17 Ноември 2024неделя04:13 ч.

Интервю

Виктор Стоянов: Кабинетът в Скопие се страхува да подпише

Има риск от сериозен етнически конфликт, ако РСМ не подкрепи френското предложение, казва председателят на фондация "Македония" пред радио "Фокус"

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 956


Северна Македония има време до днес, след това Европейският съюз ще започне процес по отделяне на Албания




- Отваряме темата за пътя на Северна Македония към членство в Европейския съюз. Г-н Стоянов, Вие проследихте последните протести в Скопие. Имате ли поглед върху това какви хора протестират срещу т.нар. френско предложение?
- Да, това са привържениците на партия "Левица" и партия ВМРО-ДПМНЕ - това е партията на Никола Груевски, който управляваше Македония 12 години. Тези хора като цяло имат настроения против Европейския съюз. Те са хора, които са привърженици най-често на Руската федерация, на Евразийския съюз, и се характеризират със силно антибългарско чувство, което са възпитали в себе си и което партията им е възпитала.
Българското общество в последните 20 години се отърси донякъде от т.нар. партийна зависимост, или по-скоро партиите да са нещо като секти. Наблюдаваме гражданско общество в България. Точно на обратния полюс е обществото в Северна Македония. Там няма гражданско общество и хората се групират около партии. Затова партия "Левица", която пък е и открито проруска - твърди, че не трябва да влиза Северна Македония в Европейския съюз, протестира в момента против френското предложение.
Аз не мисля, че тази партия има място на протеста, тъй като тяхната позиция е твърдо против Европейския съюз, а сега са излезли да протестират против френското предложение, т.е. да изказват мнение как трябва Северна Македония да започне преговори. Разбирате ли дисонанса в техните искания преди и техните действия сега? Всичко, разбира се, е насочено против българите, против България, за да се създаде още напрежение.     Предните дни бяха между 10 и 12 хиляди души по наши оценки, а снощи (в неделя - бел. ред.) бяха не повече от 3000 души и протестът приключи за около 40 минути. Очакваме днес (понеделник - бел. ред.) да затихне още повече. Имахме информация за определени провокатори, които дойдоха в Северна Македония от Сърбия, за един-два дни дойдоха и двама представители, по наша информация, на професионалната организация CANVAS - професионална организация за организиране на протести, митинги и масови безредици. Те са участвали в редица световни протести, като Арабската пролет, протестите в Тунис, в Египет, участваха и в протести в Гърция, антиправителствени, участваха и в т.нар. Шарена революция на другата основна партия, която в момента управлява Северна Македония - СДСМ. Т.е. това са хора с опит, които са високоплатени. Засега нямаме информация дали те ще се включат в протестите, дали някой ще ги ангажира. Но средствата да ги ангажира има само партия ДПМНЕ и нейният бивш лидер Никола Груевски, който има около 20-годишна присъда в Северна Македония, но се укрива при Виктор Орбан в Унгария.
- Откъде се финансират тези две партии, тъй като говорите за професионални протестиращи по целия свят, които са, предполагаме всички, доста добре платени?
- Ами, тарифите на CANVAS тръгват от 500 000 евро нагоре. Партия "Левица" официално се финансира с дарения, но има и преводи към нея, които са правени от сръбски фирми, от частни компании от Сърбия. Имаме информация, не можем да го докажем, че получават пари и от Китай заради риториката си анти-ЕС, която увлича, мога да ви кажа, много млади хора в Северна Македония. Аз се сблъсквам с това. Все повече младежи в Северна Македония ми казват: "Ние не искаме да влизаме в Европейския съюз, това е фашистки съюз, не ни трябва" и прочие грешни разбирания за живота.
А другата партия - ДПМНЕ, тя винаги е била голяма. Освен държавната субсидия, Никола Груевски продължава да я финансира, включително и компании, близки до Виктор Орбан, тъй като телевизия "Алфа" е нещо като партийна телевизия на ДПМНЕ и тя е собственост на унгарци и се финансира от там. Така че тези две партии са добре подплатени, за да продължат с протестите.     Аз, за съжаление, очаквах правителството на Ковачевски да подпише френското предложение днес (вчера - бел. ред.), разочарован съм от това, което виждам. Виждам страх в тях да го подпишат. Те искат да го подпишат и да започне преговори Северна Македония, и да започне да се реформира - най-важното, но имат страх. И държа да подчертая, че Северна Македония има време до утре (днес - бел. ред.) след това Европейският съюз ще започне процес по отделяне на Албания.
Така или иначе, България в своите искания към Северна Македония печели и в двата случая, но по-добре щеше да е да започнем реформи и държавата да започне своя европът. Това, което виждаме като бъдеще, е доста черно в момента, защото, ако не започнат преговори, е много вероятен и етнически конфликт между тези, които твърдо искат проевропейско и евроатлантическо развитие на държавата, а не проруско и евразийско. Така че нищо добро не очаква Северна Македония от утре натам.
- Г-н Стоянов, докога е срокът правителството на Северна Македония да подпише френското предложение. Казахте, че има страх у премиера Ковачевски. Значи ли това, че той може да се повлияе и кабинетът да не подпише?
- Ами да, това е, което виждам до момента - че той се страхува да го подпише. Изпращат го в парламента, за да се гласува, а парламентът няма никакво отношение към това предложение, тъй като това са европейски документи, европейско предложение. Северна Македония е кандидат-член. Неофициалният срок е до утре (днес - бел. ред.).
Т.е. от сряда натам Европейският съвет ще започне процес по отделяне на Албания от Северна Македония в преговорния процес и можем да видим Албания да започне преговори, а Северна Македония да остане там, където е в момента - в нищото. Това може да доведе до сериозен етнически конфликт между албанци и македонци, защото албанците в Северна Македония желаят страната да има евроатлантическо и европейско развитие, а не евразийско. Така че това са очакванията ми. Имах други очаквания, надявах се, че Ковачевски ще подпише, но виждам страх в действията им.
- Казвате, че не сте оптимист. А в началото бяхте - спомням си тук, в нашето студио. Не отиват нещата за Северна Македония на добре, така ли?
- Ами, не отиват. Разбира се, че тя може да избегне етническия конфликт, но Ковачевски и правителството имаха време от 24 юни до днес - това са вече повече от 15 дни. Имаха време да подпишат предложението, имаха време да дойдат в София, за да го обсъдят най-малкото с България, с външното министерство на България.
Нека припомня, че в петък външно министерство официално покани Буяр Османи - външния министър на Северна Македония, и екипа му в Банско, за да обсъждат на 9, 10 и 11 юли френското предложение, да се дискутира по него, да го подпишат, да се водят разговори. Ние не виждаме дори и наченка на желание от Скопие и от правителството му дори да водят разговори по темата с нас. Те го предлагат на вътрешно обсъждане, сякаш имат някаква възможност да взимат решение. А това е предложение, което е финално - да подчертая, то не подлежи на промяна. То е гласувано и в България, и е и прието от Европейския съвет. То е в рамката на Северна Македония, преговорната й рамка. Това не е дилема или някаква форма на обсъждане. Това е едно предложение, няма друго. И доста европейски лидери, включително и Марк Рюте, се изказаха, че това е предложението.
Ако не го приеме сега Северна Македония, друго няма да има. Това подсказва, че Северна Македония ще изпадне в европейска изолация по отношение на своята евроинтеграция. И затова може да се случи негативният сценарий да има етнически конфликт в Северна Македония между албанци и македонци.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ