16 Септември 2024понеделник16:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Референдум за спасение

/ брой: 250

автор:Калина Йотова

visibility 1908

Гърция пее лебедовата песен на еврото, а Меркози е в джаза. Фондовите борси го подкараха минорно, след като Атина обяви намерението си да организира референдум по спасителния план за страната. Бомбата гръмна в навечерието на неприятните разговори на Г-20 в Кан, където колосите Ангела Меркел и Никола Саркози ще пристъпят като напълно неспособни да измъкнат Европа от отровното блато на кризата. Решението на гръцкия премиер Георгиос Папандреу взриви Брюксел, който дори не бе предупреден за хода, и големите европейски столици, които, ошашавени от възмущение, едва сколасаха да го окачествят като безразсъден и опасен. Да загряват следващите осъдени в списъка - часовникът отброява неумолимо изгубените минути на Италия, Испания и Португалия.
Вотът на доверие в Гърция ще реши легитимността на Папандреу. А после референдумът ще му позволи да си откупи малко време, за да избегне свикване на предсрочни избори, които ще доведат до тотално разединение на гърците, обричайки страната на безвъзвратен фалит. Но как ще се управлява Гърция до провеждането му? Откъде ще вземе пари за оцеляването си, ако подготовката се проточи няколко месеца, а Европа спре кранчето? Гърция като че ли забрави, че освен права в ЕС има и задължения. Само преди седмица, след поредица от срещи на върха, бе постигнато споразумение с банките за опрощаване на гръцкия дълг с 50% и за предоставяне на втори спасителен пакет на закъсалата страна в размер на 100 млрд. евро. Това изисква нови строги мерки за икономии на висока социална цена. А нея гърците трябва да заплатят, понеже няма кой друг да им оправи сметката.
От друга страна, политическата маневра на Папандреу придобива друго измерение в очите на недоволните гласоподаватели, защото, както изглежда, участващите в съветите в Брюксел са безкрайно загрижени не за интереса на европейските граждани, а за спасяването на европейските банки и частните инвеститори, притежаващи гръцки държавни облигации. Европейската централна банка се тресе не заради живота на обикновените хора, които трябва да изпият горчивата чаша до дъно, а заради съдбата на единната валута и финансите.
Освен това референдумът ще позволи на непопулярното правителство на Папандреу да върне топката в ръцете на гръцкия народ, като го направи отговорен за своето бъдеще. Разбира се, гърците може и да отхвърлят плана, но те ще трябва да си понесат последствията от своето лично решение. А това вече е демокрация в цялото й плашещо величие.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 0

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 0

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ