17 Ноември 2024неделя08:22 ч.

Кръстословични ядове

/ брой: 291

автор:Панчо Панчев

visibility 2868

       Вече няколко пъти (когато седна да пиша тези петъчни редове) се упреквам, че понякога занимавам почитаемите читатели на вестника с несъществени въпроси. Навярно е така, но народът казва, че и малките камъчета могат да преобърнат колата. (Абстрахирам се от факта, че нашата кола (в който и да е смисъл) вече е преобърната, та сега трябва да я измъкваме от канавката.) И, което е по-важно, ако аз се заема с големите национални проблеми, какво ще правят Бойко Борисов (хайде той ще реже ленти), Симеон Дянков и Цветан Цветанов, какво ще пълни дневния ред на парламента?
    Не виждам смисъл да се ровя и из дебрите на основната си специалност - театъра, за чиято съдба явно е приложен известния сталински принцип "Има човек - има проблем, няма човек - няма проблем", който принцип е осъвременен и побългарен като "Има театър - има проблем..." и т.н.
    Не помня дали доктори или вещи самодейци в медицината ми препоръчаха да отдалеча неизбежните при моята възраст набези на склерозата (изразяващи се главно в отслабване на паметта), като решавам кръстословици (и судоку, разбира се). И аз ги послушах. Възприемам това занимание положително, защото храня илюзията, че при него освен с размърдване на мозъка човек се награждава и с известна физическа почивка. На мен обаче решаването на ребуси често ми действа и негативно. Причина е склонността ми да се ядосвам дори на дребни глупости, които изобщо не пречат на земното въртене. А такива в ребусите - колкото щеш. Разделил съм ги на няколко групи.
    В първата влизат бебешки лесните и обидни за елементарно грамотния човек думи, които ми напомнят за въпроса "Кое е малкото име на Христо Ботев?" Такива са например "изпълнител на акордеон" с отговор "акордеонист", или "жители на село Волово" с отговор "воловчани".
    Следват мъчните думите от обратния полюс - за да ги знаеш, не е достатъчно да имаш обща култура. Трябва да си тесен специалист в дадена област (впрочем във всички области). Едва ли някой освен подсъдимите край тепетата ще знае "имената на пловдивски прокурор". А авторът П. Полещук не е Достоевски или Лев Толстой, та да се досетим за търсената в кръстословицата негова "героиня от едноименната повест". Често се среща и питане за псевдонима на някакъв писател, а дори името му (освен псевдонима) е известно единствено на неговите майка и леля. В ребусите може да се търси името или псевдонима само на известно лице, точно както стои и въпросът с карикатурите - те имат ефект, ако са на Хитлер или Сталин, Радой Ралин или Цецка Цачева, а не на Иван Иванов от Горно Нанадолнище.
    Най-затруднен се чувства средноинтелигентният решаващ кръстословици, ако не е спортен експерт или естраден запалянко. Само в един ребус например фатално ме затрудни намирането на следните думи: "немски футболист, "Байерн", английски футболист, "Челси", футболен отбор от Москва, турски баскетболист, "Юта джаз", песен на Белослава, песен на Дичо, песен на Пламен Ставрев, наш поппевец, английска топманекенка, псевдоним на актрисата Ахинора Куманова (това го знам, но тя не беше актриса, а певица) и т.н.
    Смятам, че е редно да ни се припомнят географски понятия като реки, планини, столици, вулкани, но вместо тях ни се представя друга "карта" на света: американски футболен вратар, бивш френски колоездач, руски състезател по класическа борба, аржентински футболен национал...
    Най-много ме ядосват обаче простотии като тези, че "Отело" не е трагедия от Шекспир, а направо опера от Верди, че Васко де Гама и Арарат не са мореплавател и планина, а футболни отбори и че дупнишкият герой антифашист Станке Димитров-Марек е останал само име на физкултурното дружество Марек и младите питат "Какво е това?"
    Освен за отдих и забава ребусите могат да играят и известна културнопросветна роля. Тези дейности успешно ги съчетават и малко останалите на телевизионния екран добри игри-предавания като "Минута е много" и "Стани богат". Има и вестникарски ребуси, които показват интелигентността и ерудицията на авторите си, но това занятие упражняват и явно прости хора. За тях, тоест против тях написах тези редове.









 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ