18 Октомври 2024петък23:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нарисуваната красота, или "за" и "против" перманентния грим

Специалистите в нанасянето на боите в областта на устните, клепачите и веждите твърдят, че използват само натурални оцветители и качествено оборудване

/ брой: 188

автор:Альона Нейкова

visibility 2634

Когато под кожата на устни, вежди и клепачи с най-фини игли се вкарват специални минерални и органични бои, които не предизвикват алергия, с процедурата се постига перманентен грим. Цветните пигменти се нанасят без натиск във втория слой на кожната повърхност с помощта на високотехнологични уреди. Манипулацията е почти безболезнена и безкръвна, понеже в тези области няма нерви и кръвоносни съдове. В резултат се получава естествен дълготраен грим, чиято цел е да допринася за красотата на линиите на лицето.

Корените на перманентния грим отвеждат чак до Древен Египет, където жените украсяват лицето си със специфични рисунки, за да подчертаят линията на устните, очите и веждите. Подобни цветни "татуировки" по лицата на представителките на прекрасния пол в племето айну (японски аборигени) служат за разпознаване на семейния статус. Не по-малко популярни са такива "творби" върху физиономиите на девойките от народа маори и дори сред ескимосите.
Перманентен грим, близък до съвременния, се появява едновременно в САЩ и Тайван в средата на ХХ век, като към края на столетието завладява и Европа. Специалистите в нанасянето на бои в областта на устните, клепачите и веждите твърдят, че използват само натурални оцветители и качествено оборудване. Това предотвратява риска от алергични реакции и позволява резултатите от процедурата да изглеждат красиво, завършено и естествено. Именно затова се смята, че качественият перманентен грим не може да е евтин. А и експертите са на мнение, че отделените средства за хубава козметика за същото време няма да са по-малко от цената за процедурата.
Необходимо е да се има предвид, че ако манипулацията се извърши непрофесионално или цветните пигменти се вкарат прекалено дълбоко в кожата, резултатът ще е посинели вежди, позеленели клепачи и почернели устни. Подобни неприятни изненади се свеждат до минимум при сертифицирани експерти.
В зависимост от използваните материали перманентният грим издържа от няколко месеца до няколко години. Това обаче е и достойнство, и недостатък на процедурата. От една страна, по този начин отпада необходимостта за ранно ставане всяка сутрин и нанасянето върху лицето на "боята за разкрасяване". От друга пък манипулацията практически лишава от възможността цели 3 месеца, половин година или дори две кардинално да се коригира цялостният образ, което всъщност е доста лесно постижимо с обичайната декоративна козметика.
Общо взето, с помощта на перманентния грим може да се направят следните промени:
- да се подобрят формата и цветът на веждите;
- очите да станат по-изразителни;
- да се промени асиметрията на устните, както и да им се добави приятен естествен младежки цвят;
- визуално да се повлияе върху формата на очите;
- да се маскират белезите след операция или инцидент, както и някои вродени дефекти.
Както всяка сложна манипулация, и перманентният грим има редица плюсове, минуси и дори противопоказания.
В списъка с аргументите "за" прибягване към подобна процедура са:
- Пестене на време и сили. Тоест не се налага всеки път (поне) по половин час да се губи пред огледалото, за да се подчертае естествената красота. Още със ставането от сън гримът е перфектен, а и отпада необходимостта вечер внимателно да се премахва всичко онова, което толкова прецизно се нанася върху лицето през деня.
- Винаги идеална визия. Съгласете се, не всички и не винаги са способни да гримират лицето така, както го прави професионалист.
- Подмладяващ ефект. Ярките цветове и добре очертаните линии може да свалят не една-две години от възрастта на всяка дама, а дори 10-20.
- Скриване на дефекти. Белезите или дълбоки бръчки в краищата на устните, клепачите или веждите може да бъдат добре маскирани от чужди погледи. Асиметрията и неправилните природни линии също няма да се виждат.
- Кардинална смяна на имиджа. Ако на някого омръзне природната форма на очите или устните, перманентният грим може да направи невероятни корекции.
- Липса на червило в менюто. Знае се, че жените, без да желаят, "изяждат" не един килограм козметични продукти. Процедурата обаче дава възможност най-малкото да не се пие чай с вкус на гланц за устни.
- Облекчение за хора с проблеми със зрението. На онези, които носят очила или лещи, вече няма да им се налага да се взират в огледалото с часове, опитвайки се да постигнат прилична визия.
- Антиалергенно средство. Неприятните реакции на обичайната козметика може да бъдат избегнати, тъй като качествените бои, които се използват при перманентния грим, са безвредни.
Сред аргументите "против" процедурите с дълготраен ефект за визията на лицето добре е да се спомене, че съществува:
- Невъзможност за промяна. Поне половин година се налага да се търпи създаденият образ, дори и да е омръзнал.
- Непредсказуемост и висок риск. Изключително важно е да се намери компетентен майстор на перманентния грим и да се подберат бои, които да не развалят природната красота. Освен опасността от криви линии по лицето, има и вероятност от инфекции с нестерилни инструменти. Поправянето на грешки може да струва скъпо не само в материален, но и в морален аспект.
- Необходимост от корекции. Само месец след първоначалния перманентен грим се налага отново да се направи почти същата манипулация, за да се поправят някои дребни неточности и пропуски. До по-нататъшна намеса на професионалистите се стига според степента на избледняване на устните или очната линия.
- Болка. Разбира се, всеки има свой собствен праг на (не)поносимост към неприятните усещания. Но дори най-търпеливите, решили да прибегнат до рисуваната красота, често имат усещането, че са се оказали в блатата на Амазонка без предпазна мрежа върху лицето. И тъй като прилаганата анестезия действа по различен начин на всеки, се налага тези "ухапвания от комари" да се изтърпят в името на красотата.
Изброените "плюсове" и "минуси" далеч не са изчерпателни, но все пак дават определена представа за онова, което очаква желаещите да прибегнат до процедурата по направата на перманентен грим. Останалото е въпрос на избор и възможности.


Най-голямата болка


Според статистиката в 70% от случаите манипулацията се прави на вежди, при 20 на сто - на устни, и при 10% - върху очна линия. Най-голяма е болката в клепачите, после - в областта между носа и брадичката, но там се слага упойка с леки убождания с игла, като изтръпването е гарантирано и нищо не се усеща. За доста безболезнено място се смятат веждите, за по-чувствителните обаче може да се приложи пръскане с лидокаин, твърдят стилистката Вили Боршукова и специалисти от "Магама".
Перманентен грим се прави на жени от 17 до 70-годишна възраст, като мъжете, прибягващи до манипулацията, са рядкост, но не и изключение. Процедурата продължава близо 20 минути. След като лицето се почисти с тоалетно мляко, се оформят веждите и се рисуват с молив, като се действа съобразно предварителната уговорка с клиента. Когато се види как ще изглежда гримът, се пристъпва и към нанасянето на перманентен грим. Експертите съветват първите 7-10 дни върху третираното място да се слага мехлем на билкова основа, като то не бива да се мокри и да се излага на слънце или солариум. Професионалистите в салон "Магама" предлагат и втора, безплатна процедура 3-4 седмици след първата, за да се коригират някои места, които примерно са останали по-бледи.
Перманентният грим се задържа от 3 до 6 години. След третата обаче пигментът леко избледнява и затова се препоръчва процедурата да се повтори. Цената на манипулацията е 200-300 лв. При оферта под тази сума трябва да сте нащрек - или използваните продукти са евтини, или човекът, който се ангажира с нанасянето на грима, е аматьор.
 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 635

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 701

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 575

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ