16 Ноември 2024събота10:48 ч.

Интервю

Георги Гьоков: БСП спечели битки в полза на хората

Благодарение на левицата бяха направени сериозни подобрения в социалната политика по време на 48-ото Народно събрание, казва социалистът

/ брой: 35

автор:Аида Паникян

visibility 1230

Интервю на Аида ПАНИКЯН


- Г-н Гьоков, удовлетворен ли сте от постигнатото в социалната сфера по време на 48-ото Народно събрание?

- В голяма степен съм удовлетворен, но не колкото бих искал. Има още много работа, ако искаме толкова много българи да не живеят на прага на бедността. 

В количествено отношение в това НС бе свършена много работа за малко повече от 3 месеца - 50 пленарни заседания, 8 от тях извънредни. Внесени бяха 205 законопроекта, от тях 53 приети закона, 90 решения и две декларации. Комисиите също работиха под "пълна пара". Но в качествено отношение оценката няма как да е положителна: започнахме с оръжията за Украйна и втората покупка на Ф-16 и завършихме с Гладомора и още редица неща, които не са на първо място в дневния ред на обществото.

- БСП отбеляза своеобразен рекорд - над 40 пъти предложихте механизма за определяне на минималната заплата.

- Да, така беше. Някои колеги казаха, че това предложение е внесено 41 пъти. 

- Все пак, вече има такъв механизъм по ваша инициатива.

- Да, но не е точно това, което БСП и синдикатите искахме. Ако беше прието предложението ни новият механизъм да влезе в сила от 1 юли 2023 г., увеличението на минималната заплата нямаше да е толкова драстично, както ще бъде от 1 януари 2024 г. Увеличението щеше да е на две стъпки и по-приемливо и за работодателите. Не бе прието и другото ни предложение - да се запише минималната заплата да не е по-малка от 50% от средната брутна. Виждате как една дума променя нещата, ощетява работниците и елиминира тристранното договаряне. За това настояваха и синдикатите - минималната заплата да не е по-малка от 50% от средната. А сега пише да е 50% от средната. Въпреки това, БСП успя да спечели още една битка в полза на работниците благодарение на последователната си политика и на настойчивостта си.

БСП и в това Народно събрание остана единствената лява партия, след като излезе успешно от предходното редовно управление. Социалистите отново бяхме най-предвидимите, последователни и диалогични. Левицата успя да прокара като законодателни промени няколко много важни, традиционни за нас политики в подкрепа на българите. Споменатият механизъм за определяне на минималната заплата, подкрепа за семействата на ученици с безплатни учебници. От учебната 2024-2025 г. всички ученици от I до XII клас ще ползват безплатни учебници. Знаете колко са скъпи учебниците - средно по 300 лв. ще спестят семействата. Прието беше предложението ни вече и семействата на децата от II, III и IV клас да получават еднократна помощ в началото на учебната година. Досега такава помощ получаваха само в началото на I и VIII клас. Целта ни беше чрез законодателни промени да бъде приет социален пакет в подкрепа на хората. Благодарение на БСП бяха направени сериозни крачки в социалната политика. 

Направени бяха предложения за необлагаем минимум в рамките на прага на бедност (504 лв. за т.г.), освобождаване на млади работещи (до 26 г.) от данък върху трудовите им доходи, месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2 години да е равно на минималната заплата, еднократната помощ за раждане на второ и трето дете за осигурени родители - не по-малка от десеткратния размер на минималната заплата, безплатни лекарства за децата до 14 г., преизчисляване на пенсиите и редица други. За съжаление, не срещнахме подкрепа за голяма част от нашите инициативи от останалите парламентарни групи. 

- Но и постигнатото не е малко.

- Не се оплаквам, но не е достатъчно за хората. 

Няма как да не отбележа и какво направи БСП в рамките на краткия мандат на редовното правителство в което участвахме. За жалост, сигурен съм, че както в кампанията на предните избори, много от партиите ще се опитат да присвоят постигнатото единствено и само в тяхна полза. А забелязвам, че и служебното правителство доста настоятелно се опитва да отчита като свои постижения политики в полза на хората, получили финансиране и започнали осъществяването си от редовното правителство. Особено в социалната сфера.

В редовното правителство БСП, с грижа за децата и младите, направи безплатни детски градини и ясли, увеличи размера на майчинството през втората година на 710 лв. (86% ръст спрямо началото на 2021 г.). Осигури по 50 лв. за всяко дете месечно и по 55 лв. при две и повече деца, 300 лв. еднократна помощ за първокласници и за осмокласници, а, както вече споменахме, такава помощ ще има и до IV клас, 500 лв. необлагаем минимум за всяко дете на работещи родители.

В правителството, в което БСП участва, по наша инициатива не забравихме и работещите с увеличението на минималната заплата и на ваучерите за храна от 80 на 200 лв. на месец. А за земеделците договорихме 16 млрд. евро от ЕС и изплатихме 317 млн. лв. в секторите "Животновъдство" и "Растениевъдство" и 814 млн. лв. директни плащания.

Пенсионерите 12 години при ГЕРБ, ако изобщо получаваха някакво увеличение на пенсиите, то беше мизерно. Увеличихме само за 7-8 месеца пенсиите средно с 38,9% и направихме така, че нито един пенсионер за изслужено време и старост да не взема пенсия под прага на бедност. Средната пенсия вече е 669 лева - с 42% по-висока от времето на ГЕРБ.

За хората, които не се справят сами с живота и се нуждаят от подкрепата на държавата, социално слабите - увеличени бяха всички социални плащания и осигурихме 22 млрд. лв. за мощна социална програма. Успяхме да наложим и мораториум върху нарастващите цени на тока за битовите потребители. А средствата за подкрепа на хората с увреждания се увеличиха с 39,8%.

И, разбира се, и за бизнеса - компенсация за цените на тока за небитовите клиенти, удължена мярка 60/40 в тяхна подкрепа и 95 млн. лв. за запазване заетостта на 78 хиляди работници в почти 4000 фирми. Общо бяха изплатени близо 2 млрд. лв., за да се запази работата на над 300 000 българи. С тази подкрепа България стана лидер в ЕС по ръст на промишленото производство.

Все неща, които никой не трябва да забравя!

- Как оценявате работата на 48-ото НС, както и на БСП в него?

- Като пряк участник се въздържам да давам оценки за работата му. Въпреки това някои неща са очевидни и те не ми дават повод да кажа, че съм удовлетворен от свършеното.

Това събрание не успя да изпълни най-важната си задача - да излъчи редовно правителство и да сложи край на политическата криза. Не успя да бъде гарант на парламентарната република. Не допринесе за вдигане на доверието към институцията. Остави усещането, че не успя да даде хоризонт за развитие на България.

Парламентарната ни група влезе с приоритети, отстоявани и последователно следвани през последните години. В условия на редица развиващи се кризи, на галопираща инфлация и все по-обедняващо население, на политическа нестабилност и все по-засилваща се липса на доверие към институциите, последователно отстоявахме нашата социална и икономическа политика, ясната ни и категорична позиция за мирно разрешаване на конфликта в Украйна и против изпращането на оръжие, въвличайки по този начин България като страна във войната. 

Десните ни обвиниха, че ще останем в изолация със заеманите от нас позиции и за това, че се противопоставихме на цялостния военен аспект, който взе превес в работата на 48-ото НС. Какво означава изолация? Изолация от десните партии ли? Как точно бихме били изолирани при позицията, която последователно следваме, че искаме мирни решения за военните конфликти, включително и сегашния в Украйна? 

- На базата на постигнатото в социалната сфера, с какво самочувствие отивате на избори?

- На предстоящите извънредни парламентарни избори през април отиваме със самочувствие и с амбиция да се представим добре. Да си върнем позициите, да увеличим броя на народните представители от БСП, и то съществено. 

Наясно сме, че никоя партия не може да управлява страната самостоятелно. Наясно сме, че с всички, на които социолозите предричат, че ще влязат в парламента, включително и с бившите ни партньори от ПП и ДБ, сме идеологически различни и няма как да не влизаме в идеологически спорове и конфликти.

Наясно сме, че не е добре България да се управлява без Народно събрание и само от служебно правителство, без бюджет, без дългосрочни политики. Затова казвам, че бъдещо общо сътрудничество е възможно отново, включително и с предишните ни партньори в управлението, на базата на приоритети и в името на политическата стабилност, в името на парламентаризма и за доброто на българите. Разбира се, ще са необходими компромиси от всички, но от БСП в никакъв случай тези компромиси няма да са безпринципни. Няма да допуснем сътрудничество, което да ни обезличава като лява партия.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1048

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1018

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1012

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ