Русия изостава с анаеробния подводен двигател
Финансирането на проекта е спряно, пари ще се търсят от Индия
/ брой: 50
Русия съществено изостава с разработването и внедряването на въздохонезависим (анаеробен) двигател за подводници поради липса на финансиране, съобщи специализираният сайт за военноморска информация “ФлотПром”. Това са разказали пред медията представители на руските предприятия, които участват в създаването на въздохонезависимия двигател за перспективните неатомни подводници и по-специално източници от специализираното в разработването на субмарини Централно конструкторско бюро “Рубин” и Централния научноизследователски институт по корабна електротехника и технологии. По думите на тези източници вече около година и половина работата по двигателя е спряна поради липса на пари. Началото на изпитанията на анаеробния двигател за подводниците от проект 677 “Лада”, в най-добрия случай щяло да започне в последния етап на последната програма за превъоръжаване, която приключва през 2027 г. Именно “Лада” е разглеждана от командването на флота като базов проект за създаването на перспективна подводница с въздухонезависим двигател, коментира “ФлотПром”, като се позовава на вицеадмирал Виктор Бурсук, който през 2017 г. заема длъжността зам.-командващ на флота по въоръженията. Въпреки, че през 2018 г. конструкторските бюра, разработващи двигателя, сред които и другият голям проектант на подводници - “Малахит”, са очаквали подновяване на финансирането, това не се е случило. Такава е и ситуацията в началото на 2019 г.
Пред “ФлотПром” научният ръководител на Криловския държавен научен институт Велерий Половинкин, е разказал, че от разработката на анаеробния двигател е заинтересована Индия, която може да осигури необходимото финансиране, което да помогне и на руските изследвания. Ученият обаче е направил уговорката, че световната практика е да се използват проверени в експлоатация образци въоръжения, както например руската техника, която премина през конфликта в Сирия.
Като основно предимство на въздухонезависимите двигатели се посочва повишена скритост на неатомните подводници. Една такава субмарина може да се намира под водата, без да изплува за презареждане на акумулаторите си, до 203 седмици. В момента с такива подводници разполагат Германия, Япония, а в перспектива и Швеция.