14 Ноември 2024четвъртък10:52 ч.

Омръзна ли Саакашвили на Вашингтон?

И в Чикаго Грузия няма да получи виза за НАТО

/ брой: 42

автор:Петър Бочуков

visibility 2097

Госпожа Виктория Нуланд - шеф на пресслужбата на Държавния департамент, е обигран дипломат и умее до съвършенство да мери думите си. Прилагайки уменията си тя потвърди появилите се в печата информации, че по време на посещението във Вашингтон миналата седмица на президента на Грузия Михаил Саакашвили е обсъждана възможността той да остане на власт и след президентските избори през 2013 г.,но вече като премиер. Спекулациите за политическото бъдеще на неуравновесения и импулсивен лидер на "розовата революция", чийто втори президентски мандат изтича идната година, напоследък стигат до гротески. При представянето на книгата си за грузинските реформи в Световната банка във Вашингтон той между другото е подхвърлил, че ще започне да пише мемоари след 17 години. Очевидно неговите планове и плановете на покровителите му не съвпадат.
От изявлението на Нуланд не става ясно какво е отношението на Държавния департамент към перспективата Саакашвили да остане на власт. Но, както заяви бившият грузински външен министър Ираклий Менагаришвили, други изказвания по този повод, включително и на президента Обама, дават основания за заключението, че САЩ са против такава перспектива. Бившият посланик на Грузия в ОССЕ Виктор Долидзе цитира казаното от Барак Обама, че Саакашвили трябва да предаде властта чрез "демократична процедура", без да уточнява кога да стане това. В Белия дом очевидно се правят преоценки за отношението към болезнено амбициозния и изнервен до крайност грузински лидер, който доказа, че е неспособен да води диалог с политическите си противници, както в страната така и в чужбина. Но съветниците на Обама явно се страхуват от риска опозицията в Тбилиси, част от която е проруски настроена, да поведе страната по неизгоден за САЩ курс. Във Вашингтон добре разбират, че не могат заради Грузия да рискуват влошаване на отношенията с Русия, които и без друго напоследък не са в добро състояние. Представител на Държавния департамент е намекнал за това, но според него проблемът не  е да не се разсърди Русия, а да не бъдат обидени съюзниците от НАТО.
Ръководството на Алианса обаче поддържа, както твърди американския сайт Еuroаsia Net, формулата "Грузия потенциален член на Алианса". То се аргументира със "съществения й прогрес" по пътя към демокрацията. И пледира това да бъде признато на следващата среща на високо равнище на НАТО през май в Чикаго. Високо се оценява и конструктивната позиция на Грузия по въпроса за руското членство в Световната търговска организаци. Която, без съмнение, не е плод на градивност от страна на грузинското ръководство, а е свързана с отношенията между големите. В същото време Обама недвусмислено заявява, че в близкото бъдеще Грузия ще остане в чакалнята на НАТО. Обяснението е, че дори САЩ да подкрепят идеята за грузинското членство, както това правеше администрацията на Буш до август 2008 г., най-вероятно европейските членки на Алианса ще се обявят против. Така че Планът за действие в сегашния момент изглежда невъзможен. Има, и то не малка вероятност, въпросът да не бъде обсъждан на срещата в Чикаго. "Защото в сегашния момент не са нужни разногласия", отбелязва Еuroаsia Net. Още повече че в последния доклад на Световната банка се казва, че Грузия  изостава с реформата на институциите, необходима за успешна борба с корупцията. В ретинга на "Репортери без граници" за свободата на словото на Грузия е отредено 104 място, след Чад и Габон. Партията на Саакашвили контролира всички възлови постове в изпълнителната и законодателната власт и в съдебната система. При такива "постижения" вратата на НАТО естествено остава затворена.
През октомври в Грузия предстоят парламентарни избори. От резултатите им ще зависи в значителна степен политическото бъдеще на Саакашвили. В тази ситуация "Старата лисица" - бившият президент Едуард Шеварднадзе, покани преди време Саакашвили "временно да се оттегли" за да се урегулират отношенията с Русия. "Нормализирането на връзките с Русия е най-важната задача на грузинския народ. Без Русия няма да можем да си върнем териториите, и само един Господ знае какво може да се случи", казва Шеварднадзе. Аз не изключвам, заявява още той, Саакашвили, заради властта, да забърка страната във възможна военна кампания срещу Иран, което ще бъде катастрофа за Грузия. Във Вашингтон обаче мислят по друг начин. Саакашвили със своите крайности отдавна им е омръзнал. Но засега изглежда много трудно да намерят подходящ и удобен за тях грузински политик, с когото да го заменят.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1563

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1413

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1605

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1966

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1657

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1526

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1790

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1804

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1708

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1871

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1694

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ