14 Ноември 2024четвъртък08:34 ч.

Борисов вече не е желан партньор в ЕС

/ брой: 25

автор:Кристиан Вигенин

visibility 2661

Към днешна дата едва ли има европейски лидер, който би седнал на една маса с българския премиер. Защото нашите партньори следят внимателно какво се случва в България. Защото зная как разсъждават нашите партньори и зная как се постъпва в подобни случаи в други страни. Когато се прави опит един скандал да бъде замазан и дори да се пречи на разследване, цялата отговорност вече се концентрира върху самия премиер. Ако допуснем, че в системата има проблем, то би трябвало той да бъде отстранен. В случая със СРС-тата обаче това не се случва. Не се отговаря и на въпроса защо тези записи не са стигнали до прокуратурата.
Нашите партньори са достатъчно възпитани, за да не говорят директно какво следва от СРС-скандалите. Но ние ще усетим косвено как това, изтичащо в пясъка, доверие към правителството изтича и в Брюксел. И вече няма какво да се учудваме, след като българският премиер стана известен с едни записи, които в други страни биха довели до оставка или най-малкото до временно отстраняване от длъжност до изясняване на скандала. В момента цялата отговорност е върху Бойко Борисов. Не виждам оттук-нататък как това правителство би било легитимен партньор на останалите кабинети в ЕС.
Правителството, първо, се провали в основните си приоритети и, второ, приравни дебата до едно равнище, което не ни прави чест. Отлагането на доклада за Шенген е поредно доказателство за това. Разбива се митът, че управляващите са върнали доверието в ЕС.
Още през 2007 година бе казано, че с влизането в еврозоната и в шенгенското пространство ние ще сме реално пълноправен член на ЕС. По отношение на еврозоната претърпяхме пълен провал, сега това се случва и с Шенген. Явно от Европа ни казаха, че този въпрос не е решен по начина, по който трябваше да се случи. Важен знак, че Брюксел няма доверие към българското правителство.
Разбира се, ефектите върху българските граждани от забавянето с няколко месеца не са високи, но непрекият ефект е силен. Той вади на преден план проблемни за функционирането на държавата въпроси. Тук не става въпрос само формално, че другите партньори не смятат, че България добре пази границите си. Това означава, че и за българските граждани това е проблем - защото границите ни не се контролират адекватно. Когато има контрабанда, която очевидно се разминава с представата на европейците за ефективна администрация, тук вече имаме проблем. Всъщност ЕС вече ни казва това, което опозицията в България говореше от дълго време. Умира митът за възстановеното доверие. Европа не вярва само на обещания и приказки.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ