17 Ноември 2024неделя05:50 ч.

Отворете си очите

/ брой: 1

автор:Ина Михайлова

visibility 1111

Знаете ли, че навярно в този момент някъде в България се ражда дете, което не е желано. Което ще бъде изоставено до контейнер за боклук, пред вратата на спешното отделение, в някоя обществена тоалетна или направо в родилния дом. Жената, която го е родила, ще си тръгне, за да забременее със следващото. Едно изоставено дете, което може би няма да завърши училище, което ще продава наркотици след време на вашето дете, което ще ограби дома ви, ще ви открадне портмонето на улицата, ще проституира. Което ще сподели съдбата, сполетяла двете невръстни деца на 31-годишна жена от ромски произход от Горна Оряховица. Тя изостави двете си момиченца навръх Нова година. Загрижената държава с нейните институции реагира веднага - полицията издирва "майката". И?
Да, това е история, която не ви засяга. Точно вас. Както не засяга още стотици хиляди, милиони може би. А знаете ли, че преди време жителите на един италиански град излезли на протест срещу майката, изоставила децата си? Колко от нас биха протестирали за нещо, което не ни засяга? Само на пръв поглед обаче.
Според официалната статистика на неправителствени организации всяка година около 2000 новородени стават жертва на "майките" си, които ги изоставят. Тези деца остават на грижата на държавата, на нашите ръце. Ние като данъкоплатци поемаме отговорността да заделим за тях толкова средства, че да ги храним и обличаме, да се грижим за тяхното здраве, да ги изучим, да ги подготвим за живота и да не ги изоставяме в джунглата на омразата. Омраза, изпълнила душите им от мига, в който са разбрали, че са отритнати, изоставени, аутсайдери.
Голяма част от изоставените деца са от ромски произход, показва статистиката. Същата сочи, че всяка година се отделят милиони за интеграция и социализация на ромите, за програми за подобряване на здравната им култура. И? Средствата потъват като в бездънна яма, а проблемът с изоставените деца остава без решение. Ще го намери ли в новия Закон за детето, който от години държавата чопли ли, чопли? Заложените сериозни глоби и санкции ще останат на хартия. Защото и последният чиновник е наясно, че от хора, които нямат пари, санкция не се събира.
От години се приказва, че изоставянето на деца трябва да се криминализира. Подходящо намерение, което обсеби и тази власт, чиито представители изживяха душевен катарзис с идеите си за затвор за носачите на бутилки с бензин по улиците, тормозещите домашни любимци и клошарите, предаващи алуминиеви пепелници в пунктовете за вторични суровини. Да, но в защита на правата и на домашните любимци, и на търговците със скрап, и на... скочиха десетки "защитници".
А изоставените, предимно ромски, деца? Те нямат НПО, което да ги защити. И да каже, че са същите като останалите. Че не трябва да бъдат захвърляни. Че най-сетне някой трябва да намери решение на проблемите им. Но децата не са виновни. Виновни са възрастните. А това ни засяга. Но наистина е трудно да нямаш търпимост към нещо, за което можеш да си затвориш очите.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ