16 Септември 2024понеделник17:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За морала - някога и сега

/ брой: 79

автор:Велко Вълканов

visibility 1841

Тези дни, като се рових из своя архив, попаднах на материали, които ме върнаха към отдавна забравени времена. На годините, на които съм, нищо вече не би трябвало да ме учудва. И все пак, заравяйки се в миналото, се натъкнах на хора и събития, които ме накараха с леко удивление да се запитам: "Ама това така ли е било?" Да, така е било. И си казвам: Колко истини можем да узнаем за настоящето, ако се върнем към миналото. Във всички случаи ще се изправим пред болезнената истина, че ако някога в политиката е имало определен морал, днес тъкмо в политиката моралът  показва опасно отсъствие. 
И така, ровейки се в своя архив, попаднах на лист хартия, на който съм записал прочетеното преди много време в книгата на Димитър Маринов "Стефан Стамболов и новейшата ни история (Летописни спомени и очерки)", С., 1909.
Ето какво съм прочел и записал:
    "Регентите и тримата живееха в една квартира. Готвачът им, като посетил княжеската градина, набрал зеленчуци и краставици. Радославов, като се научил за това, дигнал голям шум и писал на Стамболова и му направил един вид бележка, дето регентите се ползват от държавно имущество. При своята обиколка из крайдунавските градове регентите бяха пътували с яхтата. Военният министър полк. Николаев, надуман от Радославова и компанията, писал на регентите и настоятелно искал да заплатят стойността на  изразходвания камен въглен." (с. 481)
Не вярвам някой, съпоставил морала, проявяван от строителите на някогашна България, с морала, проявяван днес от рушителите на съвременна България, да не изпита мъчителен срам. Някога за килограм "камен въглен" са търсили сметка от самите регенти, а днес нашите "регенти" харчат  за своите разходки, наричани "командировки", милиони левове, измъкнати от окъсания джоб на българските граждани.
Да си припомним, че президентът Петър Стоянов през 2000 г. пътува до Австралия (Сидни), за да се възрадва на 27-те летни Олимпийските игри. На какви разноски пътува тогава г-н президентът? Не, разбира се, на свои, а на държавни, т.е. на наши!  А сегашният президент Плевнелиев на какви разноски пътува до Лондон, за да се наслаждава и той на Олимпийските игри там? На държавни, разбира се, т.е. отново на наши! Но у президента Плевнелиев пътуванията в чужбина са, изглежда, страст. Преценете сами: само за 10 (десет) месеца  Плевнелиев е имал 18 командировки в чужбина, т.е. почти две командировки на месец, които са ни стрували на нас, българските граждани, повече от 600 хил. лв. За "каменния въглен" този човек не е дал и един лев.
Това не е бивало в нашата история. Да се разходват такива огромни суми за командировки, от които за обществото няма никаква полза, е направо грабеж. Грабежът по време на криза е явление по-злокобно дори от пира по време на чума. В пира по време на чума бихме могли да видим лекомислена гавра със смъртта. В грабежа по време на криза можем да видим единствено цинично безразличие към  съдбата на хората, които, изпаднали в материална безизходица, се самоубиват.
Днес голяма част от политическия елит ползва държавното имущество като свое лично. Без всякакво угризение на съвестта берат от "държавната градина" всичко, каквото им падне.  Такъв "морал" показаха всички партии, които след Десети ноември излязоха на политическата сцена, за да се противопоставят на БСП. В най-голяма степен всичко това важи за управлявалата довчера партия ГЕРБ, чиято политика се сведе до безогледно ограбване на нашия народ. Лидерите на ГЕРБ не са никакви държавници, те са социални хищници, навлекли камуфлажната дреха на държавници. Държавното имущество те разглеждат като своя лична собственост. Правителственият  самолет например не е държавен, както могат да си помислят някои, не, той е лична собственост на бившия премиер Бойко Борисов, който поради това и можа да го заложи в играта на карти. Едва ли има фонд, финансова институция или сделка, от която представителите на ГЕРБ да не са източили милиони левове. Примерите са толкова, колкото са и ГЕРБерите.
За имотното състояние на Б. Борисов и Цв. Цветанов няма защо да говорим. Те станаха пословични с ненаситната си алчност. Свръхбогат за нашите мащаби е президентът Росен Пленелиев. Той има на влог 1 475 384 лв. Вицепрезидентът Маргарита Попова е спестила (!) 205 000 лв., които държи в два банкови влога. Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев е декларирал 2 296 600 лв. от продажба на фирмени дялове. От тях 1 208 366 лв. са вложени в банка. Искра Фидосова   разполага с три банкови влога на свое име - 32 772 евро - от изплащане на застраховка "Живот", 15 000 евро и 40 000 евро - спестявания от предходни години.
От която и страна да ги погледнеш, виждаш  повече от неприятни хора!
Това, което са представителите на ГЕРБ, показва това, което представителите на левите партии и преди всичко на БСП не трябва да са. Те трябва да са безупречни в морално отношение. Цялата им дейност следва да е подчинена не на личните им интереси, а на интересите на обществото. Задължително е да се върнем към чистотата на нравите от времето на Димитър Благоев. Тази необходимост ще се прояви с особена сила в предстоящите парламентарни избори.
Трябва да е ясно, че на 12 май ще се срещнат в бой не само две социални програми, но и два морала. Ще победи онзи, който, освен една по-добра социална програма, има и по-висок морал.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 993

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 374

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 474

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 317

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 320

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ