На ход е Гешев
/ брой: 64
Мая ЙОВАНОВСКА
След като излезе от разпит в прокуратурата миналата седмица, в до болка познатия си стил Бойко Борисов се зае да плаши със заемите, които вземало правителството. Отвличало се вниманието, докато се тегли нов дълг, а кабинетът правел "големи сделки". Това щеше да е смешно, ако не беше страшно.
Защото от идването си на власт през 2009 г. Борисов и ГЕРБ ни уредиха с борчове за над 30 млрд. лв., а сега реват заради заеми от 1 млрд. лв. И то в условия на криза. И на фона на факта, че през март правителството погаси 1,375 млрд. евро от държавния дълг. От тях 1,275 млрд. евро са изплатени на държателите на 7-годишни еврооблигации на България, емитирани през март 2015 г. на международните капиталови пазари. Нали се сещате кой е взел точно тези заеми?
Ами схемите, по които се раздаваха милиони в стил "Автомагистрали" (даваш пари, пък работа после и ако) и "Монтажи"?
Правителството на ГЕРБ изсипа преди близо четири години 500 млн. лв. за "спешни" ремонти на 418 язовира на прословутата ДКК. А тя ги възложи на държавното предприятие "Монтажи". Но понеже то нямаше нито техника, нито работници да свърши тази работа, започна превъзлагане на подизпълнители - частни фирми.
Откакто е вицепремиер и министър на икономиката и индустрията, под чиято шапка са двете държавни дружества, на Корнелия Нинова неведнъж й се наложи да разкрива данни за гербаджийските схеми. Ако има нещо, което обобщава цялата тази огромна далавера, това е, че единственото сторено в последните 3 години е, че са изхарчени 500 млн. лв., ремонтирани са 10 язовира, а за законен е признат само един. Проверки на Кирил Петков като министър показаха, че много от ремонтите са правени без разрешение за строеж.
Преди ден стана известно, че най-после Сметната палата е приключила с одита на сключваните договори в "Монтажи", който БСП многократно настояваше да се направи. Одитът е пратен е в прокуратурата, защото палатата е открила (Колко изненадващо!) данни за престъпление. Също и на ДАНС, и на следствието.
Заради образуваното досъдебно производство по случая обаче, данните от доклада не могат да се огласяват до приключване на наказателното производство. Затова Сметната палата ще публикува одита чак след края на делото. Сиреч след години. Дори депутатите, които са възложители на одита, няма да могат да го разгледат преди приключването на наказателното производство.
По ирония на съдбата, сега на ход е главният прокурор Иван Гешев - един от тези, срещу които хората излязоха да протестират!