18 Октомври 2024петък14:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Огромен скок в цената на газа

КЕВР одобри поскъпване на синьото гориво с 36%, не казват ще поскъпне ли парното

/ брой: 212

автор:Дума

visibility 1570

След по-дълго от обичайното закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри с близо 36% по-висока цена на газа за ноември спрямо миналия месец. Това стана ясно от съобщение на енергийния регулатор. В него обаче не се казва как това ще повлияе на цените на парното и дали по време на отоплителния сезон ще се наложи поскъпване на топлинната енергия.
По-рано вчера "Булгаргаз" внесе в КЕВР окончателното си предложение. Регулаторът утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 82,12 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Цената на природния газ през октомври беше 60,41 лв./MWh. Въпреки неблагоприятните ценови фактори регулираната цена за ноември е над 10 на сто по-ниска от цената на европейските газови пазари за ноември, съобщиха от регулатора.
Комисията е взела решението след анализ на внесените от "Булгаргаз" ЕАД актуални данни, формиращи цената на природния газ за ноември. Те отчитат котировките на международните газови пазари до 31 октомври т.г. включително.
Регулаторът е установил, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от четири различни източника за доставка. В ценовия микс за ноември е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 35,64% от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
"Булгаргаз" е сключил за ноември три договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за ноември - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.
Припомняме, че в прогнозата си "Булгаргаз" обяви, че природният газ за декември също ще поскъпне значително - до 92,19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Тогава от дружеството уточниха, че цената е изчислена съобразно котировките на газов хъб TTF към 16 октомври, и посочиха, че изчислената стойност е с 10% по-ниска от прогнозните цени на европейските газови хъбове за декември.
Междувременно бе съобщено, че хранилищата за природен газ в Европейския съюз наближават максималния си капацитет. Това кара местните енергийни компании да насочат излишните количества към газохранилища в Украйна преди настъпването на зимните месеци и свързаното с тях пиково търсене. Съоръженията в ЕС вече са пълни на почти 99%, надминавайки целите на Брюксел за 90 процента запълняемост до ноември. Това съобщи "Файненшъл таймс", позовавайки се на данните на Асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура (Gas Infrastructure Europe - GIE).

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ