15 Юли 2024понеделник23:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МОМН попари надеждите на науката и за европари

/ брой: 240

автор:Велиана Христова

visibility 1192

  • Проектът за нова оперативна програма е за образованието, изследователската дейност пак е натикана в ъгъла, иновациите изобщо липсват.
  •  Министерството е наблъскало вътре цялата си текуща дейност от детските градини и ромчетата през училищните басейни до университетските програми и
  • Документът е компилация от досегашни програми на ЕС, минаващи през други министерства



От 9 години научната общност в България чака и се надява най-сетне и България да предложи за финансиране от ЕС своя оперативна програма за изследвания и развитие, както това направиха отдавна всички останали държави. Точно преди 9 години у нас за пръв път дойде шефът на службата на ЕС за конкурентоспособност Луи Белмен да обяснява, че когато се готвим за членство в ЕС, първата ни работа трябва да е подготовката за научна оперативна програма (ОП). На власт бе царското правителство, то остана напълно глухо за тези съвети. Така в подготвените предварително български оперативни програми за периода 2007-2013 г. на наука и не намирисваше. Тройната коалиция не поиска включване на нова ОП - за наука, но това е и почти невъзможно след вече утвърдени от структурите на ЕС програми за даден период. Така, докато всички нови членки на общността, включително Румъния, усвоиха много милиони за развитие на науката в своите страни, ние лапахме мухите. В последните три години по волята на Симеон Дянков умря не само европейското, но и националното финансиране на науката, върху която днес стъпва развитието на целия цивилизован свят. ГЕРБ срина финансирането за наука у нас до последното място в ЕС. В момента в ЕС-27 държавите инвестират средно 2% от БВП за наука и развитие, Дянков "харчи" за същото 0,3%, а за 2013 г. е планирал... 0,2%. От три години БАН е подложена на целенасочен геноцид под безучастния поглед на премиера Борисов. Дянков от 2008 г. до днес последователно натиска да се закрие академията. А през 2010 г. във Вашингтон направо престъпно заяви: "Българската наука не е дала нищо в нито една област, а в икономиката - със сигурност". Сергей Игнатов пък вчера директно се изгаври: БАН е автономна, дали сме й някакви пари, да се оправя! Да, с тия пари академията ще се оправи, ако уволни 2900 учени и остави на работа само 100.  
Но понеже се зададе новият програмен период 2014-2020 г., България трябва да представи за него своите оперативни програми. Министър Томислав Дончев, естествено, не предвиди ОП за наука, за която академичната общност у нас мечтае като удавник за сламка. През април т.г. в Министерския съвет просветният му колега Сергей Игнатов се осмели да постави въпроса. Постави го обаче по свой маниер - искаме оперативна програма "за наука и образование". Проблемът е, че в ЕС науката и образованието са две различни дейности, за които финансирането става по различен начин и от различни програми. Тъй като в стратегията "Европа 2020" научните изследвания са посочени като приоритет номер едно за развитието, всички държави предлагат ОП с название "Наука и иновации" или "Изследвания и развитие". В нашия Министерски съвет работата през април завърши с това, че Борисов тупна по масата, заръча да се направи програмата до септември и рече: "И гледайте първо науката"!  
Оказва се, че съставената от Сергей Игнатов работна група, в която влизат и няколко учени и вузовски преподаватели, е направила проект за въпросната оперативна програма, представила го е на 28 септември, а сега в събота той бе закачен на сайта на МОМН. Документът се нарича Концепция за оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020" и съдържа 72 страници. Първият радостен възглас от появата му обаче секва в първия миг, в който човек погледне тези страници. Защото

науката в него е "ала Дянков"

- не само не е водещ акцент, тя изобщо не е акцент.
Концепцията съдържа 5 "приоритетни оси", от които една-единствена е свързана с науката и съдържа само две неща, по-скоро административни: 1. Купуване на апаратура, ремонти и строителство на научна инфраструктура и 2. Масова дигитализация на научно, културно-историческо и документално съдържание. Толкоз за науката - останалите четири "оси", претендиращи за европейски пари, са за образование. Впрочем към точка 1 спада и намерението да се правят центрове за компетентност (centers of exellence), които са от интерес за... Европа. Не за България.  
Като прочете човек документа на МОМН, остава с впечатлението, че науката е там от немай-къде, понеже нали все пак "премиерът каза". Тя определено пак си стои като Пепеляшка - няма нито мерки за достойно финансиране, нито за задържане на младите учени, нито за нишите на българската наука и подкрепа за тях, за реализирането на научни продукти в икономиката, за създаването на малки предприятия и спин-оф фирми от научни екипи, за данъчни стимули за бизнеса да инвестира в наука, за... нищо. Другите 4 "приоритетни оси" в документа са:
- Образование за реална заетост, мобилност и предприемачество;
- Образователна среда за активно социално приобщаване;
- Насърчаване на образованието, уменията и ученето през целия живот;
- Образователна инфраструктура (ремонт, строителство, образователни електронни технологии).
Някъде в една от образователните "оси" има още нещо за науката - създаване на система за оценка на научната дейност в научните институти и вузовете, както и подкрепа за учени от чужбина в България. Защо тези присъщо научни атрибути са набутани в образованието не е ясно. Да не говорим, че в целия документ под "наука" се имат предвид единствено БАН и висшите училища, които имат МОМН за принципал, но не и Селскостопанската академия и другите научни центрове у нас, които са към други министерства, но би трябвало да фигурират задължително в една национална програма. Според авторите обаче в България нямало ясно дефинирани научни комплекси! За иновации изобщо дума не се споменава, макар че те са основен продукт на научната дейност. На едно място авторите са включили нещо като оправдание - иновациите били работа на икономическото министерство (МИЕТ), не на МОМН. Нищо, че това са две неразривно свързани сфери. И че в Стратегията за развитие на науката у нас официално са приети намерения да се обединят в едно фондовете за наука към МОМН и за иновации към МИЕТ. Българска работа, както се казва.
Иначе "концепцията" давала според МОМН "цялостна визия за развитието на науката у нас". Ако сградите, микроскопите и 3D изображението на Рилския манастир са

визията на МОМН за науката

няма смисъл да обсъждаме каквото и да било.
Няма как на вестникарска страница да се разкаже съдържанието на концепцията. Там има, разбира се, и много хубави неща. Проблемът е, че става дума за оперативна програма, която трябва да се защити пред ЕС, а не изобщо за изреждане на всичко, които се работи в едно просветно министерство. Всъщност цялата дейност на МОМН е вписана и разписана подробно в проекта с мерак за европейско финансиране - като се започне от детските градини, задължителната забавачка от 4-годишна възраст, училищните дейности, родителите, отпадащите ученици, грижата за ромчетата и децата с девиантно поведение, спортните зали и училищните басейни; като се мине през професионалните училища и висшето образование, IT в аудиториите, студентските стипендии и ученето през целия живот; та се стигне до докторантите и сградите на научните институти. Всичко това трябвало според авторите да влезе в един финансов механизъм в МОМН. Просто са събрани повечето дейности, които сега се финансират с европари през други министерства по ОП от досегашния период -  "Конкурентоспособност", "Развитие на човешките ресурси, "Регионално развитие", "Административен капацитет". И са поставени едни прекрасни пожелания и лозунги без нито дума за това "как" - как например ще се постине 36% от населението на възраст 30-34 г. да е с висше образование през 2020 г., при положение че сега сме на ниво 27,3% и при демографския срив и масовото изтичане на младите в чужбина ресурс за по-масов прием във вуз няма. Как ще се постигнат 1,5% от БВП за наука през 2020 г., когато през 2013 г. България ще е на 0,2% и за останалите 6 години ще трябва да добавя по още толкова всяка година, а в "оперативната програма"

няма ни дума за това?
 
В документа няма никакви финансови разчети, но и с просто око се вижда, че за записаните дейности ще трябват поне половината от онези 8 млрд. евро, на които България евентуално може да разчита до 2020 г. за всичките си 5 или 6 оперативни програми. Но има още нещо, което няма начин да мине през одобрението на Еврокомисията. Голяма част от записаните дейности в 4-те образователни "оси" на концепцията дублират целеви програми на ЕС, чрез които се финансират и ще се финансират образователни дейности - "Еразъм", "Леонардо да Винчи", "Младеж", програмата за учене през целия живот и др. В ЕС ще ни се смеят, че нямаме капацитет една програма като хората да направим. Трябва обаче да признаем, че документът на МОМН е един прекрасен наръчник с подробното си описание какви програми има в ЕС (във всички области и отрасли) и какво финансират те.                        
В конкретните текстове има и напълно необясними за една ОП неща -

командно-административни мерки

като например "наблюдение и контрол на системите за управление на висшите училища" (автономните) или: "паспортизация на всички детски градини, училища, ВУ и научни институти - описание на сградния фонд, съоръженията и въвеждане на система за наблюдение на сградния фонд". Тази "мярка" кой знае защо се предлага да отиде към друга ОП - "Административен капацитет", която се управлява от... Министерството на финансите. Първо, не се знае дали ще имаме такава ОП и, второ, с административния капацитет сградният фонд няма нищо общо, поне да бе към МРРБ, та да не поражда въпроси за истинската цел на подобно мероприятие...
През септември т.г. движението на младите учени "Когито" огласи публично свой проект за ОП "Наука". В него приоритетните "оси" бяха: Развитие на научни и научно-иновационни центрове; Увеличаване на количеството и качеството на човешкия потенциал, зает с научна и иновационна деност; Провеждане на научна и развойна дейност на високо ниво; Създаване и стимулиране на високотехнологични и иновативни предприятия; Образование за наука и иновации и иновации за качествено образование. Много подробен и модерен, наистина целеви проект - наистина за науката в полза на общество на знанието и на интелигентното развитие на България до 2020 г. Вероятно на министър Томислав Дончев ще му е доста по-лесно да защити него пред ЕС.      
 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ