12 Октомври 2024събота23:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

/ брой: 172

автор:Дума

visibility 2435

Собствениците на лозови масиви вече прибират по-късните червени сортове, които обикновено трябва да бъдат събирани в края на септември, заради голямата суша, която буквално изпива сока от гроздовите зърна. Положението е почти еднакво в цяла България, като само на отделни места, където гроздето е отглеждано при поливни условия, може да има забавяне.
Подобно е положението и в масивите на Института по лозарство и винарство в Плевен. В момента там се прибират червените винени сортове грозде “Сторгозия” и “Каберне совиньон”, разказа пред agri.bg доц. Татяна Йончева, технолог в института. През следващата седмица започва прибирането и на традиционния български сорт “Гъмза”, допълни тя.
По изчисленията на специалистите гроздето през тази година се бере с 2-3 седмици по-рано, тъй като то изсъхва на лозите.
"Годината не е най-лоша. Може да се даде средна оценка на реколтата и като захарност на гроздето, и като качество. През годината нямаше валежи, но заради  сушата рандеманът ще е нисък. Гроздето стафидира още на лозите. Освен това гроздоберът започна по-рано, защото гроздето изсъхва и годината е такава, че всичко се бере едновременно - няма раннозреещи сортове, няма къснозреещи", категорична бе доц. Йончева.
Макар много винари да твърдят, че в сухи години качеството на виното става уникално, все още за тази година предвид голямата суша не може да се прогнозира какво ще е то, коментира технологът на винарския институт в Плевен.
Задържи ли се обаче подобна тенденция за дълги сухи и горещи месеци, вероятно ще се наложи и промяна в технологията на отглеждането на лозите и провеждането на специфични операции, каза още специалистът.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 1504

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 1527

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 1449

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1761

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 1520

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ