11 Октомври 2024петък01:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова: Бъдещите ядрени проекти гарантират достъпни цени и стабилна енергийна система

автор:Дума

visibility 2092

„Енергийната криза доказа, че ядрената технология е безалтернативна. Европа безспорно има нужда от нови ядрени мощности, за да гарантираме ниски цени на електроенергията и стабилност на енергийната система.“ Това каза евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Цветелина Пенкова на традиционната международна ядрена конференция „Българска атомна енергетика- национална, регионална и световна енергийна сигурност“, организирана от сдружение „Български атомен форум“ (Булатом).

Тя допълни, че всяко увеличение на цените на електроенергията вреди  най-силно на уязвимите групи и унищожава нашата конкурентоспособност на световния пазар. „През следващите години очакваме увеличение на енергийното ни потребление, главно за битови и транспортни нужди. Ядрената енергетика е дългосрочното решение за осигуряване на евтина електроенергия“, изтъкна Цветелина Пенкова. Според нея: „ЕС трябва да насочи усилията си към ефективни и сигурни енергийни източници. Възобновяемите източници на енергия са част от решението, но ядрените мощности са именно тези базови мощности, без които не можем да гарантираме стабилността на енергийната система.“

 

Евродепутатът допълни, че ядрената енергетика е стратегическа за Европа и за България:  „България трябва незабавно да започне да развитието на нови ядрени мощности. Нашите съседи от региона вече го правят. За момента България е лидер в производството на ядрена електроенергия в региона, но това не е даденост. Румъния и Турция вече имат задвижени проекти.“

 

Цветелина Пенкова изтъкна много важно условие: „За да може ЕС и България да задържат водещите си позиции в ядрения сектор и да се пребори за нови  в развиващите се ядрени технологии, е необходима политическа воля.“ Тя напомни, че всеки нов проект изисква най-малко 10-15 години от първоначалната идея, докато започне да функционира наистина.

„Нуждаем се от регулаторна сигурност, за да привлечем големи капиталови инвестиции. На ниво ЕС е необходимо законодателство, което да постави общи критерии за функциониране, по-добър достъп до финансиране и стандартизиране на ядрените технологии“, изтъкна евродепутатът. Цветелина Пенкова открои необходимостта производството на ядрените реактори и компоненти за функционирането на ядрените централи да се подпомага приоритетно.

 

Европа е все още е водеща в сектора на ядрената енергетика. „Ние имаме най-добрите експерти и най-високите стандарти за безопасност. Но технологиите в сектора на ядрената енергетика се развиват с огромни темпове. Малките модулни реактори са последната ядрена технология, която набира популярност в цял свят. За да запазим предимството на европейската ядрена технология, ние ще продължим усилията в създаването на адекватна регулаторна рамка. Тя ще стимулира научните разработки в новите технологии и кооперацията и координацията между държавите членки ще насърчава кадровия и експертен човешки потенциал в ЕС. Това ще създаде благоприятни условия за финансиране на тези проекти“, отбеляза Пенкова

 

На ежегодното издание на международната ядрена конференция участваха експерти от цял свят. Бяха представени плановете за бъдещи ядрени проекти в Европа и по- конкретно в региона около България.

 

Във форума участваха председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев, Н.Пр. Г-н Жоел Мейер - посланик на Република Франция, посланикът на Турция Н.Пр. Г-жа Айлин Секизкьок, Н.Пр. Г-н Лукаш Кауцки - посланик на Република Чехия, посланикът на Китайската Народна Република Н.Пр. Г-н Дун Сяодзюн, представители на държавния, академичния и публичния сектор.

 

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 912

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 909

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ