14 Ноември 2024четвъртък15:01 ч.

Има ли право църквата да забранява?

Може ли поругаването на живота и на смъртта да бъде изкуство и къде е границата на светското и духовното

/ брой: 89

автор:Светлана Велева

visibility 4079

"Има ли право църквата да забранява светски творби през прочита на християнството?" Такава дискусия се разгоря в събота по БНТ. "Това е дискусия за тънката граница между църковната цензура и духовната грижа - дискусия, предизвикана от забраната на една изложба, която ни накара да си спомним, че това съвсем не е първият опит на висшия клир у нас да се произнася императивно върху светски творби", въвежда ни водещият Горан Благоев. Той разбирал, че българската православна църква е длъжна да отстоява "духовното здраве на паството си", но "трябва ли да налага позицията си на светски институции и не нарушава ли така конституционни принципи", пита Горанов.
Така наречените "светски творби" са част от изложбата "Човешкото тяло - разкрито и реално". Техен автор е Гюнтер фон Хагенс, професор по патоанатомия от Хайделбергския университет, често сравняван в европейската преса с нацисткия д-р Менгеле. Причината е, че изложбените експонати са реални човешки трупове - одрани, изкормени, разчленени, обезкостени, нарязани на парчета и разфасовани по всички възможни начини. Така например в изложбата има труп на млада бременна жена с разтворена утроба, в която се вижда бебето. "Шахматистът" пък представлява труп на мъж, седнал зад шахматна дъска. Мозъкът и гръбнакът му са отворени, като целта е да се покаже пътят на нервните сигнали от мозъка до ръцете.
Целта на изложбата, според организаторите, е научно-познавателна и пропагандираща здравословен начин на живот по

"артистичен" начин

"Най-доброто лекарство против всички болести е редовната грижа за нашия най-верен другар и спътник в живота - тялото. За да разбираме нашето тяло, трябва да го изучаваме постоянно. За тази цел вече не е необходимо и да имаме медицинско образование, защото изложбата "Човешкото тяло - разкрито и реално" е създадена с една-единствена цел - да ни помогне да научим повече", казват в рекламата си организаторите.  Харченето на пари, за да бъдат "зяпани" човешки останки, обаче повдига сериозни въпроси. Има нещо смразяващо в това тълпи от хора да плащат, за да гледат разчленени мъртъвци. Има нещо извратено в това оскверняването на трупове да се нарича наука или изкуство. В това оскверняване участват всички - търговците с мъртви тела, които доставят "материала" по неведоми пътища, изкормвачите, "ваятелите", институциите, които мълчат, и посетителите.
Единствената институция, която възропта, е църквата, за което тя бе заклеймена. "Достойнството на смъртта е застрашено - тя бива принизена, омаловажена чрез превръщането й в спектакъл. А е нужно да запази своята неприкосновеност, защото така се преминава последната граница на уважението, което дължим на другите човешки същества. Възприемането на човешкото същество като обект, като парче месо, води до духовно опустошение", алармират представителите на духовенството. И реакциите на хората не закъсняват. Мнозина,

дошли да видят изложбата, припадат

"Мисля, че тези реакции са малко нещо религиозни. Хората не очакват да видят такава красота и получават естетически шок", коментира авторът проф. Хагенс. В "религиозния си шок" хората стигат и до ексцесии. Петдесетгодишен мъж беше арестуван в Лондон, след като се опита да разруши с чук един от експонатите - "Донорът", представляващ човек, който държи в ръка собствения си черен дроб. В друга форма на протест един младеж покри с одеяло бременната жена с детето и разля боя по пода, заклеймявайки изложбата като гавра с човешките останки.
Но деструктивният ефект от така наречените "светски творби" и въобще - моралната страна на въпроса не притеснява БНТ, тях ги възмущава, че църквата решила да се намеси и да поиска забрана на изложбата във Варна. Припомняме, че тя беше открита още миналата година в София, в ЦУМ. Сега се предлага в други градове. Така де, не може само софиянци да имат привилегията да се "образоват".
Прочие, според юристи подобно отношение към човешките останки е в нарушение на българското законодателство и по-специално на Закона за здравето (чл. 208). Още повече, че няма официална информация откъде са труповете. Журналистическо разследване на "Ню Йорк Таймс" разкри съществуването на

черен пазар на трупове

и части от трупове от Китай, откъдето Premier Exhibitions доставя мъртъвците. Вестникът показа (със снимки) поточни линии със стотици работници в град Далян, Китай, които обработват трупове на свои съотечественици за нуждите на международния пазар на пластинирани тела. Най-малко 10 други фабрики в Китай работят за същия този пазар. И това е логично "в една страна с минимален правителствен контрол, евтина работна ръка и лесен достъп до трупове и органи" и "с репутация на процъфтяваща нелегална търговия" с тези "продукти". Китайският произход на телата е посочен изрично и от организаторите на българската изложба. Те били на доброволци, предоставили телата си за такива цели след смъртта си.
Възниква обаче въпросът на фона на тези разследвания и разкрития, потърсени ли са становища на български правозащитни организации относно произхода на телата и представени ли са правни документи за тях? Кои български институции са разрешили провеждането на изложбата? Как това разрешение се съотнася с разпоредбите на Закона за здравето, и било ли е потърсено становище на Държавната агенция за закрила на детето във връзка с потенциалното въздействие на изложбата върху детската психика? Все пак за посетителите няма възрастово ограничение, даже има стимули - за децата изложбата е безплатна! БНТ обаче не задава тези въпроси, тя се тревожи повече дали с реакцията си църквата се явява потенциален нарушител на Конституцията. И има ли право да си дава мнението по светските въпроси? Ами както всеки гражданин в една демократична държава има право да изразява позиция, така и основните обществени институции би следвало да имат. Истинският въпрос обаче не е църквата има ли право да се меси в светските работи, въпросът е - дали изкормени хора и поругаването на живота и смъртта могат да бъдат изкуство? Щом всичко е законно и с образователна цел, какъв е проблемът, ще отговорят мнозина. Но аз единствено се сещам за думите на Николас Гомес-Давила: "Модерният свят не може да бъде наказан... той е наказанието"!

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ