12 Август 2024понеделник14:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Право, куме, в очи...

Напразни вопли

/ брой: 118

автор:Светлана Михова

visibility 3052

За първи път от десетилетия Европа се осмели да надигне глас срещу своя покровител. Одобрените миналата седмица от сената на САЩ санкции срещу Русия преляха чашата на търпението и някои в ЕС дадоха воля на негодуванието си.
Санкциите, които все още предстои да бъдат бетонирани в закон, ужилиха силно Германия и Австрия. Техни газови компании вече са вложили средства в изграждането на "Северен поток 2", а предвидените ограничения директно се разпространяват и върху тях. Както е известно, от средата на 90-те години САЩ разпространиха своята юриспруденция в целия свят. Вносителите на законопроекта открито заявиха, че освен кредитирането на руски проекти санкциите трябва да осуетят строителството на газопровода, защото бил "вреден за Европа". В замяна се предлага американски втечнен газ, който е 70 на сто по-скъп (!) от руския. С други думи, каквито и възможности да ви предлага уж свободният пазар, вие трябва да купувате това, което ви нареди тарторът. Някой още да се съмнява, че правото е на страната на силния?
Австрийският канцлер Кристиан Керн и германският външен министър Зигмар Габриел в общо изявление изразиха недоволството си: "Енергийното снабдяване на Европа е въпрос на Европа, а не на САЩ!". Берлин и Виена не искат да загубят доходите, които "Северен поток 2" им предоставя като мощни енергийни центрове и транзитни страни за цяла Европа. По-късно и други се присъединиха към воплите на Берлин и Виена. Защото освен енергетиката санкциите засягат и редица други индустриални сфери, в които много европейски компании имат успешен бизнес в Русия.
Сенаторите, инициирали законопроекта, този път не съобщават какви са целите на новите санкции и какъв е поводът за тяхното налагане. На тях отдавна им е ясно, че и досегашните нямат никакъв ефект. Затова пък изтикват чисто идеологическите си мотиви: "Русия се държи много надменно, което е неприемливо", и трябва да бъде наказана "за опитите й да унищожи демокрацията". А демокрацията според САЩ, както е известно, се мери само с пари. Тя е "правилна" само когато работи в техен интерес.
Лошото сега е, че и във Вашингтон не са наясно какъв е собственият им интерес. Новите санкции са насочени колкото срещу Русия и Европа едновременно, толкова и срещу Доналд Тръмп. Те са дело на онези американски кланове и техните лобита в Конгреса и в медиите, които свързваха бизнес перспективите си с победата на Хилари Клинтън. Докато Обама въвеждаше санкции с укази, сега те се пакетират в закон, за да не може Тръмп да ги отменя. Налагат се в момент, когато в началото на идния месец на него му предстои първа среща с Путин. Така че да бъде с вързани ръце. Разследването на "руската връзка и намеса в американските избори" не дава резултат и опитите за отстраняване на президента от власт - също. Затова целта е, ако не могат да го свалят, той да не може да променя политиката и тя да продължи по коловоза, прокаран от тандема Обама - Клинтън. Така санкционният законопроект има колкото външна, толкова - ако не и повече, вътрешна насоченост.
Интересно е дали воплите на Европа ще имат ефект. Дали след толкова години би могла да си върне достойнството и поне относителната независимост. Надали. Днес и тя не е наясно с интересите си. От Брюксел всеки ден се раздават призиви са солидарност. Но и там, както във Вашингтон, имат свое специфично разбиране за това понятие. Защо Берлин не реагира по същия начин за изграждането на "Южен поток"? Напротив, "големите" в Европа солидарно направиха всичко възможно да го няма и газопроводът, и АЕЦ "Белене". Солидарността е "правилна", когато пак е в интерес на силните. Сега щели да наказват Полша, Чехия и Унгария, защото не искат да приемат имигранти. Те поканиха многолюдните потоци да залеят континента, а после всички трябва да ги посрещаме. Но докато в Прага, Варшава и Будапеща поне се осмеляват да надигнат глас, нашият колективен политически елит мълчи. Той е солидарен. С кого, защо, в чий интерес? Не е ясно. Поне сега да беше се солидаризирал с трите източноевропейски страни за имигрантите или поне с Берлин и Виена за газопровода. Последното на Бойко, а и на всички останали така им отива. Или отвъдокеанският тартор е по-важен от нашата европейска същност?
В такъв случай можеха да измислят нещо, с което да направят впечатление - така, както го правят други. Когато преди 40 години се прокарваше първият газопровод от Русия към Европа, САЩ също наложиха ембарго. Тогава някои западни медии писаха, че проектът е опасен, защото по тръбите можели да минат съветски танкове. Сега шведите съзряха заплаха в платформите по пътя на тръбата: от тях руснаците можели да направят военен десант! Не става ли твърде рискована солидарността и присъствието ни в компания с такава болна фантазия? Поне да бяхме наложили и ние някакви санкции. На Бурунди, да речем. За неспазване на европейските ценности. Поне ще бъдем в крак с модата на тартора.
 

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ