много високи", казва Барбара Биндер от Института за технологии в Карлсруе, която проучва неравенството в доходите.

Кой получава минимална работна заплата?

"За съжаление в Германия се знае твърде малко за профила на работещия на минимална работна заплата", споделя Барбара Биндер. Известно е обаче, че жените, младите, хората с увреждания, етническите малцинства и нискообразованите са значително по-често лошо платени. И днес в Германия до 60% от работещите на минимална работна заплата са жени.

Има и друг проблем: в Германия има и много хора хора, които не работят на пълно работно време. А те, особено ако са на минимална работна заплата, трудно свързват двата края. Всъщност почти половината от германците на минимална работна заплата работят по няколко часа седмично за максимум 450 евро на месец. Други 30 процента работят на непълно работно време. Ситуацията е особено тежка за домакинствата с деца.

Германското правителство изчислява, че минималната работна заплата не е достатъчна за покриване на жизнените разходи за самотни майки или самотни бащи, дори и при пълно работно време. И Германия не е единичен случай в това отношение. Едно румънско семейство с две деца има нужда от най-малко от 710 евро на месец за покриване на всички необходими разходи, според резултатите от анкета сред работниците в шивашката промишленост на "Clean Clothes Campaign". А според КНСБ в началото на 2018 година едно 4-членно българско семейство се е нуждаело от 2325 лева на месец, за да живее нормално.

*Заглавието е на в. ДУМА

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ