14 Август 2024сряда14:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Върхове

"Браво!", "Ура!" и бурни аплодисменти за "Елка-6521"

Трима инженери изобретатели създават български калкулатор, който категорично превъзхожда чуждоземните образци и предизвиква изненада и възторг сред специалистите

/ брой: 65

автор:Кирил Момчилов

visibility 3704

Създатели на първия сериен български калкулатор "Елка-6521" през далечните 1964-1965 години са инженерите изобретатели Стефан Христов Ангелов, Любомир Йорданов Антонов и Петър Атанасов Попов. За тях днес малцина знаят, други не са и чували имената им. Още по-малко са тези, които ще повярват, че българският калкулатор с оригиналните си технически решения и с богатите си възможности значително превъзхожда чуждестранните образци: в него за пръв път са въведени операциите извличане на корен квадратен, закръгляване на резултати, подреждане на събираеми по първото от тях, адресно избиране на регистрите, възможност за получаване на три независими суми и т.н., и т.н.
По онова време електронни калкулатори има само в четири от най-развитите държави на света: Англия, Италия, Япония и САЩ. Английската ANITA се смята за върхово постижение на техниката - не случайно първият й образец и днес е изложен в Лондонския научен музей.
А нашият калкулатор е показан в началото на май 1965 г. на голяма научно-техническа изложба в Москва. Там демонстрациите с него дават смайващи резултати: силен интерес към нашата машинка проявяват германските конструктори, при това е известно, че те имат славни традиции в приборостроенето; италианските му ръкопляскат и  започват спор за индикацията, а французите изразяват възторга си с дълбок поклон!
Електронният калкулатор "Елка-6521" е разработен на основата на четири български изобретения и си завоюва висок престиж на международния пазар - още през 60-те години България е една от страните с най-голям експорт на глава от населението на електронноизчислителна техника. Цели осем години елката не слиза от конвейера!

СТЕФАН АНГЕЛОВ (1929-2007) работи като старши научен сътрудник и заместник-директор на Централния институт за изчислителна техника (1963-1975). Той е главен конструктор и ръководител на творческия колектив. Инженер Ангелов съставя алгоритмите за основните операции в периода от октомври до декември 1964 г. - целта му e да се постигне максимална икономия на елементи! Той има творчески принос и в разработването и внедряването на единната серия големи електронноизчислителни машини ЕС-1020 за страните от бившия СИВ.
Инж. Стефан Ангелов е носител на високи държавни отличия, удостоен е със званието Лауреат на Димитровска награда (1966).
На въпроса какво го стимулира в работата, той отговаря:
- Преди всичко удовлетворението от постигнатия резултат... Създаването на калкулатора смятам за най-голямото постижение в живота ми.
А за творческите дела на изобретателите препоръчва държавата да не подценява лицензите:
- Много наши изобретения представляват значителен интерес като голи идеи, но се реализират в чужбина и стават "фабрика за пари". Трябва да се научим да оползотворяваме собствените си идеи и да постигаме реализиране на крайния ефект в наша полза.

ЛЮБОМИР АНТОНОВ (1932) - електроинженер, старши научен сътрудник, директор на Централната лаборатория по автоматизация и научно приборостроене при БАН. Автор и съавтор на повече от 15 изобретения в областта на електрониката и системите за автоматизация. Творческият му принос в елката са елементната база и външното оформление.
Изобретателят Любомир Антонов получава Наградата на София за участието си в изложбата "Изобретено в София" през 1983 г., връчена му от тогавашния първи секретар на Софийския градски комитет на БКП Чудомир Александров, за нов метод и устройство за извеждане на естествена човешка реч от изчислителна машина.
Оригиналната микрокомпютърна техника, програмирана да синтезира и извежда естествена човешка реч от изчислителна машина, работи в синхрон с редица допълнителни аналогови и цифрово-аналогови устройства. Въведеният в устройството печатен текст се анализира автоматично и се определят фонетичните характеристики, необходими за синтеза. Въз основа на запомнени в постоянната памет елементи и правила на речта и намерените фонетични характеристики се синтезират последователно думите в изречението...
Това изобретение е едно от първите, класирани като "Изобретение на месеца", и представени на изложбата "Изобретено в София" за постижения в научно-техническия прогрес. Жалкото е, че промишлеността ни не проявява интерес към него...
Инженер Любомир Антонов е удостоен със званията Лауреат на Димитровска награда (1966) и Заслужил деятел на техниката (1986).

ПЕТЪР ПОПОВ (1938) - радиоинженер. Възпитаникът на ВМЕИ е старши научен сътрудник в Централния институт по изчислителна техника. Има научни приноси и повече от 10 изобретения в областта на памети за електронноизчислителни машини. Той е създател на феритната памет на елката.
Тук е любопитно да бъде изяснено откъде идва името. Елка е образувано от първите срички на думите електронен калкулатор. Тя извършва четирите основни аритметични действия с 16-цифрени числа! Машината степенува числата и извлича корен от тях, като освен това извършва още 22 подобни операции.
Много важно е да бъде направено едно съществено уточнение: тези възможности на машината са постигнати не чрез увеличаване броя на вложените елементи, а чрез многократно използване на едни и същи елементи, но за различни цели.
А за своя принос в разработването на знаменитата елка, инж. Петър Попов е удостоен със званието Лауреат на Димитровска награда (1966).

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 252

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 233

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 226

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ