15 Юли 2024понеделник22:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо учените викат "Оставка!"

На Сергей Игнатов не му пука и от Бойко Борисов, продължава да брани безобразията в научния фонд

/ брой: 293

автор:Велиана Христова

visibility 1663

О, вий, прекрачващи през този праг, надежда всяка тука оставете"
"Ад", Данте Алигиери


Битката на българската наука срещу МОМН и неговия фонд "Научни изследвания" е на път да завърши с нищо. Преди седмица, когато в парламента депутатът Лютви Местан от името на 62-ма депутати поиска анкетна комисия за безобразията във фонда, премиерът Бойко Борисов отсече пред журналисти: "Ако има фирми, регистрирани вчера, които са взели пари от фонда, ще ги хванем и ще ги арестуваме". Има такива фирми, има и "добре нахранени" приятелски кръгове; има купища нарушения на закон и правила. Какво от това? Учени, медии, депутати си лаят, а керванът си върви. Не му пука на министър Сергей Игнатов от заканите на премиера. Договорите са сключени, 14,8 млн. лв. са раздадени, пък ако щат учените цяла зима да протестират по улиците. Всичко е законно, заяви и в петък Игнатов, конкурсът бил в съответствие със Закона за насърчаване на научните изследвания, с Правилника на ФНИ и с насоките за конкурса. Забравете! Иначе МОМН пусна хайки да проверяват... протестиращите и кошлуковци да ги оплюват. А от медийната сводка, която министерството праща всеки ден и в НС, системно липсват публикациите за золумите във фонда. С тия дребни шмекерлъци МОМН продължава да твърди, че "проблем няма".   
Депутатите на ГЕРБ отхвърлиха искането за анкетна комисия, после провалиха изслушването на министъра и на протестиращите в ресорната комисия. То е отложено за 19 декември, ако ГЕРБ не бойкотират кворума, разбира се. И понеже това е напълно възможно, нека обобщим драстичните нарушения - и на закона, и на правилника, и на насоките за конкурса, и на морала, които Игнатов крие, а мнозинството не ще и да знае. Поне хората да ги знаят.

Законът е грубо нарушен

Законът за насърчаване на научните изследвания е от 2003 г., но бе променен през октомври 2010 г. В него има основно изискване, което засяга и фонда "Научни изследвания" - неговата дейност се планира и отчита след ежегоден доклад на просветния министър пред МС, който се изработва с участието на... Национален съвет за наука и иновации (НСНИ). Съветът се състои от представители на министерствата и хабилитирани учени от академичните институции. Е, откакто Сергей Игнатов е седнал в стола на Вазов, няма ни ежегоден доклад, ни отчет, нито пък съществува Национален съвет за наука и иновации. А чл. 8 на закона е категоричен: държавната политика за насърчаване на научните изследвания се провежда не просто от министъра, а с помощта на въпросния НСНИ. Според закона в тримесечен срок - сиреч до 20 януари 2011 г., министър Игнатов е трябвало да издаде правилник за НСНИ и заедно с Дянков да приведе правилника на фонда в съответствие със законовите промени.
Нищо подобно не се е случило. Игнатов грубо е нарушил закона и управлява еднолично науката и фонд "Научни изследвания". Не си е дал труда дори да промени правилника му, останал от времето на министър Даниел Вълчев. Поради което текстовете от правилника са по стария закон и противоречат на законовите текстове от 2010 г. Например действащият и сега правилник изисква императивно рецензентите на проектите в конкурса да са чуждестранни учени. Прави се изключение само за областта на културно-историческото наследство, където рецензенти може да са и български учени. Според закона обаче рецензентите може да са чуждестранни И/ИЛИ български учени. Така заради безхаберието на Игнатов подзаконовият акт противоречи на закона.
И в двата случая обаче се изисква рецензентите да се избират чрез жребий от списък на хабилитирани учени, предложени от институтите на БАН и висшите училища. Да, вузовете и БАН са предложили такива хора, но дори Изпълнителният съвет (ИС) на ФНИ не знае някой да е определял имена чрез жребий. Нещо повече, поради лятното прескачане до Азорските острови на председателя на ФНИ Рангел Гюров Изпълнителният съвет след приемането на проекти до 16 юли т.г. се е събрал едва през септември и не знае как са съставени 12 оценяващи временни комисии. Те, както и постоянните комисии за контрол над проектите, не са огласени публично. Което е без прецедент в практиката на МОМН. Така никой не може да знае дали техни членове или рецензенти не са в забранен конфликт на интереси - т.е. кандидатствали са едновременно със свои проекти. Учените настояват да се огласи съставът на комисиите. Никой не им обръща внимание.
Да не говорим за "дребните" нарушения на други закони, вкл. на Конституцията и Кодекса на труда, които Игнатов суспендира с лекота - например "уволнява" от ИС чрез съобщение в сайта на фонда и без никаква заповед проф. Мирослава Кортенска, която през октомври първа сезира него и медиите за нагласения тазгодишен конкурс. 

Правилникът на фонда е потъпкан

Достатъчно драстично нарушен е Правилникът на ФНИ. Управляващият орган - Изпълнителният съвет, е назначен от Игнатов в нарушение на чл. 8 - в неговия състав трябва да има балансирано представителство на научните направления. Нищо подобно. В ИС има трима специалисти по геология, сеизмология и геотехника (направлението на Гюров), има биолог и учени от обществените и хуманитарните науки, но няма изобщо физици, химици и представители на инженерните науки. 
Грубо нарушение е назначаването на Рангел Гюров за председател на ИС. Според правилника председателят на ФНИ задължително трябва да е хабилитирано лице - доцент или професор. В министерството, което вече е буквално филиал на НБУ, появата на Гюров - лице от същия университет, не е изненада. Изненада е яростната защита от страна на Игнатов срещу всички факти за фалшивата титла на въпросния "председател". Гюров не е професор, нито доцент според българските закони. Човекът няма никаква диплома за научно звание, има едно писмо от външното министерство на Ангола, в което пише, че Гюров е преподавал в африканската държава през 80-те години - очевидно като гост-професор, което не му дава никакви права в България. Да не говорим за лъженауката на Гюров - човек без научни публикации, срещу която въстават публично всички български геолози и сеизмолози. Гюров би могъл с успех да работи като врачка и да предсказва земетръси, "куха земя" и диаманти зад всеки храст, но не може да оглавява органа, който разпределя парите за научни изследвания. Но какво значение има мнението на науката и на учените?
Стигаме и до безпрецедентното предварително "изхвърляне" на 466 от кандидатствалите проекти "поради административно несъответствие на условията", което е направено от управителя на фонда Христо Петров и две секретарки (пардон, експертки). Останалите 628 проекти са били рецензирани от тайни рецензенти и 95 са одобрени от тайните временни експертни комисии. Как са били подписани докладите от тези комисии, от всички техни членове ли или има особени мнения, как са били одобрени от ИС и след това от министъра (все изисквания на правилника) - остава пълна тайна. За пръв път ФНИ класира толкова малко проекти за големи суми, при положение, че парите му са намалени от 60 млн. лв. при предишното правителство на 14,8 млн. лв. сега.

Проекти - ФНИ
Година    Кандидатствали проекти    Одобрени
2005    710      320     45%
2006    675      250     37%
2007    732      216     29%
2012    1094       95     8,7% 


Насоките за конкурса останаха на хартия

Оповестяването на спечелилите проекти вдигна буря от протести в научната общност. Първо, в насоките за конкурса се видя допълнителен приоритет - педагогическите науки, който е извън Националната стратегия за научни изследвания, определяща научните приоритети в България. Второ, в насоките е записано, че на сайта на фонда се обявяват "резултатите и класирането". Нищо подобно. Оповестени са само одобрените проекти, но не и класирането, което става по брой получени точки при оценяването. Информационното затъмнение е пълно. И вместо след края на конкурса всички отпаднали да могат веднага да си видят рецензиите (каквато е международната практика и практиката на ФНИ до Игнатов), фондът даде срок за подаване на молбите от 10 декември, а за получаването на рецензиите - до 20 януари 2013 г. Е, как учените да не се съмняват, че рецензии няма и се пишат спешно? Първите от тях вече са дадени - и първото недоумение на учените е факт. При положителни писмени отзиви към всеки параграф във формуляра, наречен рецензия, броят точки е необосновано нисък и очевидно занижаван!

МОМН плю на Регламент 800/2008 на ЕК

Голяма част от текста на насоките за конкурса е копирана от задължителния Регламент 800/2008 на Европейската комисия, който е за допустимите държавни помощи за предприятия и частни нестопански организации. Очевидно във ФНИ старателно са се готвили да дадат на фирми и НПО близо една трета (6,05 млн. лв.) от общо 21 млн. лв., предвидени в конкурса за 2012 и 2013 г. Нарушението е огромно. Защото според въпросния регламент (това го пише и в насоките!), държавни средства за наука не може да се дават на посредници: "Кандидатите трябва да са непосредствено отговорни за изпълнението на дейностите по проекта, а не да действат в качеството на посредници". Всичките около 30 фирми и сдружения, които получават пари от фонда, са тъкмо посредници - те нямат научни кадри, нито научна база. Някои изобщо нямат научни изследвания в предмета си на дейност. Как фирма за "опаковане и превоз на музейни предмети" печели проект за "изследване на отношението на публиката към музеите"? Този научен "приоритет" е на фирма "Азарофф", регистрирана с капитал 2 (два) лв., която ще глътне 260 000 лв. от държавата. Как строителна фирма ще проучва геотермална енергия; друга - с предмет на дейност "покупка на стоки с цел да ги препродаде", ще изследва опазването на сгради при подземно строителство; трета - за "производство и търговия със стоки, строеж и обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба", ще прави ранна диагностика на тумори и т.н.
А ето ги и любимите на Бойко Борисов фирми "регистрирани вчера", дето ще ги "хванат и арестуват" - "Спейс рисърч" ООД, "Булкюб" ООД и "Е ЕС Консултинг" са регистрирани в деня на крайния срок за кандидатстване в конкурса.
Според Игнатов "проектите са такива, каквото е нивото на българската наука". Това ли е нивото на българската наука, г-н Игнатов?
Как все пак тия фирми са успели да пробият във ФНИ? Ами наемат учени, които в същото време работят на държавна заплата в държавни вузове и научни институти, да им свършат работата, използвайки държавната научна база. Което е... забранено според регламент 800/2008 на ЕК.

Регламент 800/2008
Член 37
Помощ за заемане на висококвалифициран персонал
1. Помощта за заемане на висококвалифициран персонал, временно изпратен от научноизследователска организация или голямо предприятие в МСП, е съвместима с общия пазар... и се освобождава от задължението за уведомяване... ако са изпълнени условията, определени в параграфи 2-5 от настоящия член.
2. Временно изпратеният персонал не трябва да замества друг персонал, а трябва да бъде назначен на новосъздадени длъжности в предприятието получател, и трябва да е работил поне две години в научноизследователската организация или голямото предприятие, което го изпраща временно.

Т.е. фирмата трябва да назначи временно на длъжност учените, които не могат в това време да работят на държавна служба. Това, което прави ФНИ, се нарича нерегламентирана държавна помощ и се наказва от ЕК. Има и още.

Регламент 800/2008
Член 35
Помощ за млади иновационни предприятия
3. Разходите на получателя за научноизследователска и развойна дейност представляват поне 15% от сумата на оперативните му разходи през поне една от трите години преди предоставянето на помощта или - в случаите на новообразувани предприятия без финансова история - на база одит за текущия му фискален период, заверен от външен одитор.

Няма как ФНИ да покаже документите за изпълнението на тези задължителни изисквания на ЕС. Да не говорим, че според регламента в течение на три години не може да се дават на фирма повече от 200 000 евро (400 000 лв.). А фондът дава на някои по 480 000 лв. Освен това регламентът допуска 100% държавно финансиране на предприятия само за фундаментални изследвания. Във фонда са дали на фирми именно такъв процент за теми, които няма как да минат за фундаментална наука и в най-добрия случай са "индустриални", за които се полагат само 70% от държавата.

"Ти на мене, аз на тебе"

Черешката на тортата са приятелските кръгове около шефовете на фонда, които са се оказали с "най-качествените" научни проекти сред общо 628 оценени. Не са ли очевиден конфликт на интереси, търговия с влияние, злоупотреба с власт и източване на държавни пари следните факти: НБУ (където работи председателят на ФНИ Гюров), печели в конкурса 1,3 млн. лв. Асистентът на Гюров от НБУ Харизанов взема проект по тема, за която няма нито една публикация. Негови колеги твърдят, че навремето е наречен "доктор" в НБУ, но не е минавал през ВАК. Заместничката на Гюров в НБУ Ралица Берберова печели проект. Самият Гюров току що защити научна степен "доктор на науките" с тема по геология в... библиотечния университет УниБИТ. Ректорът на УниБИТ проф. Стоян Денчев печели проект! Рецензентът на Гюров проф. Божинов печели проект. Съавторът в "научните" теории на Гюров, дал положителен отзив за защитата му - Бойко Рангелов, печели проект. УниБИТ като цяло печели 960 000 лв.
Нататък. Управителят на ФНИ Христо Петров е бил съдружник във фирма "Евроимоти" (по собствените му думи "не си спомня" това) с трима души от частни фирми и сдружения, които печелят пари от фонда: Петко Симеонов, Борислав и Калин Цекови. Борислав Цеков печели от името на фондация "Институт за модерна политика". В УС на същата фондация е гл.ас. Венелин Стойчев, който пък от името на друго частно сдружение печели също проект. Общо на споменатите лица се дават 1,2 млн. лв. от фонда.
Така от конкурсната сесия в МОМН "своите" хора от фирми и кръгове ще вземат от оскъдните пари за наука 43% - общо 8 978 000 лв.

Чудно ли е, че протестират и пишат протестни писма хиляди учени и викат "Оставка!" - млади и световно известни, академици и докторанти, от вузове и институти. Искат анулиране на конкурса и оставка на Гюров, Петров и Игнатов. Скандалът стигна до водещото в света научно списание "Нейчър" и до Еврокомисията.
Всичките тези хора, "паразити" ли са, както ги нарече Христо Петров? Или са подведени политически, г-н министър?
 

 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ