16 Ноември 2024събота22:18 ч.

Георги Гьоков:

Непознаване на редките болести забавя диагнозата и води до риск

Децата с подобно заболяване ще получават безплатно лечение и след 18 години

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 2022

Недостатъчното познаване на редките болести е предпоставка за забавяне при поставяне на диагнозата и допускане на усложнения, а това води до риск от късно започнато или погрешно лечение. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП Георги Гьоков по време на разискванията на промени в Закона за здравето на второ четене. Според приетите от народните представители промени, лечението на редки заболявания с лекарства и диетични храни за специални медицински цели, започнало преди навършване на 18 г. ще продължи да се плаща с пари от държавния бюджет и след навършване на пълнолетие.
В изказването си Гьоков не пропусна да припомни че има недостиг от лекари специалисти и немедицински терапевти с опит в тази област. По думите му действащите в момента разпоредби на ЗЗ не предвиждат правна възможност за плащане на лечението на пациентите с редки заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване след навършване на 18 г. и бе категоричен, че тези промени са наложителни. Приемането на промените в ЗЗ Гьоков определи като малка крачка напред, но подчерта, че това е частично решение по отношение на хората с редки заболявания. "Това на практика не решава проблемите на вече пълнолетните хора с редки заболявания. Това е форма на дискриминация и нарушаване на човешките им права", категоричен бе социалистът. По думите му равнопоставеност в достъпа до медицинските услуги ще има, когато те са достъпни независимо от възрастта на пациентите. Той алармира и за друг проблем - недостига от лекари специалисти и немедицински терапевти с опит в тази област.
Огромната част от тези заболявания са генетични и за цял живот, подчерта Андрей Чорбанов от ИТН. По думите му е почти невъзможно човек с такова заболяване да получи някакво подобрение през живота си и затова те се нуждаят от специфично лечение.
Димо Дренчев от "Възраждане" призова МЗ и експертите, които се занимават с изработването на законите, свързани със здравеопазването, да променят Закона за лекарствените средства така, че най-вече лекарствата за редките болести, които се разрешават за употреба в България, да минават през по-лесна процедура.
По изчисления на НЗОК за тази година ще са необходими  близо 8,5 млн. лв. за прогнозен брой от 25 пациенти, които предстои да навършат пълнолетие през 2024 г. Това е и броят на хората, които ще могат да продължат терапията си по линия на НЗОК през т.г.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ