18 Октомври 2024петък13:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световната банка:

Червеното месо и млякото разболяват планетата

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 4687

В сегашния си вид световната хранителна система разболява планетата и трябва да бъде коригирана, а за да се случи това, са нужни 18 пъти по-големи инвестиции от сегашните, или около 240 млрд. евро годишно до 2030 г. Това се твърди в доклад на Световната банка, озаглавен "Рецепта за обитаема планета". Банката за пръв път толкова ясно признава необходимостта от "драстична промяна на земеделско-хранителната система, тъй като сегашната й форма изтласква планетата отвъд нейните работни граници".
В доклада се предлага пренасочване на милиардите, които големите страни харчат за увеличаване на богатите на CO2 продукти като червено месо и млечни продукти, за по-благоприятни за климата варианти като птиче месо, плодове и зеленчуци.
"Трябва да спрем да унищожаваме планетата, докато се изхранваме", казва пред “Политико” Джулиан Лампиети, мениджър на СБ.
Според плана светът трябва да ускори намаляването на емисиите си, за да запази целите на Парижкото споразумение. Затова СБ иска властите да обърнат повече внимание на селското стопанство и хранителната промишленост, които според финансовата институция отдавна са пренебрегвани и недостатъчно финансирани.
От данните става ясно, че страните трябва да насочват 260 млрд. долара всяка година към тези сектори, за да се заемат сериозно с намаляването на емисиите си до 2050 г. - обща цел за развитите икономики. Това е 18 пъти повече, отколкото държавите инвестират в момента.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ