18 Октомври 2024петък12:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сглобката предлага:

Ситна цедка за продажбата на "Нефтохим"

Продължават атаките срещу вноса на руски петрол у нас

/ брой: 242

автор:Дума

visibility 9754

Сглобката предлага ситна цедка за продажбата на "Лукойл Нефтохим". Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски са се подписали "рамо до рамо" под проект за решение, според което, ако собственикът на бургаския нефтохом реши да се раздели със свои активи, трябва да поиска и получи одобрението на Народното събрание.
За да мине сделка за акции и дори обособена част от имуществото на бургаската рафинерия "Нефтохим", тя трябва да получи одобрението на две трети от всички депутати - или 160 народни представители трябва да гласуват "за". Това предвижда проект на решение, внесено в деловодството на парламента. Според мотивите предприятие, което представлява критична инфраструктура за нефтопреработка и което е стратегически обект за националната сигурност, предназначено за производство, преработка, обработка, съхранение и пренос на нефт и продукти, може да се продава само със съгласието на 75 на сто от депутатите.
Миналата седмица от "Лукойл" обявиха, че ще наемат международен консултант, с който да направят анализ за бъдещето на активите на руската компания в България, като не бе изключена продажбата на бургаската рафинерия и бензиностанциите й.
Според юристи не е много ясно дали подобно решение е напълно правно издържано и дали българската държава има инструменти да се меси по такъв начин в действията на частна компания. Вносителите на проекта се позовават на Закона за административното регулиране на дейностите, свързани с нефт и нефтопродукти, където има специали текстове за стратегическите обекти.
От август насам България внася руски петрол на цена много над допустимия таван от 60 долара за барел, твърди Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. Цената на суровината, преработвана в "Лукойл Нефтохим", варирала, като е достигала 85 долара, което е наляло 490 милиона долара в бюджета на Русия, твърди Владимиров пред БТВ, цитирайки анализ, публикуван в "Политико".     "На 4 август Агенция "Митници" изпратила запитване до Европейската комисия дали в България може да се внася руски петрол на цена над 60 долора за барел и отговорът от Брюксел е бил положителен", каза Владимиров.
Междувременно говорител на Европейската комисия заяви на пресконференция, че България се ползва от временна отстъпка от общите санкции на ЕС за вноса на руски петрол, която се предвижда да отпадне в края на следващата година. По неговите думи България може едностранно да реши да не използва отстъпката. Говорителят отбелязва, че таванът на цените за руския петрол не важи за този внос към България и не засяга доставките по море.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ