18 Октомври 2024петък01:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Трише иска край на стимулите

Шефът на ЕЦБ настоява за по-стегнати бюджети и строги икономии

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 1495

"Сега не е време за планове за съживяване с оглед стимулиране на икономиките, а за строги икономии с цел заздравяване на публичните финанси, които пострадаха от безпрецедентно влошаване", заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише, цитиран от АФП.
Без политиката на съживяване, възприета по време на кризата, икономиката щеше да изпадне в тежка рецесия, но "сега настъпи времето да възстановим бюджетната стабилност", посочва Трише в коментар, публикуван във в. "Файненшъл таймс".
"Влошаването на състоянието на бюджетите, на което сме свидетели, е безпрецедентно", подчертава топ банкерът. Той допълва, че до края на годината бюджетните дефицити в еврозоната ще отчетат нарастване с над 20 пункта спрямо 2007-а, като най-драстичните случаи са в САЩ - с 35 пункта, и Япония - с 45 пункта.
"С течение на времето ние виждаме до каква степен опростеното докрай послание към всички развити икономики "Съживявайте, стимулирайте, правете разходи!" е било злополучно", посочва Трише.
"Сега вече няма никакво съмнение, че във всички страни е наложително да бъде изградена надеждна стратегия за укрепване на бюджета", заключава президентът на ЕЦБ, цитиран от Франс прес.
Същевременно американският модел за удължаване на краткосрочните стимули беше потвърден и от председателя на Федералния резерв (ФЕД) Бен Бернанке. В свое изявление пред Конгреса той заяви, че подкрепя краткосрочните усилия за увеличаване на търсенето, преди САЩ да се впуснат в дългосрочен план за намаляване на бюджетния дефицит.
Противоположните визии на САЩ и ЕС за налагането на бюджетни ограничения отразяват различния темп на възстановяване на икономиките от двете страни на Атлантика. Данните за САЩ не са оптимистични, въпреки че продажбите на жилища са паднали с по-малко от очакваното. Броят на заявките за помощи за безработица обаче продължава да расте. Въпреки че растежът в Европа беше слаб през първото тримесечие, новите данни показват изненадваща стабилност. Това дава поводи да се смята, че ефектът от гръцката криза няма да бъде толкова опустошителен.

Глобалната икономика близо до нова рецесия?


Световното икономическо възстановяване е изключително слабо и нови шокове биха могли да насочат глобалната икономика към рецесия "по-скоро от очакванията", посочи Тони Тан от Singapore Investment Corp., цитиран от Блумбърг. Рискът в посока надолу за световното възстановяване нараства благодарение на дълговата криза в Европа и продължаващия в САЩ деливъридж (финансов инструмент, при който инвеститорът участва в покупката на даден актив с незначителни собствени средства, а останалите са заемни). Водещите институции на развитите икономики се въздържат от повишение на лихвите от техните рекордно исторически най-ниски стойности именно поради подобни опасения. "Основното предизвикателство пред политиците в развитите страни ще бъде да убедят пазарите, че имат надеждни планове за гарантиране на стабилни публични финанси в средно- и дългосрочен период от време", допълва Тан.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ