15 Август 2024четвъртък17:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво изобретиха децата, или креативността няма възраст

На планетата ни живеят над половин милион малки гении

/ брой: 12

автор:Альона Нейкова

visibility 3067

Повечето хора си представят изобретателите като сериозни, дори начумерени възрастни, с по няколко образования и куп патенти на измислени от тях джаджи. Но автори на множество креативни, полезни и популярни разработки всъщност са... и деца. И всички ние използваме едва ли не всекидневно резултата от гениалността на невръстните умове.

Всяка година списъкът с детските изобретения не само се попълва, но и се увеличава няколко пъти в сравнение с предходните листи. А днес, 17 януари, светът има хубав повод да се порадва, че на планетата ни живеят над половин милион малки гении, понеже именно на тази дата се отбелязва Денят на детските изобретения -  Kid Inventors` Day. Прието е празникът да е именно тогава, понеже точно на 17 януари 1706 г. се ражда прочутият дипломат, учен, журналист, държавник и просто креативен човек - Бенджамин Франклин, създал първото си изобретение едва 12-годишен. Именно един от лидерите на борбата за независимостта на САЩ е измислил плавниците, които се слагат на ръцете, а не на краката, още преди да стане тийнейджър. По-късно детето-чудо получава патент за стол-люлка, а също така предлага електрическият заряд да се обозначава с "+" и "-".
Някои от изобретенията, направени от малките гении, всъщност са въплъщение на фантазиите на невръстните умове. Наистина, нима може да се роди в главата на възрастен идеята за създаване на сладолед или пластилин? Но точно тези, както и доста други, съвсем не детски забавления са измислени именно от малчугани.
Мисълта за замразен плодов сок на клечка озарява не някакъв технолог на храните, а обикновено 11-годишно момче. Франк Аперсън просто забравя на верандата вкъщи чаша с вкусна напитка. През нощта любимото лакомство на детето замръзва и се превръща в приятен сладолед. Нужни са обаче цели 18 години, преди изобретението да получи патент.
Играчка-камионче със сваляща се каросерия и до днес радва малчуганите благодарение на Робърт Пъч. Едва 6-годишен, той рисува мечтаната количка и моли баща си да му я направи.
"Топли" слушалки пък измисля Честър Грийнууд. Американският тийнейджър много обичал да се пързаля с кънки, но пък ненавиждал шапките. Когато е на 15 г., му хрумва да съедини два метални обръча. А любимата баба на Честър му помага да ги "облече" с кожа и кадифе. След определено време дори продава изобретението си на американската армия, която през Втората световна война активно използва топлещото ушите средство. Любопитен е и фактът, че Грийнууд е патентовал общо около 100 изобретения.
Доста майки и бащи на малките деца всеки ден се сблъскват с резултатите от творчеството на отрочетата си, като им се налага да полагат неимоверни усилия, за да премахнат пластилинови топчета и палачинки от пода, масите и столовете. Преди да се превърне обаче в едно от любимите развлечения на невръстните любопитковци, той се използва като... средство за чистене на тапетите. Джо Маквикър го продава именно за тази цел над 22 години, преди продуктът да попадне в една детска градина. Малчуганите заедно с внучката на бизнесмена изпадат в такъв див възторг, че вдъхновяват дядото да добави в пластилина шарени бои и ароматизатор. Едно бурканче се продава за долар и половина и се харчи като топъл хляб. За 4 години Маквикър увеличава печалбата си от $100 хил. годишно до 3 млн. в зелено. А през 1964 г. изтъргува производството и патента за пластилин за невероятните $18 млн.
Идеята за създаването на батут хрумва преди 85 години на Джордж Нисън. Младежът забелязва, че въздушните акробати в цирка в края на номера скачат върху предпазна мрежа. Изобретението на 16-годишното момче дава възможност всички трикове на манежа да се правят още по-атрактивно. Така гимнастиците започват да се отблъскват от еластичната повърхност на опънатото върху метална рамка платно. Конструкцията е патентована с името батут.
Какво може да е по-сериозно от знамето на страната? Не са много нещата, които може да се изброят при отговора на този въпрос. Разбира се, символът на държавата изобщо не е детска работа. Но през 1926-а именно 13-годишният Бени Бенсън печели с рисунката си конкурса за визията на флага на Аляска. Делото на тийнейджъра се увековечава и с изграждането на специален мемориал.
Има обаче още по-сериозни и значими изобретения, направени от деца. Хора, по различни причини лишени от възможността да виждат, въпреки всичко имат шанса да се насладят на удоволствието от четене. Това става факт благодарение на Луи Брайл. Синът на обикновен обущар създава "слепия шрифт", когато е едва 15-годишен.
На същата възраст е и Джозеф-Арманд Бомбардиер - автор на моторната шейна. Тийнейджърът се сеща, че ако закачи автомобилен двигател към средството за придвижване по сняг и лед, то ще стане в пъти по-бързо. И се оказва повече от прав.
СЪвременната телевизия е задължена на Фило Фарнсуърт, който през 1921 г. представя на учителя си по химия проект за електронно излъчване на изображения на големи разстояния. Само 4 лета по-късно младият изобретател, тогава вече 19-годишен, създава вакуумна тръба, в която фосфорът свети под въздействието на електрони. Първата трансмисия на електронен образ - хоризонтална линия, става факт през 1927 г. Дотогава телевизията използва механични модули. И благодарение на безумния гений на американеца, роден в щата Юта, прави огромна крачка напред.
Нов вид акумулатори създава 18-годишната Айша Кхаре. Ученичката от Калифорния измисля как мобилните телефони да се зареждат за 20-30 секунди и енергията да се задържа по-дълго. За изобретението си девойката получава Премията за млади учени на Intel.
Колкото и невероятно да се стори на някой, 15-годишният Джек Андрака е автор на революционния метод за диагностициране на онкологични заболявания. Измисленият от тийнейджъра тест за откриване на рака на панкреаса, яйчниците или белия дроб в начален стадий се оказа много по-бърз и евтин от използваните преди аналози. Резултатите от изследването се получават за 5 минути.
Глухите вече имат възможност да разберат какво е музика. Устройството, даващо този необикновен шанс на лишените от слух, е създадено от 14-годишния Джон Кон. Good Vibrations позволява звуковите вълни да се преобразуват в тактилни усещания. Идеята хрумва на детето, когато докосва струните на китара със зъби. През 2012 г. Джон Кон печели за изобретението си награда от конкурса Google Science Fair.
Невръстните автори на безброй изобретения не са имали нито някакво образование, не са работили в специални лаборатории, не са ръководили дори и миниатюрен научен екип. Единственото, с което разполагат малките гении, е тяхната фантазия. Както и безграничната вяра, присъща предимно на децата: всичко е възможно - стига само силно да го пожелаеш...

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 953

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 836

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 746

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 465

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ