18 Октомври 2024петък12:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изпитите след VII клас показаха, че децата са неграмотни

/ брой: 126

автор:Ева Костова

visibility 1637

Само 1/3 от възможните точки са събрали седмокласниците на изпитите по математика, децата се представят отчайващо слабо, показват резултатите от националното външно оценяване. На изпитите са се явили 55 474 ученици по математика и 55 567 по български език и литература (БЕЛ). Само един участник е с максимален брой точки - 100, и по двата предмета, сочат обобщените резултати от оценяването, представени вчера в МОН.  

По математика средният успех е 33,6 т. при 100 възможни. Според експерта Маня Манева кандидат-гимназистите традиционно се справят по-добре с алгебра, отколкото с геометрия. По БЕЛ резултатите едва минават средата - 53 точки от 100 възможни. Сред най-трудните въпроси се оказали тези, измерващи умения. Учудващо е, че на поставената за първи път задача за чипровски килим, който да бъде разпознат, успеваемостта е висока - 65%, обясни експертът по БЕЛ Александър Трингов. 

Много от децата се отказват да решават задачи, а в по-малките населени места нямат и конкуренция, каза зам.-министър Таня Михайлова. С най-високи резултати традиционно са училища в София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Варна, Враца, като преобладават природоматематическите гимназии.

Ясно е, че системата не е започнала да работи по-различно и че въведените вече нови учебни програми не са дали драматични разлики в резултатите, смята министър Вълчев. Той призна, че нашите ученици са последни в ЕС по функционална грамотност.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ