Спуснаха на вода "Анадолу"
Турция обаче може и да не получи мечтания лек авионосец
/ брой: 88
Първият турски универсален десантен кораб (УДК) "Анадолу" бе спуснат на вода на 4 май в корабостроителницата "Тузла" в азиатската част на Истанбул. Събитието бе помрачено от избухналия на 29 април пожар в носовата част на "Анадолу", но очевидно от корабостроителницата са преценили, че това няма да попречи на графика за спускането на кораба на вода. Строителството на "Анадолу" започна през април 2016 г., върви с изпреварване на графика и се очаква да бъде предаден на турския флот през 2020 г.
УДК "Анадолу" е създаден по проект на испанската корабостроителница "Навантиа" и е аналог на построения за испанските ВМС УДК "Хуан Карлос". По същия проект са построени и два кораба за австралийските ВМС. За разлика от австралийската поръчка турският кораб бе изцяло построен в истанбулската корабостроителница с испанска помощ. По неофициални данни "Анадолу" е струвал на турския бюджет поне 1,4 млрд. долара. Дължината му е 225 м, водоизместването - 28 000 тона. В трюма му може да се поместят четири танкодесантни катера тип LCM, два малки десантни катера LCVP и 27 верижни бронирани амфибии AAV.
По време на церемонията по залагането на стапелите "Анадолу" турският президент Реджеп Ердоган заяви, че УДК ще стане първата крачка към създаването на турски самолетоносач, а "Анадолу" ще може да бъде използван като лек самолетоносач. Действително на кораба е предвидено разполагането на полетната палуба и в хангар на 12 изтребителя F-35B пето поколение с вертикално излитане и кацане. Поради конфликта със САЩ обаче, Турция може да бъде лишена поне временно от доставките на изтребителите F-35, което поставя под въпрос използването на "Анадолу" като лек самолетоносач.
"Анадолу" вече е най-големият боен кораб в историята на турските ВМС, като той надхвърли водоизместването на германския линеен крайцер "Гьобен", предаден на Турция по време на Първата световна война и служил под турско знаме като "Явуз". От компанията, построила този УДК, са съобщили, че вече водят преговори с Министерството на отбраната за създаването на втори УДК от този тип.