16 Ноември 2024събота20:35 ч.

Точката на И-то

Как нане Стоичко избута дядо Либен

/ брой: 123

автор:Иво Атанасов

visibility 3052

"В моята къща не трябва да живее онова, щото е грозно, за да не ми плаши кокошките." Училите при социализма ще си спомним, че това изречение е от повестта "Българи от старо време". "Дядо Либен е своеобразен естет", анализираше учителката по литература, с акцент върху "своеобразен". И наистина, някак странна изглеждаше амбицията на Любен-Каравеловия герой всичко да му е хубавичко - и конете, и петлите, и патките, и снахите, и  децата, че инак ще ги заколи, без да му мигне окото. Нали и онова, което е грозно, има право на съществуване, защо трябва да трепери за живота си? Несъмнено авторът преувеличава, но не за да осмее дядо Либен или да го опише като опасен тип, чието място е в дранголника. А за да подчертае чувството за красота у "българите от старо време", па макар и при някои то да е бамбашка.
Днес не бихме си губили времето в препирни дали дядо Либен е по-скоро естет или по-скоро своеобразен. Още от пръв поглед бихме го взели за ненормалник. И ще го направим на мат и маскара, ако си позволи да каже, че не трябва да се примиряваме с нещо, което може и да е полезно, но не е осъществено по законите на красотата. Какъвто е случаят със стотиците огромни камъни, опасващи Борисовата градина откъм кв. "Изток". С този проект Столичната община вярва, че ще реши проблема с незаконното паркиране в зелените площи. На българите от новото време това ни е важното. Защото ни е дошло до гуша да не можем да се приберем вкъщи, тъй като са ни заели паркоместата. Настанили са колите си хора, дошли да си правят кефа. Кучета изскачат от задните седалки и се изхождат, където им падне, без стопаните им да носят торбички, в които да събират отпадъците. Не са се закахърили, че в тази трева играят нашите деца и внуци.
Напразно дядо Либен ни подсеща, че и сега паркирането не е позволено. Той има много да се чуди, че пътните знаци масово не се спазват. Но с присъщата си практичност ще ни подскаже, че това е златна мина за пътната полиция. Вместо МВР непрекъснато да хленчи, че парите не му достигат, да застане тук и на други подобни места и да глобява. Докато научи нарушителите да спазват правилата. А те са толкова много, че дотогава може даже да бъде на самоиздръжка.
Залудо дядо Либен ни уверява, че ако законът не се зачита преди струпването на камъните, няма да се съблюдава и след това. Ако на Столичната община не й е било по силите или по желанието да осигурява правовия ред досега, няма да й е възможно и по-късно. Свикналите да посещават парка ще продължават да идват и занапред. Само че вече ще паркират по кварталните улички и положението ще стане още по-тежко. Българите от новото време обаче не се взираме толкова напред във времето. Важното е, че за момента е намерено решение. Може да сме художници, писатели или композитори, може да сме поживели доста по чужбина в последните три десетилетия, да сме видели кое как е по широкия свят, но въпреки това да сме убедени, че в държава като нашата това е начинът. Да се радваме, че кметството е струпало пред домовете ни каменна грамада, макар не така да е решило въпроса с паркирането пред собствената си сграда. Да подхвърляме ехидно, че все ще се намери някой за нещо да мрънка. Аман от недоволни!
Напусто дядо Либен ще се мъчи да ни отваря очите за красивото. Да ни внушава, че онова, което е грозно, няма място в паркоустройствените решения. Да ни подсказва, че изходът е в изграждането на паркинги, в разполагането им под земята, ако е кът мястото отгоре, а не във връщането към ерата на Флинтстоун. Българите от новото време ще му отговорим, че идеята на Столичната община е прекрасна. Че не се сещаме какво й е грозното. Че ръбестите камъни ни харесват повече от бетонните колчета.
Тук вече дядо Либен ще отстъпи. Ще си даде сметка, че сегашните българи живеем в друго литературно произведение. Че сме се довели или сме позволили да бъдем доведени дотам, да се отнасяме към нещата от живота като Елин-Пелиновия нане Стоичко. Който отсича чудната върба в двора си с дванадестте щъркелови гнезда върху петте здрави и еднакво дебели ствола. И то защото един от щърците грабва прогнилата му от пот и мазна като баница капа и я качва на върха. Че и я застъпва с крак и започва с клюна си да чука по нея. Като виждат как острието се забива бързо и дълбоко в мекото тяло на върбата, птиците се разхвърчат ужасени, а булката и децата ревват на глас. Стопанинът обаче не се трогва, а с още по-дива наслада удря с брадвата. Убива красотата, но си решава въпроса - пустата капа отново е нахлупена над очите му.
Ето как нане Стоичко избута дядо Либен от делника на българите от новото време. Друго едва ли можеше да се очаква, след като естетиката на възрожденците бе удавена в морето на типичния с деформираното си чувство за красота практицизъм на повторния български капитализъм.

Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ