14 Август 2024сряда17:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

300 картички на изложба в Добрич

/ брой: 251

автор:Дана Русева

visibility 1946

Оригинални картички от ХХ век, в които оживяват вълнуващи послания, са подредени в експозицията "Прабабата на MMS-а... или очарованието на коледната картичка" в Регионалния исторически музей в Добрич.
Включените четиринадесет илюстративни и текстови табла запознават посетителите с малко известни и любопитни факти, свързани с появата и историята на първите пощенски картички. Сбирката, представена в изложбата, е плод на усилията на две български фамилии - Шапкаджиеви от Силистра и Иванчеви от София, и тяхното желание да съхранят празничните поздравления на няколко поколения. Колекцията е допълнена и обогатена, благодарение на дарителството на хора от цялата страна, изпратили свои картички след първото откриване на изложбата в Столичната библиотека. Показани са повече от 300 картички.
"Първата изложба е със заглавието "Историята на SMS-a, или историята на коледната картичка". Тя събуди голям интерес, гостува и в чужбина", разказва Таня Тонева от Столичната библиотека.
Най-старата коледна картичка е от 1902 г. Другата "най-стара" е от 1915 г. "В началото коледните картички са изобразявали семейството, събрано около коледната трапеза, или детенце около гърне, пълно с жълтици, символ на богатството и просперитета. Колекцията съдържа картички от края на XIX и началото на XX век. В България първата пощенска картичка се появява  през 1885 г. Неин притежател е княз Фердинанд. Семейство Сакскобургготски са сред най-големите колекционери - вероятно и в Европа, на коледни картички. От Австро-Унгария по течението на река Дунав коледната картичка достига до България - Видин, Лом, Русе, а оттам и към Добруджанския регион", обяснява Тонева.
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 411

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 494

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 345

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ