16 Ноември 2024събота23:52 ч.

Интервю

Милка Христова: Източват Столичната община чрез подизпълнители

Порочните практики при управлението на някои общински дружества остават, казва общинската съветничка от БСП

/ брой: 136

автор:Деси Велева

visibility 2700

Интервю на Деси ВЕЛЕВА 


  • МИЛКА ХРИСТОВА e родена на 5 октомври 1957 г. Завършила е право, магистър е по управление на стопанските дейности. Общински съветник от БСП и заместник-председател на Столичния общински съвет. Заместник-председател е и на постоянната Комисия по здравеопазване и социална политика и член на постоянната Комисия по стопанска политика и общинска собственост към СОС. 

  • - Г-жо Христова, на една от последните сесии на Столичния общински съвет бяха представени докладите за годишните финансови отчети на всички търговски дружества на общината. Какво е състоянието на общинската икономика? 

- При приемането на годишните финансови отчети на общинските търговски дружества за дейността им през 2021 г. констатирахме при някои от тях добри икономически резултати, но при други се очертаха и много сериозни проблеми. Част от причините са обективни предвид кризите, които се разразиха, но често става дума за липса на компетентност и лоши управленски практики. Търговските дружества с тенденция за обезпокоително влошаващи се икономически резултати са тези от сферата на общинския градски транспорт и "Топлофикация София ЕАД", чиито задължения надхвърлят 1 милиард лева. 

- Едно от дружества, чието име често се свързва със скандали, е "Софекострой" ЕАД, преименуваното "Чистота-Искър". За миналата година то излиза на загуба от над 700 000 лева. Какви други проблеми има около това дружество? 

- Дружеството "Чистота-Искър" беше развило стопански практики, които направиха името му широко известно с негативна слава. С преименуването му на "Софекострой" обаче нищо не се промени. Някои порочни практики останаха. Годишният финансов отчет за 2021 г. показва, че Столичната община по "инхаус" договори възлага дейности на дружеството без обществени поръчки. От своя страна, "Софекострой" ги превъзлага на подизпълнители, отново без процедура по ЗОП и конкурси, а под формата на фиктивни договори за "наем на вътрешен транспорт и техника". 

Изводът е, че около 50% от средствата, получени от Столичната община, отиват за скрито "превъзлагане" на дейности на външни фирми. Така 6,1 млн. лева отново са за външни услуги, като 5,116 млн. лева от тях са за наем на вътрешен транспорт и техника.

Още при обсъждането на отчетите попитах, след като договорите са за наем на техника, кой работи с нея? Защото в щатното разписание на "Софекострой" няма толкова работници с нужните специалности. Получих объркани и неубедителни отговори. Категорична съм, че дружеството продължава да е трансмисия за източване на средства. Резултатите показват, че то е на загуба от 718 000 лева. Приходите му за годината са 15,217 млн. лв., като от тях 14,895 млн. лв., или 91,2%, идват от Столичната община. 

2,9 млн. лева например са предназначени за депониране на битов отпадък и рекултивация на депото в Долни Богров, 1,8 млн. лева са за поддържане на депата в Суходол и Долни Богров, други 2,6 млн. лева са за сметосъбиране, извозване и зимно почистване на районите "Красно село", "Красна поляна" и "Люлин". Над 4,14 млн. лева са отишли за поддържане на паркове и градини, като тази сума е изразходвана за външни услуги, т.е. дейността е превъзложена. 

- Кои други общински дружества бихте определили като проблемни? 

- Имаме и едно дружество рентиер. Това е "Водоснабдяване и канализация". То е акционер в "Софийска вода" АД и като такъв за 2021 г. за първи път получи дивидент в размер на 7,8 млн. лева. Собствените приходи от продажби са едва 1,5 млн. лева, като от тях над 900 000 лева са от наеми, а от дейност са по-малко от 500 хил. лв. Т.е. има едно общинско дружество, което е на практика рентиер. То е със затихващи функции, а на него евентуално ще разчитаме да осъществява общинските ВИК услуги след изтичане на концесията със "Софийска вода" АД. 

- Неведнъж сте повдигали въпроса и за дъщерните дружества "Лабело" и "Заводпроект" и тяхната дейност.

- Друго дружество със спорна дейност е "Софийски имоти", и по-точно неговите "матрьошки" - дъщерната фирма "Лабело", която е едноличен собственик на капитала на дружеството "Заводпроект". Това дружество - "Заводпроект", стопанисва 28 апартамента, офиси и магазини, които отдава под наем. Апартаментите, които са 21, са сравнително нови, намират се на престижни локации и са с впечатляваща квадратура. Мога да спомена и някои от имотите на общинската фирма - офис и 4 апартамента в "Лозенец", два от които са с площ от 128 кв. м, 3 гаража и 3 апартамента на ул. "Лайош Кошут", единият от които е 180 кв. м, а другият - 111 кв. м, магазин на ул. "Триадица" и магазин на ул. "Гурко". Има апартамент от 117 кв. м на ул. "Враня", а в район "Младост" притежава 10 апартамента, три от които с площ над 95 кв. м, а един е 133 кв. м. За 2021 г. от тези обекти "Заводпроект" има приходи от 193 000 лева, от които от наем са само 87 000 лева. Реализираната печалба, забележете, е едва от 2000 лева. 

Искам да попитам какви биха били последствията за този, който управлява впечатляващите 28 имота, а приключва с печалба от едва 2000 лева? Недоумявам как е възможно при този тип имоти, с тази квадратура и локации да се получат тези финансови резултати? 

От БСП ще настояваме да се запознаем с правилата за провеждане на конкурсите, с които тези имоти са отдавани на оперативен лизинг, кой е спечелил тези конкурси и срещу какви цени ползва имотите. Предложението двете дружества да се влеят в "Софийски имоти" е на БСП отпреди 7-8 години, за да бъде по-прозрачна дейността по стопанисването на имотите. Дейността на "Заводпроект" и "Лабело" е непрозрачна, неефективна и губеща за Столичната община.   

- Последните две години бяха особено тежки и за здравеопазването. В какво състояние са общинските здравни заведения? 

- Във втората безпрецедентна година на работа в условията на КОВИД-криза столичното общинско здравеопазване успя да се справи с това огромно предизвикателство и да се включи активно в борбата за здравето на хората. Голяма част от общинските ДКЦ разкриха триажни центрове и се включиха активно както в диагностиката на заболелите, така и процеса на ваксинация. Затова трябва да благодарим на всички заети в общинското здравеопазване и на общинската администрация в тази област за положените усилия. 

Благодарение на осигурените по договори с МЗ и НЗОК регламентирани плащания през 2021 г. на исторически принцип на 80% от дейността, както и на финансовата помощ и подкрепа от Столичната община, общинските болници и ДКЦ, с малки изключения, приключиха годината с положителни финансови резултати. Много от тях дори сериозно увеличиха размера на печалбата си. Само едно ДКЦ и три болници, от които две са за долекуване, са на загуба. Искам да обърна вниманието на факта, че болниците за долекуване в Панчарево и Кремиковци са безалтернативни в услугите, които предлагат, и се нуждаят от специално внимание. 

- Само финансирането ли затруднява общинското здравеопазване?

- Голям проблем за общинското здравеопазване е липсата и застаряването на кадрите, особено по отношение на медицинските сестри. Преди време беше създаден специален общински фонд, чрез който да се субсидира обучението на такива кадри, които след това да работят по договор за няколко години в общинските лечебни заведения. Интересът обаче е много малък. 

Решаването на кадровия проблем ще е най-голямото предизвикателство, защото, особено в едно ДЦК, има куриозен случай - средна възраст 75 години на лекарите в него. 

Ясно искам да заявя, че при сегашния начин на финансиране от НЗОК, ако не са десетте милиона лева, давани от бюджета на Столичната община, финансирането на ремонти и оборудване през СУСОФ, столичните лечебни заведения са обречени на фалит. 

Общинското здравеопазване в много случаи е безалтернативно - то е за здравно неосигурените, социално слабите, особено в областта на долекуването и палиативните грижи. Така че този приоритет трябва да бъде обезпечен финансово и още в следващия бюджет да се осигурят достатъчно средства за дейността, особено в частта за доболничната здравна помощ.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ