16 Септември 2024понеделник20:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мозайка

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 1446

Бактериите свикват с антибиотика

Бактериите все повече се съпротивляват на антибиотиците и това е не по-малко опасно от тероризма, твърди главният лекар на Англия проф. Съли Дейвис, цитирана от БиБиСи. По думите й до 20 години и най-леката операция може да стане смъртно опасна, ако човекът изгуби способността си да се бори с инфекциите.
Ако не вземем мерки, ще се върнем в ХIХ в., когато хората са измирали след елементарни  операции, предупреждава Дейвис. Ще стане невъзможно да се присаждат органи и изобщо да ползваме благата на съвременната медицина. Затова фармацевтичните компании трябва спешно да се насочат към създаването на нови антибиотици, смята проф. Дейвис. Такива не са се появявали от края на 80-те години и бактериите все повече се приспособяват към съществуващите лекарства. 

Руски спътник се сблъска с парче от китайски сателит


Руският микроспътник "Блиц", предназначен за работа с международната система за лазерно сондиране, се е сблъскал с парче от китайския метеорологичен спътник "Фенгюн-1С". Това е втори случай на сблъсък между изкуствени тела на орбита след удара между "Космос-2251" и "Iridium 33" през 2009 г., съобщава експертът на американския Център за космически стандарти и иновации Томас Келсо. По думите му специалистите от  Международната служба за лазерна далекометрия (ILRS) са забелязали рязка промяна в орбитата на "Блиц". Руският спътник е създаден в НПК "Системи за прецизното приборостроене" и е изведен на орбита през 2009 г. Той изглежда като стъклена топка и тежи 7,5 кг. Според Келсо масата на китайското "парче" може да бъде и 0,08 г. Спътникът на Китай бе разрушен през 2007 г. и се разпадна на множество малки парчета по време на изпитания на противоспътниково оръжие. Тепърва ще се изследва доколко е повреден "Блиц" и дали може да продължи да бъде използван. 

Пингвините се топлят, "замразявайки" се отвън


Уникалното оперение на императорските пингвини служи за топлоизолация и им помага да поддържат външна температура на крилете си, която е по-ниска от външната. Така топлообменът с въздуха е в полза на птиците, твърдят учени в изследване, публикувано в сп. "Biology letters".
Императорските пингвини (Aptenodytes forsteri), обитаващи Антарктика, са се приспособили към суровия климат: през зимата температурата в местата на тяхното обитание стига до минус 40 градуса при вятър до 40 м/сек. В процеса на еволюцията пингвините са изработили особена система за защита от студа, която е принципно различна от тази на другите птици, при които перата служат и за "отопляване" - относително топъл въздух се задържа между перата и повърхността на тялото.
Екип учени от Великобритания и Франция са изучили особеностите на необичайната адаптация на пингвините. Оказало се, че при някои пингвини температурата по външната повърхност на гърба и гърдите е била с 2-3 градуса по-ниска от околната температура. Благодарение на това обмяната на топлина в тези участъци на тялото е в полза на пингвина, т.е. външната топлина се поглъща навътре. 

Физици създадоха гъвкав транзистор с графен


Корейски и американски физици създадоха прототип на напълно прозрачен и гъвкав транзистор на базата на веществото графен. Новият транзистор може да се разтяга до няколко пъти спрямо първоначалните си размери, пише сп. "Nature Materials". Графенът бе открит през 2004 г. от руско-британските физици Андрей Гейм и Константин Новосьолов и се оказа перфектен за приложение в електрониката и медицината. Засега новите транзистори не са готови за промишлено производство.
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ