18 Септември 2024сряда02:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Поскъпват кредитите за България

/ брой: 130

автор:Иван Аладжов

visibility 3901

За да спре бюджетните трикове като в случая с Гърция, Европейската комисия получи пряк достъп до националните статистически данни на страните членки. Министрите на финансите от ЕС се споразумяха във вторник в Люксембург за широки пълномощия на европейската статистическа служба Евростат. По този въпрос предстои да бъде изслушан и Европейският парламент, след което съветът може окончателно да одобри правомощията. Това се очаква да стане още този месец. След вземане на решението за разширяване правомощията на Евростат, еврокомисарят по финансите Оли Рен веднага оповести, че намира за съмнителна българската фискална статистика и прогнози и че първият проверяващ екип ще бъде изпратен именно в София, за да разгледа под лупа предоставените от правителството цифри.
Повечето коментатори определят решението на Брюксел като реакция на противоречивите сигнали, идващи от българското правителство, което само постави под съмнение данните за предишните бюджети. МФ и НСИ, които ще бъдат обект на щателната проверка, заявиха, че са я очаквали.
В лицето на България във фокуса на критиката попада още един източноевропейски кандидат за тежки кризисни сътресения. А чуждестранните инвеститори оценяват това като предупреждение, че страната ни е заплашена от превръщането й в следваща Гърция.
Веднага след като стана ясно, че ще сме първите в ЕС, чийто бюджет ще бъде проверяван от Евростат, рисковата премия за обезпечаването на заеми за България се покачи рязко, което автоматически води до оскъпяване на дълговете. Засега с около 0,5%, като тенденцията може да се запази и тогава става опасно.
Цената на петгодишните суапове (CDS), вид застраховка за осигуряване срещу кредитен риск, които са и един от измерителите на риска за финансови инвестиции в дадена страна, достигна за България до 400 базисни пункта, респективно 4%. Това високо ниво дори е с 10-15 точки над показателя за Унгария - страна с прогнозен бюджетен дефицит от над 7% и сочена от много анализатори като следващия кандидат за неплатежоспособност след Гърция.
Тъй като цената на външното финансиране включва и премия за риск, то покачването на котировките на CDS води автоматически до увеличаване на лихвите по заемите, от които държавата и фирмите ни се нуждаят.
И макар държавният ни дълг да е сравнително нисък - около 10 млрд. лв., респ. 15% от БВП (за сравнение този на Унгария е близо 80% от БВП, а на Гърция - над 120%), покачването на цената на външните кредити крие редица опасности. Особено като се има предвид, че у нас задлъжнялостта на фирмите и гражданите е около 5-6 пъти над тази на държавата, а и не е ясно в крайна сметка колко точно е бюджетният дефицит, имайки предвид факта, че ежемесечно се оповестяват различни, все по-високи, нива. А по-нататъшното оскъпяване на външните кредити допълнително ще задуши крехката ни икономика. Не бива да забравяме и факта, че именно с експлодиралите цени за кредити за Гърция южната ни съседка бе докарана де факто до състояние на банкрут.

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 416

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 439

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 397

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 393

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ