16 Ноември 2024събота07:49 ч.

БСП дава на Конституционния съд Закона за Сметната палата

Превръщат одитния орган в политически и репресивен, алармира левицата

/ брой: 284

автор:Аида Ованес

visibility 1314

Еднолично или колективно да е управлението на Сметната палата. Около този въпрос се въртяха парламентарните дебати вчера. Президентът Първанов върна промените във въпросния закон за ново разглеждане. Основното му несъгласие бе именно предвиденото еднолично ръководство на Сметната палата от т.нар. генерален одитор.
Изненадва ни, че Синята коалиция, която напоследък се представя като опозиция и иска министерски оставки, подкрепя закона на мнозинството, коментираха от ДПС. Те прогнозират, че сините се канят да заемат едното от предвидените 2 заместнически места.
Законът бе приет със 134 гласа на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независими депутати, а против гласуваха 39 от Коалиция за България и ДПС. Това няма да остане незабелязано от ЕК и европейската Сметна палата, каза Четин Казак от ДПС, който поясни, че в закона има недопустими разпоредби. Според Мартин Димитров, лидер на СДС, "блокирането на най-работещата контролна система е най-добрият пример за взаимодействие между БСП и президента".
С еднолично управление Сметната палата ще се превърне в политически и репресивен орган и ще има големи възможности за политическо кадруване, прогнозираха депутатите от БСП Пламен Орешарски и Мая Манолова. Според нея в институцията ще има "окалинчване", тъй като се премахват изискванията одиторите да са с юридическо образование, да имат професионална квалификация и опит. Тя бе категорична, че при новия модел на управление Сметната палата няма да може да даде реален отговор къде са парите от големия резерв на НЗОК, по време на изборите ще играе ролята на политическа цедка, ще може да освобождава действащи кметове, които всъщност са на изборни длъжности. На няколко пъти Цецка Цачева  апострофира Манолова с аргумента, че не говорела по същество и я предупреди, че ще й отнеме думата.
Според депутатите от ГЕРБ предлаганият от тях модел бил разпространен в много страни в Европа. Менда Стоянова отиде по-далеч и заяви, че "с този закон се изчистват слабости, посочени от ЕК". Според колежката й от ГЕРБ Ваня Донева в президентското вето липсвал мотив за противоконституционност, а законът бил върнат по целесъобразност. Според нея колегиалната система създава неясна връзка между председателя и членовете, а управленската отговорност се размивала. Мнозинството дори "припомни", че в процеса на присъединяване към ЕС не били поставени изисквания за модела на управление, а просто създаването на институцията. Това ядоса мнозина депутати. "Не познавате процеса на водене на преговорите. Изобщо не ви е било работа", каза Меглена Плугчиева от Коалиция за България. Иван Костов припомни, че в България е имало Сметна палата от 1880 г. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ