15 Август 2024четвъртък02:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лондон обновява летящите радари

Великобритания ще закупи пет машини на базата на "Боинг"-737

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 1852

Министерството на отбраната на Великобритания е подписало договор на стойност близо 2 млрд. долара за покупката на пет американски самолета за далечно радиолокационно откриване и управление Е-7, създадени на базата на пътническия самолет "Боинг"-737. Експлоатацията им ще бъде съвместно с австралийските ВВС, които имат машини от същия тип, съобщава блогът bmpd.

Първият Е-7 трябва да бъде получен от Кралските военновъздушни сили през 2023 г. Тези самолети ще заменят седемте машини на "Боинг" Е-3Д "Сентри", които се използват от 1991 г. Така Великобритания ще бъде първата страна заменила "Сентри" с по-нова техника от този клас. 

"Боинг" Е-7 се използва от австралийските ВВС от 2009 г. Всъщност летящият радар е разработен през 1999 г. по поръчка на ВВС на Австралия и промишлеността на тази страна произвежда редица негови подсистеми. Зеленият континент получи до 2012 г. общо шест машини. Станцията с радиолокационно откриване с активна фазирана решетка на компанията "Нортроп-Груман", се намира в неподвижен обтекател над фюзелажа. След Австралия такива самолети (четири на брой) закупи Турция и Южна Корея (също четири машини). През 2014 г. Катар подписа споразумение за покупката на три Е-7, но до момента то не е реализирано. 

Изборът на американската машина, направен без конкурс, е бил подложен на сериозна критика във Великобритания, коментира bmpd. Алтернатива на Е-7 е бил проектът на шведската компания "Сааб", който е предвиждал летящият радар да бъде базиран на европейски самолет "Еърбъс" и по-конкретно на военната модификация А330 МРТТ. Самият радар е трябвало да бъде известната разработка на "Сааб" Erieye. Британското министерство на отбраната обаче е отхвърлило тази опция, защото само до началото на изпитанията на първия летящ образец щели да минат 36 месеца, който срок е бил определен като неприемлив. Предимството на Е-7 е, че това е вече функционираща и разработена от промишлеността система.

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1822

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 645

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 1044

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 587

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ