17 Ноември 2024неделя04:46 ч.

На фокус

Голямата "метла" минава

Какво показват смените, които прави служебният кабинет

/ брой: 76

visibility 599

Лидер на партия иска смяната на министър от служебно правителство, което трябва да е независимо от всички партии. Часове след тази заръка обаче премиерът начело на служебния кабинет казва, че ще смени министъра. На негово място предлага ярка фигура от партията, която е поискала смяната. А нейният лидер нарича случката „абсолютно съвпадение“.
Партията е ГЕРБ, лидерът е Бойко Борисов, а служебният премиер е бившият депутат от същата партия Димитър Главчев. Това е само една от кадровите смени, която правителството на Главчев предприе след встъпването си в длъжност на 9 април. Оттогава минаха по-малко от 10 дни, но за този кратък период служебният кабинет уволни много хора, а на мястото на някои от тях назначи нови - предимно свързани с ГЕРБ.

Уволнени бяха:

- главният секретар на Министерството на вътрешните работи (МВР) Живко Коцев;
- директорката на агенция „Митници“ Петя Банкова;
- зам.-министрите в редица министерства - вътрешното, на финансите, на отбраната, на правосъдието и др.;
- хора на ръководни постове във важни енергийни дружества.
Главчев предложи и смяна на двама министри - Стефан Димитров на външните работи и Кирил Вътев на земеделието. За да стане официално освобождаването им, президентът Румен Радев трябва да го одобри.
Тези уволнения и смени показват:
- приоритетните сфери за служебното правителство, в които то иска да има по-силно влияние заради предстоящите предсрочни избори;
- партийните връзки на кабинета - уволняват се хора, свързани с ПП-ДБ, и се назначават такива, свързани с ГЕРБ, ДПС и Радев.
Ако погледнем кой кога е бил уволнен и в какви условия е станало това, ще получим следната картина - за служебното правителство е било важно да се освободи от всякакви хора, свързани с ПП-ДБ, а най-спешни са били смените в ръководството на МВР, митниците, енергетиката.

Крачка назад

Дотук се стигна, защото доскорошните управляващи от ПП-ДБ и ГЕРБ не можаха да съставят ново управление. Наложи се да се назначи служебно правителство, което да организира избори за нов парламент. Това е задача на президента, който след последните промени в Конституцията можеше да избере служебен премиер само между десетима души. Повечето от тях се оказаха свързани с ГЕРБ. Това доведе до предположения, че какъвто и да е служебният кабинет, той ще е свързан с ГЕРБ. А най-вероятно и с ДПС заради все по-голямата близост между двете партии.
За служебен премиер Радев посочи председателя на Сметната палата Главчев, който е и бивш депутат от ГЕРБ. Главчев събра министри, много от които имат връзка с ГЕРБ, ДПС и Радев. Те встъпиха в длъжност миналата седмица. Тогава започнаха кадровите смени.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов каза, че се отстраняват „всички ръководни кадри, които не се ползват с доверието на Пеевски“.

Министри за една седмица

На 15 април Борисов поиска служебният външен министър Стефан Димитров да бъде освободен. Източници от партията аргументираха искането му с недостатъчно категоричната евроатлантическа позиция на Димитров. Главчев веднага изпълни заръката на Борисов и предложи Димитров да бъде освободен от поста, а на негово място да дойде Даниел Митов. Митов е ярка партийна фигура - зам.-председател на ГЕРБ и бивш външен министър от втория кабинет с премиер Бойко Борисов. Димитров пък се сочи за близък до президентската институция.
На 16 април Главчев предложи да се смени още един министър - земеделският Кирил Вътев, който беше и в доскорошното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ. Той и министърът на транспорта Георги Гвоздейков са сред последните останали лица в служебния кабинет, свързани с ПП-ДБ.
Аргументът на Главчев за отстраняването на Вътев е „напрежението в аграрния сектор“. Това обаче не звучи основателно. Напрежение сред земеделците имаше миналата есен и по-рано тази година, но тогава Вътев не беше уволнен. Сега на негово място се предлага да застане директорът на Държавен фонд „Земеделие“ Георги Тахов. Той е назначен на сегашния си пост по време на един от служебните кабинети на Радев. Тахов се смята за приближен до президента.
Затова в медиите се появиха твърдения от анализатори и източници на ГЕРБ, според които смените на двамата министри са свързани с предполагаема договорка на Главчев и ГЕРБ с президента Радев: на мястото на външния министър, приближен до Радев, да дойде такъв, приближен до ГЕРБ. Като компенсация пък да се назначи земеделски министър, свързан с Радев.
Реакцията на Радев в сряда постави тези твърдения под въпрос. Президентът покани Главчев на среща, за да обсъдят смените в кабинета, и каза, че няма да одобри Даниел Митов за външен министър. Освен това Радев обвини Главчев, че „изпълнява щенията на своя партиен началник“ Борисов.

МВР и митниците

Политическата „метла“ на служебния кабинет най-много засегна МВР. Главната задача на служебното правителство е подготовката на избори за нов парламент. А когато има избори, МВР е ключова институция, която да се бори с купения и контролирания вот.
Още в първия си работен ден кабинетът на Главчев поиска смяната на главния секретар на МВР Живко Коцев, който е свързван с ПП-ДБ. Президентът Радев веднага изпълни искането и издаде указ за освобождаването на Коцев.
Това се случи малко след като след като разследващите разпространиха неофициално снимки на Коцев, които го свързват с обвиняеми за участие в престъпна група за контрабанда. Вече и той е обвиняем. За предполагаемата група се разбра след акция на ДАНС и антикорупционната комисия в агенция „Митници“ в началото на месеца, при която директорката на митниците Петя Банкова беше арестувана и обвинена.
Бившият премиер от ПП-ДБ Николай Денков каза, че срещу Коцев е имало натиск да се оттегли от поста на главен секретар, включително от вътрешния министър Калин Стоянов.
Стоянов е свързван с ГЕРБ и ДПС. Той беше част от кабинета на Денков, но ПП-ДБ се разграничиха от него отдавна. Главчев все пак го запази в служебното правителство.
Главният секретар на МВР е важен, защото ръководи оперативно системата на министерството и има достъп до цялата информация в него. Именно главният секретар е човекът начело на всички мащабни полицейски операции.
В МВР бяха уволнени и зам.-министрите, назначени от кабинета „Денков“.
По същото време служебният министър на финансите Людмила Петкова, сочена за близка до ДПС, назначи и нов директор на агенция „Митници“ на мястото на Петя Банкова. Това е Георги Димов, който досега беше зам.-изпълнителен директор на НАП.
Смяна имаше и в ДАНС, откъдето беше освободен зам.-председателят на агенцията и бивш депутат от ПП-ДБ Петър Петров. За сметка на това беше запазен другият зам.-председател Деньо Денев.

Уволнения и на зам.-министри

Освен в МВР, през последните дни бяха освободени над 10 други зам.-министри, назначени от кабинета „Денков“ в различните министерства. На мястото на част от тях са назначени нови хора, най-често свързани с ГЕРБ, ДПС и президента. Например, трима нови зам.-министри влязоха в Министерството на отбраната - Иван Пейков, Аделина Николова и Радостин Илиев. И тримата започват кариерата си в министерството по време на управленските мандати на ГЕРБ в периода между 2009 и 2021 г. Същото важи за новите зам.-министри на финансите Методи Методиев, Стефан Белчев и Мартин Дановски.
От Министерството на правосъдието си отиде зам.-министърът Емил Дечев, предложен от ПП-ДБ, а на негово място бе назначена Спаска Кинчева, която идва от Върховната касационна прокуратура. И министърката на правосъдието в служебния кабинет Мария Павлова идва оттам - беше заместник на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Първа работа беше да отложи разглеждането на промени в съдебния закон.

Какво става в енергетиката

В първата си седмица на власт служебният кабинет на Главчев смени и ръководителите на ключови енергийни дружества. За нов директор на „Мини Марица-изток“ е назначен Тодор Тодоров, който е заемал същия пост при първото правителство на ГЕРБ, пише „Капитал“.
Смяна има и в дружеството „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“, което ще отговаря за строителството на нови реактори в атомната електроцентрала. За негов директор е назначен Георги Добрев, който е заемал важни постове в централата и в Столичната община по време на мандати на ГЕРБ.
Още двама души, близки до ГЕРБ - Деян Иванов и Румяна Петрова, влизат в ръководните органи на други две дружества - НЕК и фирмата „Ай Си Джи Би“, която оперира газовия интерконектор между България и Гърция.
Самият служебен министър на енергетиката Владимир Малинов е смятан близък до ДПС и ГЕРБ.

И какво от това?

Да се върнем пак към началото. Уволненията и назначенията, които прави служебният кабинет, показват кои са важните за него сфери и какви са политическите му връзки. Очевидно най-важното министерство е МВР, тъй като от него зависи как ще реагира на сигналите за купуване на гласове. И дали ще реагира изобщо. На ръководните постове в МВР са хора, свързвани с ГЕРБ и ДПС. Те ще отговарят за противодействието на купения и контролирания вот на изборите на 9 юни - европейски и предсрочни парламентарни.
Според ПП-ДБ, които останаха без свои представители в МВР, вътрешният министър Стоянов обслужва интересите на формациите на Борисов и Пеевски и ще предпазва техните „купувачи на гласове“.
Енергетиката и външната политика също изглеждат като приоритет на служебното правителство. Но то би трябвало да се занимава само с изборите и да не развива толкова стратегически за страната политики.
Именно защото всички партии имат интерес да спечелят изборите, кабинетът, който ги подготвя, не би трябвало да е обвързан партийно. Кадровите смени, които прави правителството на Главчев обаче, навеждат на мисълта, че то има връзки - както с ГЕРБ и ДПС, така и с президентството.

Факти бг, със съкращения

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ