18 Октомври 2024петък12:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БТА

Прецедент:

Депутатите отхвърлиха проекта за бюджет на НЗОК

Бюджетите на касата и на ДОО са със старата философия, няма воля за промени, заяви Георги Гьоков

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 1723

"В бюджетите на държава, на НЗОК, на ДОО остават политиките от предходните години, не се виждат нови политики, които да решават старите проблемите в здравеопазването, в осигурителната система (пенсии, болнични, майчинство). В бюджета на ДОО дори има рестрикции - остават миналогодишните нива на плащане от обезщетенията за майчинство, за безработица". Това каза за ДУМА депутатът от БСП Георги Гьоков, член на парламентарните комисии по здравеопазване и по труда, социалната и демографската политика преди вчерашните заседания.
С 4 гласа "за", 5 "против" и 9 "въздържал се" проектът за бюджет на НЗОК за 2024 г. беше отхвърлен от депутатите в ресорната комисия - нещо, което от години не се е случвало. ДПС заявиха, че ще се въздържат от подкрепа, а БСП и "Възраждане" бяха категорични, че въпреки повечето пари в бюджета, са против. По време на заседанието Гьоков припомни, че отново не са предвидени средства за безплатни лекарства на децата до 14 г. Въпреки  рекордния ръст от 1,1 млрд. лв., няма удовлетворение от системата, а доплащането за пациентите е 48%, заяви доц. Джевдет Чакъров от ДПС, който предположи, че парите пак ще потънат в нереформираната система.
На пръв поглед неочаквано бе унищожителната критика на проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ срещу проекта. За паметливите прозвуча странно, бе партията е против клаузата в Преходните и заключителни разпоредби, според която догодина Касата няма да сключва договори с нови болници или за нови отделения. Обичайна практика по време на управлението на ГЕРБ беше именно през преходни и заключителни разпоредби да променят закони. Например с проекта за бюджет на НЗОК за 2018 г. бяха променени 17 структуроопределящи закона. Но през 2023 г. за ГЕРБ това е незаконно. Със същия закон от 2018 г. мнозинството наложи мораториум разкриването нови болници и дейности, финансирани от Касата, но през 2023 г. ГЕРБ са категорични, че това нарушава конституционни права на гражданите. След като години наред по време на 12-годишното си управление ГРБ прехвърляше редица отговорности на МЗ към НЗОК, сега те са против централизираното възлагане на обществени поръчки да мине към обществения фонд. Все пак, най-вероятно в зала ГЕРБ ще подкрепят бюджета на Касата и навярно след определени договорки.
За догодина са предвидени над 8,1 млрд.лв. за НЗОК, което с около 16,5% ръст спрямо тазгодишния бюджет. Най-голямо е увеличението за извънболнична помощ и изследвания (над 20%) и за болнична (15%) подчерта при представянето на бюджета зам.-здравният министър проф. Илко Гетов.
Заложеното увеличение на средствата за здраве с 1,136 млрд. лв. в бюджета на НЗОК е положителна стъпка, но това не води до съществено подобряване на достъпа на гражданите до здравеопазване, видно от последните 20 години, пише в становището на омбудсмана проф. Диана Ковачева. Тя е категорична, че предвиждането на повече средства не е придружено от план за реформа, от каквато системата несъмнено се нуждае.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ