10 Юли 2024сряда20:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За какво ви плащат?

/ брой: 116

автор:Мая Йовановска

visibility 1193

Мая ЙОВАНОВСКА



Тонове череши ще останат тази година по дърветата, оплакват се производители от област Кюстендил. Причината - липса на достатъчно преработвателни предприятия, ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искали берачите.
Преди унищожаването на преработвателните предприятия на територията на областта е имало 7-8, които са поемали цялата продукция и нищо не се е хвърляло. Сега, оказва се, при много по-ниско производство не може най-хубавите български череши да бъдат оползотворени. В региона понастоящем годишно се произвеждали между 5000 и 8000 тона. През миналата година също имаше проблеми, основно заради пандемията. И тогава износът беше много нисък, а вътрешният пазар не успя да поеме голяма част от продукцията, жалват се овощарите.
Всяка година земеделски производители са притискани с ниски изкупни цени, чрез които не могат да покрият дори вложеното в производството на череши, домати, рози, тютюн и т.н. Но държавата на практика е с вързани ръце, защото нали икономиката ни е пазарна и свободна. И се оказва доста трудна задача да бъдат санкционирани прекупвачи и търговци, заради това че печелят на гърба на земеделците и на потребителите.
До неотдавна дори думата спекула беше забравена, мръсна дума, абсолютно изключена, изтрита от законите в страната. Което бе направено по времето на Иван Костов, когато бе премахнат Законът за спекулата.
В последно време министърът на икономиката Корнелия Нинова с подопечните й комисии - за защита на потребители и по борсите и тържищата, подгони спекулантите. И се оказва, че ефект има.
Въпросът обаче е какво прави основният орган - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Която години наред не можа да установи има ли нарушение при цените на горивата. Хеле пък да се занимава с такава "ниска топка" като кюстендилските череши. За какво взимате огромни заплати?

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 741

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 744

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 729

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 646

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ