16 Ноември 2024събота12:52 ч.

Снимки Авторката

Репортаж

Още от магията на Родопите

Пътешествие от Девин през Смолян до Асеновград

/ брой: 164

автор:Деси Велева

visibility 1111

Деси ВЕЛЕВА


Девин и Смолян са в центъра на две окръжности в Западните Родопи, около които има толкова много неща за гледане, че дни няма да са достатъчни. Тъй като е трудно да се намери много време в рамките на едно пътуване, ето няколко интересни места, които трябва да се посетят, за да се усети магията на планината.
ДУМА продължава с втората част на пътешествието през пет водопада, четири архитектурни резервата, три музея, две крепости и един връх, което започна в броя от миналия понеделник.


Екопътеката Струилица

Екопътека Струилица-Калето-Лъката над Девин е мястото за всеки пътешественик - от 2 до 82 години. Теренът действително е подходящ за всички възрасти, разнообразен е и дори да се пропуснат някои моменти от маршрута, той остава достатъчно богат. Трасето е доста равно, а ако кривнеш от него за малко, стигаш до прекрасния водопад Самодивското пръскало. Пътеката минава покрай Девинска река, част от нея е по дълъг мост успоредно на реката и е с разкошни гледки. Маршрутът завършва с Мечото пръскало, до което има малко изкачване. По пътя се срещат беседки и подходящи места за пикник. Дори да е горещо, това не се усеща под тежките сенки на живописната пътека, която се изминава за 2-3 часа в двете посоки.
В близост до Девин е и язовир "Цанков камък", който също си заслужава да се разгледа. На другия изход на Девин пък е скалното образувание Слонът.
Т

Широка лъка

ръгвайки в посока Смолян, се минава през Широка лъка - още един архитектурен резерват, който прави опит да запази миналото си. Поне на пръв поглед голяма част от автентичните къщи се опазват, разположението на населеното място предоставя възможност да се насладите на уникални гледки.
Смолян безспорно е притегателно място в Родопите. Интересни забележителности има както в града, така и в околностите му. Не бива да се пропускат Смолянският водопад, архитектурният комплекс "Чешитска махала" в квартал "Райково", храмът "Свети Висарион Смоленски". Планетариумът е временно затворен заради ремонт, но вълнуваща обиколка може да се направи в Регионалния исторически музей "Стою Шишков".
В близост до Смолян е и Момчиловата крепост, до която се стига по сравнително стръмна пътека. През 1343 г. крепостта преминава във владение на Момчил, родопски владетел по произход българин, водил борбата срещу османските нашественици, в която намира и смъртта си. Много легенди могат да се научат за Момчил юнак, доскоро и чрез кратък филм, прожектиран на скала до останките от крепостните стени.

Музеят в Смолян

Друго любимо място до Смолян е екопътека Невястата. Тя е лека, приятна, а краят й е увенчан с гледка от пропаст, над която понякога се правят екстремни спускания по въжен тролей. Вторият маршрут на пътеката достига до останките на крепостта Калето, а третият - до обновения манастир "Свети Великомъченик Пантелеймон". Пътеката е любима за деца, особено заради стената за катерене, детския въжен тролей и други атракции в самото й начало. Гледките са зашеметяващи и неслучайно мястото е пълно с туристи.
Част от тях задължително се насочват на север към Пампорово с две основни цели - да стигнат до връх Снежанка и до обсерваторията в Рожен. И двете места са лесно достъпни - до Снежанка се стига както с автомобил, така и с лифт, като вторият вариант излиза доста скъп. През лятото върхът не е толкова посещаван и е приятен за спокойна разходка. Още по-съблазнително е районът да се разгледа и от върха на кулата, а оттам няма граници за погледа.
Националната астрономическа обсерватория "Рожен" също е своеобразен връх. В нея се допускат групи обикновено на всеки час, има няколкоминутна беседа, разглеждане на телескопа, последвано от разрешение за излизане на площадка от върха на кулата му. От нея се разкриват прекрасни 360-градусови гледки.
По пътя за изхода от тази част на Родопите - Асеновград, е разположено градчето Чепеларе, в което също си заслужава да се спре. Там има малък Музей на ските и спорта, открит през 1998 г. Другото привлекателно място е Музеят на родопския карст - модерно оборудван и търсен от туристите.
Последната точка от пътешествието е Асеновата крепост, разширена от цар Иван Асен II, като в нея най-добре съхранената сграда е крепостната черква "Света Богородица Петричка". От върха на калето се откриват прекрасни панорами към Родопите и Асеновград.
Времето никога не стига за Родопите, но с малки скокове тук и там поне може да се придобие представа за магическата им красота.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ