Какво трябва да знае българинът за шистовия добив
Експертно становище на коалицията срещу минните замърсявания
/ брой: 154
Константин Дичев
Инж. Огнян Кованджийски
С решение щ 427/16.06.2011 г. Министерският съвет на Република България е разрешил на "Шеврон България Експлорейшън енд Продъкшън" ЕООД дейност по търсене и проучване на нефт и природен газ - подземни богатства в площ "Блок 1 - Нови пазар" на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна.
Очакваните дейности вследствие на решението на МС, законодателството на България и природните условия са:
I. Първи етап: Търсене и проучване на нефт и газ
1. Търсене на нефт и газ на големи перспективни площи, каквато е "Блок 1 - Нови пазар" с площ 4000 кв. км, изградени от седиментни структури. Провежда се по сеизмични технологии, извършвани на повърхността с два метода, прилагани в световната практика.
1.1. Сеизмични станции с използване на плитки взривни сондажи с малка дълбочина по определена мрежа, свързани със сеизмичната станция от 60 до 100 канала. Сеизмичните сондажи се прокарват по точно определена мрежа с разстояние между профилите и профилните линии, след което се зареждат с взрив, взривяват се и разпространеният импулс се записва, интерпретира и се определят най-перспективните структури на газ, нефт и шистов газ.
1.2. Сеизмични станции с използване на ударни машини. По-нов метод, използван в световната практика. Изпращат се сеизмични импулси на голяма вертикална дълбочина с ударни вибратори, чиито сигнали се приемат и записват в сеизмичната станция. Машината, извършваща сеизмичното проучване, е подобна на валяк, който се движи в точно определената профилна линия и там няма избирателност и няма как да заобиколи общинска, частна и държавна собственост. По този метод може да се избира само сезонът, в който няма засаждения и култури. Този метод е повече приложим в необработваеми, пустеещи и пустинни местности.
И при двата метода се използват сеизмични станции, машини и техника за осигуряване на необходимите сондажи, площадки, пътища, кабели и др. съоръжения, които нарушават терена.
При използване на един от двата метода се съставя карта на проучената площ и се определят най-перспективните структури (аномалии) за газ, нефт и шистов газ.
II. Втори етап: Проучване на нефт и газ в най-перспективните сеизмични структури, проучени с държавни инвестиции и от "Шеврон" с дълбоки сондажи и рядка мрежа.
След полевите работи, интерпретация и анализ се залагат дълбоки структурни сондажи в най-перспективните структури. Проучвателните сондажи в "Блок 1 - Нови пазар" са 4, на дълбочина повече от 3500 метра. Те преминават през различни хоризонти - водоносни, безводни, с различна твърдост и състав на скалите. Технологията за прокарването им изисква поддържане на хидростатично налягане в сондажа, равно на пластовото налягане. Т.е. необходимо е да има пълен затворен цикъл на циркулация на разтвора, който поддържа технологичния процес и трябва да бъде 100% без загуби на разтвор, като се допълва само удълбаването на сондажа. При голям разход на разтвори част от него се губи и отива в пласта, а когато разтворът увеличава обема си, преминаваният пласт отдава вода, нефт или газ. И двата случая се смятат за аварийни, нарушава се природното равновесие, състоянието на просондираните пластове, смесва се вода от различни пластове с химикали, преди да бъдат ограничени с обсадни колони и циментирани. Такъв е случаят в Мексиканския залив при аварийно фонтаниране на нефт. Разтворите, с които се прокарват сондажите и поддържат стените на ствола на сондажа, съдържат вода, бентонитова сондажна глина за нефтени и газови сондажи и реагенти - карбоксил-метил-целулоза, сода каустик, въглищноосновен реагент (ВОР) и др. В голяма дълбочина, където температурите са много високи, се използват и специални химикали - като кортан и квибрахо, които предотвратяват коаголацията на разтворите и поддържат постоянни параметри на разтвора. За поддържане на хидростатичното и пластово налягане се използват и утежнители като фино смлян барит. Хидростатичното налягане трябва винаги да е изравнено, в противен случай се получава поглъщане в пласта, а в другия - фонтаниране с изливане на повърхността.
Всичко това носи екологичен риск в региона, в който се извършват прокарваните сондажи поради смесване на водите от отделни водоносни и неводоносни хоризонти, газови и нефтени проявления по време на прокарване на сондажите, като всички се смятат за аварийни ситуации.
При прокарване на търсещи проучвателни сондажи, ако има индикации за нефт и газ, се извършват попътни изпитания за евентуална бъдеща експлоатация, които също са свързани с рискове за околната среда.
След регистриране на търговско откритие се дава възможност на "Шеврон" да придобие право на концесия без търг, като използва проучванията на държавата за стотици милиони лева.
III. Трета част: Експлоатационно сондиране за нефт и газ
1. Експлоатационно сондиране за газ - сондажната мрежа е рядка и на големи разстояния. У нас такива газови месторождения на сушата са Чирен, Деветаки и в шелфа Галата.
2. Експлоатационно сондиране за нефт - сондажната мрежа е гъста и зависи от сеизмичната структура. У нас такива нефтени месторождения са Шабла, Тюленово, Горен Дъбник, Долен Дъбник и др.
3. Експлоатационно сондиране за шистов газ. Сондажната мрежа е много гъста поради състоянието на газа, който не е под налягане, а е в шистите. За разлика от нефтените и газови месторождения, описани в предните точки, където газът и нефтът се намират под високо налягане, тук прокарваните сондажи са насочени и ориентирани в шистовата структура, в която се нагнетяват разтвори, други компоненти и химикали за разрив на шистовите пластове под свръхвисоко налягане и голям дебит на разтворите по време на експлоатацията. Тази технология създава условия за поглъщане на големи количества разтвори в непропускливите пластове над и под шистовия пласт, с което става смесване и замърсяване на отделните хоризонти.
И трите етапа на трите видове месторождения при сеизмичните проучвания и в дълбочина от прокараните сондажи са потенциални замърсители на околната среда.
У нас има голям опит за първите два вида газови и нефтени месторождения, изброени по горе. Една част са изчерпани и са завършили експлоатацията си, а в друга се провежда експлоатация в момента.
За месторождения на шистов газ ние нямаме опит, но вече има голям световен опит. Много страни са извършили търсене и проучване на месторождения от шистов газ и продължават да проучват, а в някои от държавите има и експлоатация - като САЩ, Канада и др. От няколко години започна и проучването в част от европейските страни като Англия, Франция, Полша, Украйна.
Особено сериозно през последната година се дискутира търсенето, проучванията и експлоатацията във Франция, където месторожденията се намират на две дълбочини. Едните са на 2000 м, а другите - на 4000 м. Последната информация е, че с решение на правителството и законодателно във Франция се забранява търсенето, проучването и експлоатацията на шистов газ. Причината за такива крайни мерки е замърсяването на околната среда на повърхността и в дълбочина.
Екологична оценка у нас
Българското законодателство изисква задължително изготвяне на екологична оценка на подобни програми и проекти преди тяхното одобрение от Министерски съвет, защото са с висок риск за околната среда и здравето на населението. Това е т. нар. превантивна защита, при която се взема решение за използваната технология при търсене, проучване и добив на полезни изкопаеми. Екологичната оценка се прави от десетки специалисти - инженери, инженер-геолози и хидрогеолози, които съставят доклади и препоръки, задължителни за възложителя - държавата и бъдещия концесионер.
След изготвянето на екологичната оценка тя задължително минава на обществено обсъждане във всички населени места по общини, които евентуално могат да бъдат засегнати при аварии. Едва след това и след получените становища от всички засегнати Министерство на околната среда като компетентен орган се произнася относно екологичната оценка и чак тогава Министерският съвет може да вземе решение за разрешаване или не на плана, програмата и проектите за търсене и проучване на нефт и газ.
От стенограмата на Министерски съвет виждаме желанието на министър Трайчо Трайков да се съобрази с българското законодателство. Той казва:
"Проектите за конкретните полеви работи в "Блок 1 - Нови Пазар" ще бъдат подложени на предварителна екологична оценка, съгласно действащото законодателство. По този начин повторно се гарантира опазването на околната среда."
Министерският съвет обаче не спази законодателството. Той разреши на "Шеврон" дейност по търсене и проучване на нефт и природен газ, без да направи екологичната оценка, задължителна според действащото законодателство - чл. 85 от Закона за опазване на околната среда.
Освен това Министерският съвет е длъжен, преди да вземе такова решение, да уведоми засегнатите общини и населението, като им даде достъп до всички документи, до работната програма и да проведе обществено обсъждане на изготвените от специалисти доклади, да се съобрази с получените становища на организации, общини и граждани и едва тогава да вземе решение съобразно тях!
Отнемането от страна на Министерския съвет на възможността на местната власт и обществеността да вземат решения за въвеждането на изключително опасни технологии, които заплашват живота и здравето на населението, се класифицира от Наказателния кодекс на България като превишаване на права - чл. 282.
Обществеността иска да се направи екологична оценка и да знае всичко за програмните и проектни намерения за надземните и подземни търсещо-проучвателни и експлоатационни работи, както и за проектодоговора или за подписания договор с "Шеврон" за "Блок 1 - Нови Пазар". Това не са капризи. Това е грижа за човешкия живот!