11 Септември 2024сряда05:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ОУ “Кирил и Методий” в разградското село Киченица

Акцент

Как опустяват училищата

Всяка година тихо се закриват селски школа, стотици не оцеляха през последните 30 години

/ брой: 169

автор:Деси Велева

visibility 1108

Деси ВЕЛЕВА


Осем села у нас ще опустеят от 15 септември. Но не защото хората изведнъж ще ги напуснат, а защото ще останат без училище. В България двата процеса са свързани и спре ли да се чува училищният звънец, тенденцията към обезлюдяване на населеното място става необратима. 

От 1991 г. до момента в страната са закрити 1435 училища, от тях 630 са начални, 776 са основни, а 29 - средни. Учениците за този период са намалели почти двойно - от 1 366 927 до 708 628. 

През миналата учебна година класните стаи останаха завинаги затворени само в две населени места, за предходната - в цели 16, а за следващата - в 8. Очевидно посоката е една, макар че крачките към края са неравномерни.


Три от закритите школа с решение на МОН по предложение на общинските съвети са в Разградско, а две - в Силистренско. 

За съществуването на Основното училище "Кирил и Методий" в разградското село Киченица борбата на местните хора бе дълга, но тази година приключи. Още преди две години жителите на селото  остро се противопоставиха срещу заявеното намерение от Общинския съвет, а инициативен комитет дори събра подписка за запазване на учебното заведение. Голяма част от семействата в района са социално слаби и още тогава заявиха, че не могат да отделят допълнителни средства за придвижване на децата си до града, ако например изпуснат училищния автобус. Опасенията бяха и че децата от малцинствата вероятно изобщо няма да продължат обучението си. Тогава общинарите реагираха на протестите и решиха да оставят школото. Тенденцията за намаляване на учениците обаче продължи - те останаха под нормативно определения минимум, със слети паралелки от два класа и все по-голяма необходимост от дофинансиране от общинския бюджет - 30 896 лв. за година. При проверки в три поредни дни през април тази година пък е било установено, че учебните занятия се посещават от 15-ина ученици, а за отсъстващите не е била посочена причината. Затова бъдещите трима първокласници и останалите около 20 ученици ще бъдат насочени към училището в село Раковски. 

Другите две закрити школа в Разградско - в селата Трапище и Веселина, община Лозница, също хлопнаха вратите без опити да оцелеят. Още през 2016 г. местната управа предложи те са бъдат "оптимизирани" заради липса на деца и нужда от дофинансиране. В ОУ "Кирил и Методий" в с. Трапище до последно са работили 9 учители с 30-ина ученици в маломерни или слети паралелки, а за дейността общината е трябвало да отдели допълнително близо 20 000 лева през годината. 

Подобна е картината и в ОУ "Иван Вазов" в с. Веселина, където учениците през последната учебна година са били едва 16 по списък, а дофинансирането от общинския бюджет е към 30 000 лева. Само четирима са подлежащите да влязат в първи клас наесен, но сега те ще бъдат пренасочени към ОУ "Христо Ботев" в с. Гороцвет.

ОУ “Св. св. Кирил и Методий” в с. Сокол

От първи до седми клас учеха и децата в две училища в Силистренско, които ще останат тихи на 15 септември - ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в с. Сокол и ОУ "Отец Паисий" в с. Стефан Караджа в община Главиница. Решението за затварянето им е взето от Общинския съвет с познатите мотиви. В първото школо учениците са били едва 31, а във второто - 47, всички в слети и маломерни паралелки с общо дофинансиране от над 36 000 лева за година. 

ОУ “Христо Ботев” в с. Николаевка

Малко по-необичаен и драматичен бе процесът по закриване на училището в с. Николаевка, община Суворово, Варненско. ОУ "Христо Ботев" е създадено през 1847 г. и това го прави най-старото във Варненската околия, а първият учител в него е бил поп Константин Дънов, бащата на Петър Дънов.

Неговата съдба беше неясна години наред заради проблеми с ръководството, уволнен и възстановен от съда директор и местни интереси. През миналата година Общинският съвет все пак взе решение за окончателното закриване на школото. То обаче бе спряно от Административния съд във Варна. Тази година училището не успя да избяга от предначертаното и със заповед на министъра на образованието е закрито. 

ОУ “Христо Ботев” в с. Д-р Йосифово, Монтанско

Поредното селско училище в Северозапада ще се опразни - ОУ "Христо Ботев" в с. Д-р Йосифово, Монтанско. В общината се очакват със 100 по-малко първокласници тази есен. В селското школо в 1 до 8 клас учениците са около 40, без тенденция да се увеличат. Класовете са слети, базата е остаряла и не дава отговор на актуалните условия, мотивират се общинските съветници. Преподавателите пък са само осем и са в предпенсионна възраст или вече пенсионирани. Децата ще бъдат преместени във II СУ "Никола Вапцаров" в Монтана.

Демографската криза не отмина и градове. Сливане на две училища ще се наложи и във Видин. Основното училище "Отец Паисий" ще бъде закрито, а учениците ще бъдат преместени в СУ "Св. св. Кирил и Методий". Учебното заведение изпитва сериозен недостиг на средства заради малкия брой ученици, сградният фонд не може да се поддържа на ниво, има и проблеми с финансовата издръжка. За 2021 г. например има има недостиг от 51 000 лева. 56 ученици, 10 учители и петима души непедагогически персонал трябва да бъдат преместени в другото школо. 

На фона на тази тъжна картина е неуместен въпросът дали има шанс скоро да чуем, че училищата се увеличават. Или за закриване остават още 1940...

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ