17 Ноември 2024неделя13:15 ч.

Бюджетът губи 3 млрд. лв. годишно от укрити данъци и осигуровки

Строителството, туризмът и селското стопанство държат челните места по недекларираната заетост

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 2028

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лв. на година заради невнесени данъци и осигуровки вследствие на недекларирана заетост. Това данни цитира изпълнителният директор на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов. Според оценките на работодателите и заетите лица от последното проучване на АИКБ за изчисляване на композитния индекс "Икономика на светло" и подиндекса "Заетост на светло" типичните проявления на недекларирана заетост са работа без трудов договор, работа на договор с фиктивни клаузи, както и прикрити трудови договори. А най-високите нива на използване на подобни практики са открити в секторите "Селско стопанство", "Туризъм" и "Строителство".
"Повече от 20 години основен приоритет за АИКБ е намаляване на сивата икономика и недекларираната заетост. Разработихме различни инструменти и практики, чрез които да намалим нивата им и негативното им въздействие върху стремежа към едно устойчиво икономическо развитие на България. Най-големият проблем за българските предприятия е нелоялната конкуренция и конкурентните предимства, които си осигуряват некоректните работодатели. За работниците основен проблем при участие в недекларирана заетост е нарушаването на социалните и трудовите им права", допълни изпълнителният директор на АИКБ.
По думите му данните от проучванията на Асоциацията показват, че е налице трайна тенденция за изсветляване на икономиката, като за последните 13 години тя е достигнала ниво от стойност 63,35 пункта от 100 до 78,58 пункта от 100 през 2022 г. Иначе казано сивият сектор се оценява средно на около 22 на сто.
Добрин Иванов добави, че делът на сивата икономика в България е все още висок на фона на северните страни от ЕС, но се доближава до средните нива на сива икономика в южните страни на ЕС.
За АИКБ в средносрочен и дългосрочен план са необходими множество реформи, които да изсветлят българската икономика. Спешна нужда от реформа имат съдебната система, пенсионната система, здравеопазването, вътрешна сигурност и отбрана, държавно управление, реформи за повишаване на ефективността и ефикасността на публичните разходи. Необходимо е намаляване на административните тежести за бизнеса и опростяване определянето и заплащането на данъци.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ