Роби
/ брой: 275
Как се нарича явление, при което за труд се плащат 4 стотинки, а продуктът се продава на пазара за 1-1.20 лв.?
Отговорът на този въпрос навярно е много кратък - експлоатация ала ХVIII век.
Идва следващият въпрос: що за модерна държава сме, щом все още работодатели и търговци се държат с работниците като с роби? Или що за държава сме, след като се допуска чуждестранни "инвеститори" да третират по този начин български граждани, като се възползват от затрудненията им?
Става въпрос за надомната работа. И става въпрос за това, че тя е регламентирана в Америка и в Европа преди десетилетия. Тя беше законен начин за препитание и у нас преди "времето на промените", когато мнозина, в това число и хора с увреждания, работеха надомно към кооперации. Но не и в наше време и затова може би се е превърнала в печатница за пари на отделни работодатели.
По отношение на работниците, те не могат да потърсят правата си, защото на практика работят "извън закона" - без договор. Ала какво може да прави човек, притиснат в ъгъла от безработицата, тежко болния роднина или кризата, освен да се съгласи на 4-те стотинки плюс непосилна работа в сивия сектор, за да оцелее? А и да иска да работи легално, какъв данък може да плати 4-те стотинки доход?
Сега тези над половин милион работници се надяват работата и трудовите им права да бъдат узаконени. Колко ли още ще чакат?